Balkónové květiny – výživa a hnojení

Žluté, růžové a červené balkonové květiny - výživa a hnojení
Balkonové květiny, foto med

Pro většinu z nás, kteří nekráčíme světem se zavřenýma očima, je určitě příjemnější jít ulicí, v níž jsou okna a balkony rozzářená květinami. Květy i do všedního dne patří a jejich pestré krajky zjemňují většinou přísně rovné stavby kolem nás. Výživa a hnojení je způsob, jak je pěstovat zdravé a krásné.

Vzpřímené muškáty, foto med

Poté, co jsme nádobové květiny v půli května umístili na okna, balkony, terasy a lodžie, je pouze zaléváme a čekáme, až dobře zakoření. Zatím žijí z nového pěstebního substrátu, do něhož jsme je zasadili a přihnojovat nepotřebují. Teprve v druhé půlce června, kdy výživa v substrátu pomalu dochází, pak musíme pravidelně přihnojovat. Podpoříme tvorbu nových listů, proto použijeme hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Ale jen krátce, po zbytek sezóny pak používáme hnojivo s menším obsahem dusíku, aby rostlina nepřerostla.

Letní výživa a hnojení

Lobelky, foto med

Z živin jsou v tomto období nejdůležitější kromě startovního dusíku pro tvorbu listů, fosfor pro květy a plody, a draslík, vápník a hořčík zajišťující stabilní strukturu rostlin. Neměly by chybět stopové prvky jako železo, měď, mangan, molybden, zinek a bór. Vhodná jsou hnojiva s delší dobou účinku, hnojiva v granulích, které jen pomalu uvolňují živiny do půdy v závislosti na teplotě a množství zálivkové vody. Když se doporučené množství granulí smíchá s půdou při vysazování rostlin do truhlíku, není další přihnojování během léta již nutné.

Druhy hnojiv

Surfinie, foto med

Kapalná hnojiva přidáváme do zálivkové vody, granulemi přihnojujeme pouze vlhký substrát. Dáváme vždy pozor, aby se hnojivo nedostalo na listy, jinak je okamžitě opláchneme, aby nedošlo ke spálení. Minerální plná hnojiva rostliny přijímají rychle, jsou však agresivní a mohlo by dojít ke spálení kořínků, dbáme proto, aby substrát nebyl vyschlý. Organická hnojiva se rozkládají déle, hodí se pro trvalé výsadby. Nikdy bychom neměli dávat více hnojiva, než je doporučená dávka, protože jeho nadbytek poškozuje kořeny.

Pelargónie

Vzpřímený muškát, foto med

Pelargónie poprvé přihnojíme nejdřív měsíc po přesazení a potom pravidelně až do srpna. Pak je třeba zastavit růst rostlin a otužit je před zimním obdobím. Různé druhy pelargónií vyžadují různé množství hnojiv, trpasličí a miniaturní formy nesmějí nikdy dostat více než polovinu dávky. Dobře zakořeněné rostliny přihnojujeme jednou týdně, nejlépe tekutými hnojivy se zvýšeným obsahem fosforu (např. Pelargin, který urychluje násadu květů). Vhodné jsou i tyčinky, zajišťující rostlině pravidelný přísun potřebných látek po dobu tří měsíců. Hnojení dusíkatými hnojivy není dobré, neboť rostliny pak vyhánějí listy a ne květy.

Přejít nahoru