Schůdky na květiny a bylinky

bohatě kvetoucí petúnie na schůdkách
Schůdky na květiny, foto med

Schůdky na květiny a bylinky můžeme postavit na terasu u domu, ale i na balkon či lodžii v paneláku a obklopit kout, kde rádi sedáváme, v kvetoucí oázu. V zimě zas schůdky najdou uplatnění v zimních zahradách nebo světlých sklepních prostorách, kde na ně umístíme rostliny určené k přezimování. K výrobě schůdků na květiny potřebujeme skutečně jen minimum zručnosti a času. To více trpělivosti a péče si vyžádají tady pěstované rostliny. Tato jakoby visutá zahrada i ten nejobyčejnější dům ozvláštní a rozveselí.

Díky květinovým schůdkům dokážeme naše oblíbené květiny rozmístit ve větším množství i v těch nejmenších prostorách tak, aby vynikly a každá z nich měla potřebné množství světla. Jejich zvládnou i úplní začátečníci.

Schůdky i na bylinky

Zelené koření, foto med

V pěstebních nádobách, které umístíme na schůdky, můžeme s úspěchem pěstovat také nejrůznější zelené koření, jakým je například bazalka, tymián, saturejka, rozmarýn, libeček, kudrnku, estragon, pažitka a další. Máme je tak stále čerstvé pěkně po ruce a okořeněné pokrmy ochutíme.

Umístění schůdků na květiny

Konstrukčně jednoduchá výroba květinových schůdků. foto med

Květinové schůdky na terase umístíme nejlépe pod převislou střechu, která je ochrání před přímým deštěm. Pokud na ně budeme stavět neglazované květináče, vložíme pod ně misky, které nepropouštějí vodu, aby se v průběhu času na dřevě nevytvořily nepěkné kruhy.

Potřebný materiál a nářadí

Vibrační bruska, foto med

Obstarání materiálu by nemělo představovat problém, nabízí ho prakticky každý hobby market:

  • smrkové prkno 22 x 2 cm:
    – 2 x bočnice délky 130 cm po skosení obou kratších stran pod úhlem 20 stupňů;
    – 2 x kratší podpěrné nohy délky 26 cm;
    – 2 x delší podpěrné nohy délky 70 cm;
  • smrkové prkno 12 x 2 cm:
    – 6 x prkna na poličky délky 120 cm, z toho 4 s výřezy;
  • dále:
    – vruty se zápustnou hlavou 5 x 40 mm, vodě odolné lepidlo na dřevo.
  • Z nářadí využijeme elektrickou přímočarou pilu, pokosovou pilu, elektrický hoblík, vibrační nebo pásovou brusku, případně smirkový papír na špalíčku, AKU vrtačku/šroubovák, vrtáky, rašple, záhlubník, úhelník, dláto a kladivo.

Výroba schůdků

Schůdky – pohled z boku, foto med
  1. Všechny díly nařežeme přímočarou pilou. Podpěrným nohám vyřízneme v přední části mírný oblouk tak, aby horní část měřila 22 cm a spodní 12 cm. Schůdky sestavíme ze dvou bočnic o délce 130 cm, které na pokosové pile po obou stranách seřízneme ve 20 až 25 stupňovém úhlu. Nařezané díly zbrousíme a srazíme jim hrany.
  2. Do bočnic předvrtáme otvory pro vruty se zápustnou hlavou, kterými později přišroubujeme podpěrné nohy. Předvrtané otvory v bočnicích zahloubíme. S podpěrami je spojíme vruty se zápustnou hlavou.
  3. Přichytíme je k šikmo postaveným bočnicím vruty tak, aby horní širší strana nohou byla vodorovná se zemí. Při sestavování bočnic dbáme na to, aby horní širší hrana nohou byla vodorovná. Bočnice postavíme na zvolené místo a horizontály kontrolujeme vodováhou.

Montáž schůdků

Schůdky – detail, foto med
  1. Montáž začneme nejvyšším schodem, tvořeném dvěma prkny šířky 12 cm a délky 120 cm, mezi kterými necháme 1 – 2 cm mezeru. Na horní hranu přichytíme horní schod vruty, zašroubovanými do předvrtaných otvorů se zahloubením. Přesah bočnice je 18 cm na každé straně.
  2. Střední schod leží na hraně předních podpěrných nohou, do kterých ho připevníme vruty, spodní na zadních podpěrných nohách. Podobně jako horní stupeň je tvoří 120 cm dlouhá prkna, jsou však opatřená z jedné strany na obou koncích ve vzdálenosti výřezy pro zasazení do bočnic. Tyto výřezy vytvoříme přímočarou pilou 18 cm od okrajů šíře 2 cm a přebytečné dřevo odstraníme dlátem, do něhož tlučeme kladivem. Délka řezu musí být v rozmezí 8 – 9 cm. Schody na podpěrné nohy připevníme vruty do předvrtaných děr se zahloubením. Přední police nasuneme výřezy na bočnici zepředu, zadní zezadu. Spoje předtím natřeme vodě odolným lepidlem. Středová police leží na nohách vyšších.
  3. Spodní polici stejným způsobem umístíme na nohy ve spodní části. V těchto místech je také sešroubujeme vruty.
  4. Hotové schůdky zbrousíme a opatříme ochranným nátěrem ve dvou až třech vrstvách, vhodná je například volně porézní zahradní lazura na dřevo. Před každým dalším nátěrem schůdky lehce obrousíme jemným smirkovým papírem. Také schůdky můžeme nalakovat.
Přejít nahoru