Květiny v závěsných koších

Fialové květiny v drátěrém koši vystlaném kokosovým vláknem
Surfinie v koši vystlaném kokosovým vláknem, foto med

Rozkvetlé terasy, lodžie a balkony rozhodně učiní naše města ještě hezčí. Vedle truhlíků a přenosných nádob můžeme využít i závěsné koše. Představíme si takový, který osázíme nejen svrchu, ale po celém obvodu, takže po pár týdnech vytvoří nádherně kvetoucí kouli.

Pelargonie v drátěném koši, foto Med

Velmi efektně působí koše s více druhy květin. Použít můžeme bílé, červené nebo fialové Petúnie odrůdy Surfinia, různobarevné Macešky, Fuchsie, Pelargónie a další převislé balkonové květiny. Takto uspořádané osázení vyžaduje pravidelnou zálivku a každý týden i výživu tekutým hnojivem.

Druhy nádob

Převislé Fuchsie, foto med

V současnosti se na našem trhu nabízejí nejrůznější závěsné samozavlažovací květináče, většinou jsou plastové a mají vodoměrku.  Ty pak, protože mají dostatek zásobní vody, nemusíme tak často zalévat, zato jsou ale poměrně těžké, s čímž musíme počítat při zavěšování.

Postup sázení

Verbeny v závěsném koši, foto med
  1. Koš zavěsíme tak, aby se nepřetočil a obsah nevypadl. V koši je málo místa, k pěstování proto použijeme pouze vysoce kvalitní, strukturálně stabilní zeminu.
  2. Do vložky vyřízneme kolem dokola otvory. Mezi nimi dodržujeme stejné vzdálenosti. Situujeme je do horní třetiny koše. Použijeme nejlépe ostré nůžky.
  3. Na dno koše položíme fólii, která bude na dně zadržovat zásobní vodu pro rostliny. Vyvlékneme jeden hák řetězu, aby se nám sázelo pohodlněji.
  4. Koš vyplníme vysoce kvalitní zeminou do výšky prvních otvorů, jimiž prostrčíme rostliny. Každá květina musí otvor zcela zakrýt.
  5. Jakmile zcela osázíme všechna dolní patra převislými rostlinami, dosypeme zeminu a koš shora osázíme květinami rostoucími vzpřímeně.

Péče o rostliny v závěsných koších

Převislé pelargonie, foto med
  • Osázený koš zavěsíme na řetěz a květiny řádně zalijeme. Při zalévání vždy dbáme na to, aby voda řádně zavlažila celý vnitřek koše.
  • Při osazování koše květinami s velkým balem vyznačíme na vystýlce z kokosových vláken umístění a otvor rozřízneme do kříže. Květinu prostrčíme zevnitř.

Tipy

Macešky v závěsném květináči, foto archiv
  • Pokud neseženeme koš s vystýlkou z kokosového vlákna, použijeme dovnitř mech nebo lišejník. Jedná se o levné řešení, jež je ale velmi náročné na spotřebu vody.
  • Pokud při sezonní probírce ošacení narazíme na starý bavlněný svetr, bylo by škoda ho vyhodit: v koši z něj vytvoříme přímo ideální vystýlku.
Přejít nahoru