Tunelová šála sešívaná

pletená béžová šála
Tunelová šála sešívaná, foto med

Tunelová, tedy kruhová šála sešitá pletacím stehem je pletařsky tak snadná, že ji zvládnou i úplní začátečníci. Konečné sešití je celkem nenápadné. Oka na silných jehlicích rychle přibývají a za krátkou dobu získáme  módní oděvní doplněk, jakým v současnosti kruhová šála je. Potřebujeme znát jen, jak se plete hladce a jak obrace, a také jak nahazovat oka a jak je ukončit.

Návod na kruhovou šálu pletenou v jednom kuse beze švů jsme představili ZDE. Dnes upleteme šálu, kterou na koncích sešijeme. Na šálu, kterou chceme kolem krku omotat 2x, stačí uplést obdélník 25-30 cm x 100 – 120 cm. Tato velikost je také vhodná pro pánskou šálu. Huňatou šálu 3x omotanou, nebo 2x a přetaženou přes hlavu potřebujeme délku 150 – 160 cm a šířku 35-40 cm. Upleteme si zkušební vzorek z 10 ok, abychom zjistili, kolik ok potřebujeme nahodit na požadovanou šířku šály.

Jak na to

Téměř neznatelné sešití kruhové šály, foto med

Podle síly zvolené příze budeme potřebovat 100 – 150 gramů vlny, jehlice odpovídající síle příze (tato informace je na pásce příze) a jehlu s velkým ouškem. Vlnu vybereme jemnou, příjemnou, měkkou (kousavou vlnu nikdo na krku nechce). Ze vzoru využijeme opravdu ten nejzákladnější – a to 1 oko hladce a 2. oko obrace – tedy patent. V rubové řadě pleteme stejně, tak, jak se nám oka jeví. Pokud nevíme, jak se začíná, najdeme návod ZDE .

Pracovní postup

Sešívání šály, foto med

Nahodíme 36 ok.
1. řada – pleteme patentem 1 oko hladce, 1 oko obrace.
2. řada – pleteme 1 oko obrace, 1 oko hladce.
Tak pleteme až do požadované délky – 120 cm. Řadu neukončujeme, jen zkrátíme konec příze na asi půl metru a navlékneme ho do jehly s velkým ouškem. Konce šály sešíváme tzv. pletacím stehem – tak, že píchneme do prvních dvou ok na neukončeném konci a do prvního oka na ukončeném konci a protáhneme. Pak píchneme do 2. a 3. oka a do dalšího na druhém konci. Tento steh bude na šále nejméně nápadný. Došijeme až do konce. Konečky příze zatáhneme do pleteniny. A je hotovo!

Tip

Kruhovou šálu si můžeme snadno udělat i z běžné šály, kterou máme doma. Vhodné jsou i ty příliš krátké, než abychom je mohli nějak efektně uvázat. Odstraníme případné třásně a rozpářeme poslední řadu – pak už postupujeme stejně, jako při dokončení nové šály.

Přejít nahoru