Instalace výsuvné markýzy

výsuvná markýza stíní
Kazetová výsuvná markýza, foto med

Výsuvné markýzy se vyznačují robustní nosnou konstrukcí a pevnými výsuvnými rameny v různých délkách. Dělají se v takových rozměrech, že zastíní i extrémně velké plochy teras, balkonů nebo střešních zahrádek a různých posezení u domu. Potahová tkanina se z toče odvíjí a napíná kloubovými rameny opatřenými silnými pružinami, jež udržují látku v dokonale napnutém stavu. Instalace výsuvné markýzy není složitá, zvládne ji i jen trochu šikovný člověk.

Markýza se většinou dodává i s potřebnými komponenty pro upevnění ke zdi. To znamená s vruty, hmoždinkami, v některých případech i se šablonou pro přesné vyvrtání otvorů pro uchycení. Při montáži markýzy nastavujeme její sklon. Na ochranu před sluncem nám stačí minimální sklon, před deštěm sklon markýzu nastavíme nejméně dvanáctiprocentní. Většina firem, které nabízí výsuvné venkovní markýzy, zároveň poskytují montáž markýzy, přizpůsobenou dispozicím vašeho domu. Šikovní kutilové však zvládnou instalaci markýzy hravě sami.

Upevnění markýzy

Upevnění markýty, foto archiv
  1. Zakreslíme místo pro umístění konzol 5 cm od podpěry ramen. Značku umístění přeneseme na profil markýzy.
  2. Změříme největší vzdálenost mezi nataženou markýzou a jednou z konzol. Tento výškový údaj přeneseme na stěnu, kam markýzu upevníme. Poté podle vodováhy načrtneme vertikální osu, na kterou později markýzu připevníme.
  3. Změříme prostor mezi dvěma konzolami a tento údaj přeneseme na zeď v závislosti na první vytčené k ose.
  4. Podle pravítka a vodováhy narýsujeme horizontální linku pro připevnění konzole. Tu pak umístíme do bodu křížení os.
  5. Do stěny vyvrtáme otvory pro hmoždinky, které zvolíme podle materiálu, z něhož je zeď postavená, a konzolu pevně přišroubujeme.
  6. Potřebujeme pomocníka, aby nám pomohl navléknout profil markýzy do podpěr.
  7. Profil pak vložíme na předem označené místo. Poté ho připevníme na konce konzol. Konzole pak upevníme fixačními šrouby. Markýzu roztáhneme a upravíme její sklon tak, aby nám vyhovoval.

Sklopné markýzy

Tkanina na toči, foto archiv

U sklopných markýz je stínící tkanina navinutá na tzv. toči z ocele a spodní částí zasunutá v předním hliníkovém profilu. Při vysouvání markýzy se tkanina odvíjí z tyče a napíná prostřednictvím silných výklopných nebo kloubových, ramen. Jednoduché a odolné markýzy se sklopnými rameny se hodí pro užší balkony a lodžie. Mají příznivou cenu a jednoduchou a spolehlivou konstrukci, délka jejich výsuvu je však omezená. Na ocelový toč se navíjí stínící akrylová tkanina a celý komplet je uchycený na dané místo kotvícími konzolemi. Předpružená sklopná ramena jsou po stranách markýzy, jedním koncem ukotvená do zdi, druhým spojená s předním profilem. Při vysouvání ramena napínají látku a udržují ji stále dokonale vypnutou.

Kazetová markýza

Markýza, foto med

Kazetová markýza je v podstatě zvláštním provedením výsuvné markýzy. Tkanina ve svinutém stavu se kompletně skrývá v celohliníkové kazetě. Stejně jako u výsuvných markýz i zde zajišťují pohyb tkaniny předpružená kloubová ramena a můžeme sklon markýzy nastavit podle přání. Toč s látkou a držáky ramen jsou připevněné v elegantní hliníkové kazetě, která je vepředu otevřená a umožňuje pohyb ramen a látky. Přední profil má půlkulatý průřez a při zasunutí přesně zapadne do otevřeného ústí kazety. Kazeta se tak spojí do jednoho celku a uschová v sobě všechny součásti markýzy. Látka a ostatní komponenty jsou tak chráněné před znečištěním nebo poškozením.

Markýzolety

Balkonová markýza, foto archiv

Markýzorolety spojují přednosti sklopných markýz a venkovních rolet a často slouží k venkovnímu zastínění bytů, ale i kanceláří. Díky své konstrukci poskytují výhodnou kombinaci ochrany před horkem a oslněním a zároveň ponechávají nezakrytou spodní část okna pro výhled a větrání. Stínící tkanina nejprve sjíždí svisle dolů jako standardní venkovní roleta. Po určité době však narazí integrovaná ramena na připravené dorazy a vyklopí se i s látkou směrem ven. Ve výsledné pozici je tedy horní část okna zacloněná svisle roletou, ale spodní část vyklopenou markýzou. Velmi odolné venkovní markýzy se vyrábějí ze síťoviny ze skleněných vláken potažených barevným plastem. Dokáží zredukovat množství tepla prostupujícího sklem až o 90 %. Nebrání výhledu ven, ale dovnitř přes ně naopak vidět není. Po sezóně markýzu srolujeme pod horní díl oplechování okna.

Přejít nahoru