Výběr venkovní markýzy

Venkovní markýza
Výběr venkovní markýzy, foto med

Letní oběd či večeře na terase, sezení u kávy nebo piva je příjemné, ovšem za předpokladu, že nám slunce nesvítí do očí. Optimální ochranu před sluncem představuje v tomto případě markýza. Na terase vytváří stín a také chrání před deštěm, a také částečně brání pronikání horka do domu. Venkovní markýzy se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech a variantách.

Markýzy si lze pořídit v šířkách od dvou až do dvanácti metrů a vysunou se většinou do sto osmdesáti centimetrů, ale jsou i typy s výsuvem až do pěti metrů.

Ovládání markýz

Ovladače markýz, foto archiv

Ovládání markýz je jednoduché: ty nejjednodušší se ovládají provázkem či pákou; základní typ se ovládá klikou; další možností je motorické ovládání se spínačem nebo dálkovým ovládáním, které se vyplatí zejména v případě markýzy s větší plochou nebo většího počtu markýz a asi nejpohodlnější jsou markýzy s elektrickým automatickým ovládáním. Opravdu špičkové markýzy mají i větrné čidlo, které automaticky stáhne markýzu při velkém větru a zabrání tak poškození.

Materiál na markýzy

Zpravidla na dvou ramenech markýzy je napnuté plátno z různých materiálů:

 • Akrylové je nepromokavé, impregnované a nešpiní se. Barví se najednou, je odolné proti UV záření a barva časem nevybledne.
 • Polyesterové je ošetřené proti UV záření, jednoduché k údržbě, nabízí se v menším výběru barev.
 • Screen je textilie budoucnosti utkaná ze skelného vlákna – odolá téměř každému počasí, markýzy ze screenu umožňují průhled z bytu ven a jsou ideálním tepelným štítem, neboť zadrží až 92 % tepla uvnitř i venku. Jejich výhodou je i ochrana proti vloupání a zabránění nežádoucím pohledům do soukromí.
 • Velkou novinkou je i solární napájení a světelná lišta u markýzy, která působí mimořádně efektně.

Druhy markýz

Výsuvná markýza, foto med
 • Kazetové venkovní markýzy jsou řešeny tak, aby se celá markýza po zasunutí schovala do kazety, což j nejenom esteticky zajímavé, ale prospívá to i životnosti markýzy.
 • Výsuvné markýzy jsou nejběžnější. Hodí se na terasy rodinných domů i jako provizorní přístřešek u zdi na dvoře či na zahradě. Výsuvné markýzy jsou na trhu běžně v šířce od 1,5 až do 12 metrů s možností výsuvu od 1,5 do 3 metrů. Existují však i velkoplošné clony vyvinuté díky teleskopickým ramenům konstrukce pro výsuv až do 5 metrů – plocha jedné markýzy tak může být i větší než 60 m2! Vzhledem k obřím rozměrům se velkoplošné markýzy vyrábějí pouze s motorovým ovládáním. Automatika zabrání i utržení či poničení markýzy při prudkém větru. Velkoplošné clony pro velký výsuv ramen by měly být bezpečné: nemělo by například při poruše dojít k vystřelení ramen, ale pouze k jejich plynulému vysunutí. Konstrukce musí být stabilní, látka maximálně vypjata, poloha ramen vůči látce rovnoběžná a beze zlomů. Speciální výrobky mají jako základní prvek konstrukce nosný ocelový profil 35 x 35 mm. K markýze se dodávají různé typy konzol – velký výsuv ramen do 5 m umožňují teleskopické konzoly.
 • Boční markýzy poskytují praktickou boční ochranu balkonům a terasám proti nízko stojícímu slunci a lehkému větru. Také nás chrání před pohledy kolemjdoucích a tak nám poskytuje větší soukromí. Používá se jako vhodný doplněk k výsuvným markýzám. Zasouvá se do kazety, kde je látka markýzy v zasunutém stavu chráněná před prachem i deštěm.

Další druhy markéz

Markýza, foto med
 • Sklopné markýzy, někdy také nazývané jako balkonové markýzy, nebo markýzy se sklopnými rameny patří do skupiny svislé clony a používají se pro zastínění oken, nebo balkonů. Používá se zejména u nepříliš hlubokých balkonů nebo takových, které nad sebou mají střechu, popřípadě další balkon.Látka této markýzy je zde vytahována rameny s předním profilem po oblouku s poloměrem ramen směrem dolů, dobře zastíní i nízko položené slunce, ale zachová možnost pohledu směrem dolů.
 • Vějířová markýzy můžeme považovat za exkluzivní typ markýz s poměrně zajímavým designem. Výhodou při ochraně před sluncem je variabilita nastavení podle toho, jak se slunce po obloze pohybuje. Její předností je její uchycení pouze v jednom bodě, například ve štítu střechy, kam by jiný typ markýzy ani nešlo upevnit. Vějířová markýza je opatřena buď klikou, nebo třemi motory – jeden zajišťuje změnu sklonu, druhý naklápění a třetí stahování a roztahování. Maximální délka jejích ramen je 450 cm, největší úhel otáčení 270 stupňů a rozevření až 132 stupňů.
 • Korbové markýzy se používají spíše pro firemní účely na obchody nebo zahrádky restaurací. Většinou se kombinují s logem obchodu nebo nějakým poutačem a chrání zboží ve výkladních skříních apod.
 • Samostatně stojící markýzy a slunečníky se používají ve volném prostranství, bez nutnosti vyrábění upevňovací konstrukce. Používají se při různých zahradních párty.
Přejít nahoru