Vhodný substrát pro pokojové rostliny

Vhodný substrát pro kaktusy a sukulenty
Selenicereus grandiflorus, substrát pro kaktusy a sukulenty. foto med

Ve volné přírodě se kořeny rostlin rozvíjejí v zemi a jsou zapojeny do velkého přírodního koloběhu existence a zániku. Z půdy si berou živiny a vodu a zásobují ji svými odpadními produkty a nakonec při tlení vytvářejí nový výživný základ pro další rostliny. U pokojových rostlin jsou tyto obvyklé koloběhy přerušeny, ze substrátu jsou jednostranně a nepřetržitě odebírány živiny a voda. O vhodný substrát se musíme postarat my.

Thunbergie mysorská, foto med

Pokojové rostliny bychom neměli sázet ani přesazovat výlučně do zahradní zeminy. Její složení většinou neznáme, a protože je každá půda jiná, může být pro naše květiny buď příliš lehká nebo těžká, příliš bohatá nebo chudá na živiny, příliš kyselá nebo zásaditá… Navíc zahradní půda často obsahuje semena plevele nebo zárodky nemocí. Používat ji můžeme nanejvýše do půdních směsí. A ještě bychom ji předtím měli prosít a sterilizovat v troubě při teplotě 200 C po dobu 30 minut. Stejné je to i s kompostem, použít můžeme jen vyzrálý a prosetý s pouze jako doplněk do směsi substrátu.

Substrát

Subdtrát pro orchideje, foto med

Substráty jsou směsi z různých látek, některé dokonce ani neobsahují žádnou zeminu. Většinou si je pro konkrétní rostliny koupíme v zahradnictví nebo v některém hobby marketu. Také si substrát můžeme sami připravit. Pro pokojové rostliny bychom měli používat jen vhodný substrát, a to vysokohodnotné substráty, neboť jsou namíchané tak, aby poskytly rostlinám pěstovaných v květináči co možná nejlepší životní podmínky. Jsou:

  • Kypré a propustné pro vzduch, v takovém mohou kořeny dýchat a rozvíjet se.
  • Zásobárnou živin, které by měly zůstat vázány v substrátu, aby byly rostlině k dispozici, když je potřebuje.
  • Vodu absorbující, aby substrát nevysychal příliš rychle.
  • S ustálenou strukturou, aby substrát netlel příliš rychle, ani se nezhutňoval, přitom ale poskytoval kořenům dostatečnou pevnost.
  • S hodnotou pH od 5 do 6,5. Stupeň kyselosti je jednou z nejdůležitějších vlastností substrátů, protože na ní závisí činnost mikroorganismů v půdě, a schopnost přijímání živin.

Složení dobrých substrátů

Banánovník, foto med

Kvalitní substráty by měly obsahovat rašelinu, která váže vodu a vzduch, je chudá na živiny a udržuje substrát kyprý; jíl uchovává živiny, zadržuje vláhu a rostlinám ji správně dávkuje; písek dělá substrát propustným pro vodu a omezuje přemokření; balastní látky, které samy neobsahují živiny, ale udržují směs vzdušnou (např. drcený polystyrén, vločkovaný molitan…) a zadržují a podle potřeby uvolňují vodu a vzduch (keramzit, perlit…).

Jaké substráty pro konkrétní rostliny

– Většina pokojových rostlin

Kroton, foto med

Používáme běžnou zeminu pro pokojové rostliny. Hotová se většinou nazývá Substrát pro květiny a není vázán žádnou normou. Od každého výrobce bývají trochu jiné. Optimální je jednotná zemina, což je univerzální půda, která se skládá ze 60-80 % z rašeliny, ze 40-20 % z jílu a obsahuje rychle i dlouhodobě působící hnojiva a stopové prvky.
Recept: Tento substrát namícháme z 2 dílů zahradní půdy, 1 dílu zralého kompostu, trochu mleté rohoviny a kamenné drtě.

– Bromelie, fylokaktusy, kamélie

Guzmánie, foto med

Na trhu jsou k dostání hotové rašelinové substráty, které se skládají převážně z rašeliny obohacené vápníkem a jinými živinami.
Recept: do jednotné zeminy přimícháme 1 díl rašeliny a 1 díl jemného keramzitu nebo lávového písku.

– Azalky, hortenzie, kamélie, vřesovce

Azalka, foto archiv

Prodává se substrát pro azalky a rododendrony. Tyto rostliny upřednostňují kyselou půdu.
Recept: Namícháme 1 díl zralého kompostu, nebo listovky, 1 díl zahradní půdy a 2 dílů hygroskopického mulu nebo dřevitých vláken.

– Kaktusy, sukulenty

Nejlepší je kaktusová zemina, lze koupit Speciální substrát pro kaktusy a sukulenty, jež jsou vodopropustné a chudé na dusík a organické látky.
Recept: namícháme 1 díl hrubého písku, 3 díly mleté pemzy nebo lávy, 1 díl zralého kompostu nebo listovky a trocha hrubého štěrku (lavagrus).

– Orchideje a epifyticky vyvázané bromelie a kapradiny

Orchideje Můrovce, foto med

Nabízí se substrát pro orchideje, který je chudý na živiny a propustný pro vodu a vzduch. Skládá se z hrubých vláken, rašeliny, kůry, kuliček polystyrénu a dřevěného uhlí a minerálních látek (jako drtě z pemzy a lávy) nebo perlitu. Jejich hodnota pH leží mezi 5-6.
Recept: 1 dílu mletého korku, 1 dílu borové kůry, 1 dílu polystyrénových kuliček, 1/2 dílu zralého kompostu, 1/2 dílu dřevěného uhlí a 2 g uhličitanu vápenatého na litr substrátu.

– Palmy

Vhodný je substrát pro palmy nebo jednotná zemina.
Recept: 1 díl zralého kompostu, 1 díl hygroskopického mulu nebo dřevitých vláken, 1 díl písku, 1/2 dílu polystyrénových kuliček a 1/2 dílu jílu.

Přejít nahoru