Banánovník

Banánovník s dozrávajícími banány
Banánovník, foto med

Banánovník je rostlinou větších rozměrů. Velké zelené listy této pokojové rostliny se rozvíjejí pomalu a plynule, až do úplného otevření a uvolnění. Středem listu probíhá červená céva, barva listu přechází od jasně zelené po modrozelenou. Svým bujným růstem tato robustní rostlina rychle navodí dojem, že jsme na tropické plantáži.

V bytech se pěstuje zakrslá forma, takže se nemusíme obávat, že se za půl roku budeme muset přestěhovat. Listy dorůstají 1 m délky a 30 cm šířky, jsou však velmi křehké a je třeba dávat pozor, abychom je nepoškodili.

Stanoviště

Banánovník (Musa) vyžaduje dobře osvětlené stanoviště v létě i v zimě, hojnou zálivku a pravidelné hnojení. Jestliže z něj nechceme mít koště, ale chceme dosáhnout jeho pěkného vzhledu, měli bychom ho umístit na chráněné místo bez pohybu vzduchu, protože vlivem přílišného průvanu nebo kontaktu se listy začínají třepit. Banánovník je vhodný i pro pěstování v zimní zahradě, ale neměla by zde ani v zimě teplota klesnout pod 15 °C.

Pěstování

Banánovník, foto med

Zemina pro pokojový banánovník musí být těžší, humózní, pěstební nádobu opatříme drenáží, aby přebytečná voda nezpůsobila uhnívání kořenů rostliny. V létě vyžaduje rostlina dostatek vláhy, což odpovídá zalévání 2 až 3krát týdně, zatímco v zimě stačí zálivka jednou za 14 dní, podle pokojové teploty. Za teplého počasí opakovaně rosíme listy, ale pozor! Musí uschnout dříve, než se jich dotknou prudké paprsky slunce. Banánovník snáší v létě i opravdu vysoké teploty, ale jakmile překročí 21 °C, potřebuje dobré větrání bez průvanu. Ve vegetačním období ocení rostlina tekutou výživu přidávanou do zálivky každých 14 dní. Každoročně Musu přesadíme do většího květináče. Pro pěstování v bytech se velmi dobře hodí odrůdy Bananarama a Tropicana.

Množení

Na banánovníku po nějaké době pěstování vyrostou z boku postranní výhonky. Jestliže je opatrně vydloubneme, můžeme je zasadit a pokusit se z nich vypěstovat novou rostlinu. Potřebuje ale poměrně vysokou vzdušnou vlhkost i teplotu.

Použití a přínos

Banánovník značně zlepšuje vzduch a napomáhá relaxaci.

Přejít nahoru