Sníh, déšť či mokrá tráva našim botám rozhodně dobrou službu neprokáží. Pokud obuv není silně impregnovaná proti vlhkosti nebo přímo vyrobená z Goratexu, či jiných vodě odolných materiálů, promáčí se skrz naskrz. Jak je tedy mokré boty správně vysušit, aby se nezdeformovaly nebo jinak nepoškodily? Vezmeme to od rad babiček až po moderní prostředky.
To na tobě doschne!
Je titul milé knížky Ivana Krause a také věta, kterou jsme občas od maminky slýchali. Pravda, že doschne – když se pohybujeme, vydáváme dost potřebného tepla na to, abychom vysušili nejen lehkou košili, ale i těžké kožené boty. Kdo má ale čuchat ten zápach, když se zujeme? A pak – naše nohy jsou tím ohrožené mykózou, což rozhodně není onemocnění, o které by někdo stál. Ale pokud jsme na cestách a nemáme na vybranou, je snesitelnější, když si vezmeme suché ponožky, nohy navlékneme do mikrotenových sáčků a teprve pak do mokrých bot.
Noviny jsou klasika
Pro urychlení odstranění vlhkosti z vnitřku boty můžeme použít noviny nebo papír se sací schopností (časopisy tištěné na křídě nebudou k ničemu). Noviny zmuchláme a vycpeme jimi boty od špičky do paty. Necháme působit asi dvě hodiny, pak vyjmeme a případně postup zopakujeme s další várkou suchých novin. Pokud už je z obuvi nevytahujeme mokré, necháme boty bez novin, bez tkaniček a vložek co nejvíce rozevřené schnout. Pokud boty nejsou z kůže, můžeme schnutí urychlit tím, že je postavíme ke zdroji tepla a – pokud je to možné – do průvanu.
Teplé pecky nebo peletky
Kdo tento trik zná, nasušil si v létě dostatek pecek z třešní. Je dost možné, že by podobnou funkci mohly sehrát i peletky, jimiž se topí. Pecky nebo peletky nasypeme na pekáč a vložíme je prohřát do trouby nebo na kamna. Poté je teplé (ne moc horké) nasypeme do bot, odkud vlhkost vytáhnou. Pecky pak nezapomeneme opět vysušit.
Fén nebo silikagel
Jestliže nemáme jiné boty a mokré nutně potřebujeme, urychlíme jejich schnutí fénem (vysoušečem vlasů). Po akci ho pečlivě otřeme vlhkým hadříkem s nějakým dezinfekčním prostředkem. Když si koupíme nové boty, najdeme v krabici sáček, jehož obsah pohlcuje vlhkost. Sbírejme tyto sáčky, jejich schopnost oceníme právě při sušení bot. Obsahem těchto sáčků je silikagel a jedná se v podstatě o oxid křemičitý. Prodává se také za účelem sušení květin. Můžeme ho také koupit na váhu a naplnit jím malé pytlíky, které si ušijeme. Pro rychlé sušení bot nám postačí množství asi 200 ml. Po použití dáme sáčky se silikagelem vyschnout na teplé a suché místo.
Elektrické vysoušeče bot
Na trhu je již dostatek různých druhů elektrických vysoušečů obuvi. Jde o zařízení napájená elektřinou o výkonu kolem 10 W, které vydávají teplotu natolik nízkou, že nemůže boty deformovat, natož pak způsobit požár. Teplota uvnitř boty nepřesáhne 60 až 70 °C.
Vysoušeče se dělají ve dvou typech:
- V podobě dvou těles s topítky, z nichž každé zasouváme do jedné boty, šňůrou připojíme do sítě a sušíme. Některé typy se vyrábějí i s konektorem umožňujícím vysoušeč napájet z palubní sítě automobilu.
- Těleso s ventilátorkem: vzduch se žene kolem topného tělíska do trubek, které zasuneme do bot nebo na které boty nasuneme. Tento typ vysoušečů pracuje rychleji, ale je o něco dražší.
Kožené boty
Kůže se chová trochu jinak, než všechny ostatní materiály, z nichž se boty šijí. Například ji můžeme čistit hned po návratu domů, kdy jsou boty ještě mokré. Na hrubé nečistoty použijeme kartáč a pak povrch bot opláchneme studenou vodou (horká kůži nesvědčí) nebo vyčistíme vlhkým hadrem. Když už jsou boty tak jako tak mokré, využijeme toho a vyčistíme i jejich vnitřek. Uvolníme tkaničky a vyjmeme vložku, kterou také umyjeme. Nakonec vnitřek obuvi můžeme dezinfikovat sprejem proti mykóze. Koženou obuv sušíme vždy jen při pokojové teplotě. V žádném případě ji nestavíme na radiátory ani k bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů. Boty by se totiž mohly zdeformovat, kůže popraskat. Sušíme je co nejvíce rozevřené, bez tkaniček a vložek, které sušíme zvlášť. Zprvu je vycpeme novinami nebo něčím, co absorbuje vlhkost, poté dosoušíme prázdné. Vhodné je vložit do bot dřevěné napínáky.
Boty ze semiše nebo nubuku
Obuv z těchto materiálů musíme nejprve vysušit a teprve poté čistit. Čistíme v suchém stavu kartáčem nebo gumovým kartáčem na semiš. Voda semiši i nubuku (broušená kůže) škodí. Sušíme podobně jako kožené boty.
Prevence – ošetření obuvi
Suché a čisté kožené boty musíme důkladně impregnovat prostředky, které jsou k ošetření kožené obuvi přímo určené. Bývají na bázi organických rozpouštědel a jejich účelem je zvýšení odolnosti vláken proti vodě a zvýšení pružnosti vláken. Anebo je několikrát napustíme klasickým krémem na boty. Nakonec důkladně vyleštíme, neboť „šaty sice dělají člověka, ale boty dělají pána!“