Růže pro balkony

Bílé růže pěstované na balkoně
Růže pro balkony, foto med

Růže je královna květin a je již po mnoho staletí oblíbená tak zvaně na zámku i v podzámčí. Najdeme ji na každém kousku zahrádky, před venkovskými chaloupkami i před panelovými domy na sídlišti. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd a kultivarů, některé jsou vyšlechtěné jako růže pro balkony, terasy, lodžie a dokonce pro truhlíky na oknech.

Chceme-li pěstovat růže v nádobách a v truhlících, musíme si vybrat tu správnou odrůdu. Při nákupu pak dáme pozor, aby jejich výhonky byly pěkně zelené se svěží a hladkou kůrou. A množství zdravých listů je předpokladem pro správný růst a bohatství květů. Na konci 18. století byly v Číně vyšlechtěny první remontantní – opakovaně kvetoucí – čajohybridy.

Minirůže

Minirůže, foto med

Poprvé jsou maličké růže zmíněny na konci 18. století, a počátkem století 19. přicházejí evropští šlechtitelé s prvními odrůdami. Vypráví se, že v jakési alpské vesničce měl za oknem chalupy jistý pan Rouletti objevit prapředka minirůží. Dostala jméno po svém objeviteli Rosa roulettin. Možná ale byla dovezena z Číny. Stala se základem evropského množení a dalšího šlechtění. Přibližně od roku 1920 se začínají pravidelně na trhu objevovat její potomci a přibližně o dalších patnáct let později první kříženci. Minirůže jsou keříky přibližně 20 až 40 cm velké, kompaktního vzrůstu, hustě větvené a olistěné. Listy jsou malé, tří až pětičetné s drobnými vejčitými lístky. Květy, podobně jako růže ostatních skupin, mohou být jednoduché, poloplné a plné. Škála barev si rovněž nezadá s ostatními skupinami růží. Dokonce bychom našli případy tvarů květů a kombinace barev, které kultivary z výše uvedených skupin nemají. V současné době existuje minirůží na šest stovek odrůd.

Odrůdy a kultivary

Truhlíky s růžemi, foto med

Na vzniku minirůží Floribundy se podílely různé druhy růží, takže nebylo možné jejich přesné botanické zařazení. K Floribundám patří Snowline (Pouledel) s krémovými kraječkovými květy, které jsou středně velké, plné a voní. Rostlina je vysoká 40–50 cm, listy má lesklé. Mezi floribundy řadíme i francouzskou růži Korlima (Lilli Marlene), má červený květ, je poloplnokvětá až plnokvětá a remontuje. Zlatožluté středně velké poloplné květy s jemnou vůní má Friesia (Korresia). Jednoduchým červeným květem s bílým středem a žlutými prašníky se pyšní minirůže Little Artist, která dorůstá výšky 25-35 cm. Lutin s jasně růžovými plnými a vonnými květy. Pro truhlíky je 30–40 cm vysoká Orange Meillandin (Meijikatar) s jasně červenými plnými květy a lesklými listy. Růžově zbarvená je Lady Meillandina (Meilarco) a lososová Pink Meillandina (Meijidiro). Poloplné oranžové květy a s výraznými prašníky má Baby Masquerade (Tanbakede). Je vysoká 40–50 cm a vysoce odolná vůči chorobám a škůdcům.

Stanoviště

Minirůže na balkony, foto med

Jako všechny růže nesmějí ani minirůže na balkonech a terasách postrádat světlo a slunce. Varujeme se průvanu i zákoutí, v nichž nemá vzduch možnost proudit. Je-li náš balkon orientován na sever, zasadíme do truhlíků raději fuchsie nebo balzamíny.

Pěstování

Růže v nádobách pro terasy, foto med

Do menších nádob a truhlíků sázíme miniaturní a hrnkové růže, případně nízké a pomalu rostoucí růže půdopokryvné. Do truhlíků vysazujeme 3–4 zdravé růže na metr čtvereční. Ve větších pěstebních nádobách můžeme pěstovat i pnoucí a popínavé růže, ale vybíráme nepříliš bujné kultivary. Při vysazování růží opatříme truhlíky, popř. jiné nádoby dostatečnou drenáží a nezapomeneme ani na dobrý odtokový otvor. Zeminu minirůže potřebují živnou a propustnou. Nepoužíváme substrát s vysokým podílem rašeliny, která rychle vysychá. Pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro růže každých čtrnáct dní. Před příchodem mrazů nádoby i rostlinu důkladně izolujeme nebo přeneseme do chladné bezmrazé místnosti. Pokud nádoby s růžemi přezimují na balkoně, podložíme je a z boků zakryjeme polystyrénem. Nejlépe minirůže zimu přečkají na chodbě, verandě či v zimní zahradě v teplotě kolem 5 ºC. Zapomenout nesmíme na přiměřenou zálivku.

Řez minirůží

Růže v nádobách pro terasy, foto med

U malých růží se proti jejich velkým příbuzným pravidla řezu trochu liší. Růžičky seřízneme na jaře přibližně na polovinu. Musíme odstranit výhony namrzlé, poškozené a zahušťující. Během vegetace odstraňujeme odkvetlé výhony vždy na první pravý list. I u růží platí zásada, že čím více je řežeme, tím bujněji rostou.

Přejít nahoru