
Petúnie patří k velmi oblíbeným balkonovým rostlinám, jejichž květy zdobí nejrozmanitějšími barvami naše okna, balkony, lodžie a terasy. Petúnie jsou letničky, které každoročně vyséváme znovu. A právě únor je nejvhodnějším měsícem k pěstování petúnií ze semínek. Abychom získali zdravé a silné sazenice, které na jaře nasázíme do truhlíků, měli bychom dodržet jednoduchá pravidla pro pěstování.
Petúnie dělíme do čtyř základních skupin:

- Grandiflora – mají velké květy, které mohou mít průměr až deset centimetrů. Dorůstají výšky až 40 cm, a proto je sázíme do nádob na terase nebo na květinové záhony.
- Multiflora – jsou mnohokvěté, jednoduché nebo poloplné
- Floribunda – (vyšlechtěná multiflora) velikostí květů se blíží petúniím velkokvětým.
- Pendula – patří k mimořádně odolným rostlinám, bohatě se větví a bohatě kvetou, přičemž květy jsou až sedm centimetrů velké. K nejoblíbenějším kultivarům patří převislý druh Surfinie, které tvoří až 1,5 metrů dlouhé šlahouny. Petúnie je pěstujeme na oknech orientovaných na jih.
Kdy sejeme petúnie

Petúnie v bytě množíme výsevem od poloviny ledna do konce února. Přímo na venkovní stanoviště je můžeme vysít do truhlíků a nádob od poloviny dubna. Nemáme-li pro předpěstování květin podmínky, můžeme si hotové sazenice v dubnu a květnu koupit v zahradnictví nebo na trhu.
Vhodná zemina a stanoviště

Pro pěstování petúnií je nejvhodnější pro výsev i pro semenáčky substrát pro výsev. Použít můžeme i propařenou a prosetou výsevní zeminu, anebo zahradní zeminu smíchanou 1:1 s pískem. Stanoviště pro oseté nádoby je ideální na slunečný parapet okna směřujícího na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad.
Výsev a zavlažování

Semínka, která mívají zpravidla dobrou klíčivost, vyséváme řídce, aby rostlinky měly dostatek místa pro růst. Na povrchu je naplocho jemně přitlačíme, nezasypáváme. Zavlažíme postřikovačem a překryjeme sklem nebo fólií, ale tak, že ponecháme větrací otvory. V podstatě vytvoříme minipařník – uvnitř má být vlhko, aby zemina nevysychala, ale ne příliš vlhko, aby semena ani semenáčky neplesnivěly. Jakmile rostlinky vzejdou, sklo nebo igelit odstraníme. K zalévání používáme postřikovač. Rostliny pravidelně rosíme.
Přepichování

Jakmile rostliny vytvoří první pár pravých lístků, rozsadíme je. Opatrně je přepícháme do jemného substrátu pro výsev a přesazování, případně do stejné zeminy, jako u výsevu. V příliš výživné zemině by špatně kořenily a hnily by jim kořínky. Do malých květináčů (nebo kelímků, či podobných nádob) nasypeme na dno drť nebo keramzit jako drenáž, aby v nádobě nestála voda. Rostlinky, zvláště jejich kořínky jsou velmi křehké a slabé, jemné vlásečnice se většinou poškodí, ale i tak se ujmou, neboť jsou velmi vitální. K přepichování na vzdálenost asi 2 cm můžeme použít speciální pinzetu, ale stačí i ruka. Rostliny nejlépe prospívají při teplotě okolo 18 °C. Zprvu je chráníme před sluncem, ale po zakořenění je umístíme na slunné stanoviště.