
Období masopustu i masopustní rej úzce souvisí s Velikonocemi a s postním obdobím, které začínalo na Popeleční středu. Protože jsou Velikonoce pohyblivým svátkem, ani masopust nebývá v pravidelný čas – pohybuje se mezi 1. únorem až 7. březnem. Hlavní období Masopustu trvalo tři dny – neděle, pondělí a vyvrcholil v úterý před popeleční středou, kdy se konal karnevalový průvod s maskami. Tento svátek plný hodování o půlnoci ukončil rychtář troubením na roh.

Nešlo pouze o maškarní průvod, masopustní rej, konaly se různé lidové veselice a tancovačky, hrála se divadla, vyhrávala muzika, ale hlavně se hodovalo. Zabíjela se prasata a dělaly se vepřové hody – a lidé se dosyta najedli jitrnic, ovaru, jelit, sulce, prejtu a škvarků, mastných koblih a koláčů… Bylo třeba dosyta se najíst, neboť již ve středu začínal čtyřiceti denní půst, kdy se již maso jíst nesmělo.
Tučný čtvrtek

Tučný čtvrtek byl v podstatě přípravou na masopustní neděli. Lidový obyčej pravil, že tento den se má člověk najíst až k prasknutí, aby byl celý rok při síle. Podávala se tučná pečená masa, většinou knedlo-vepřo-zelo nebo vypečená husička, a bohatě se zapíjela pivem. Sladkou pochoutkou tučného čtvrtku byly koblihy – smažené kynuté těsto plněné marmeládou.
Masopustní masky

Masky pro masopustní rej si lidé vyráběli libovolné, ale byly takové, které se v průvodu objevovaly pravidelně. Patřily k nim například bába s nůší, medvědář s medvědem, kostlivec, maska koně přehozená přes dva lidi, kominíček, žid s pytlem. Masky i kostýmy se vyráběly podomácku. Masky se kašírovaly bramborovým škrobem, obličej se také mohl jen pomalovat, kostýmy se šily z odloženého šatstva.
Výroba kašírované masky

Připravíme si noviny, staré zlaté stránky nebo reklamní letáky – ty by však neměly být z lakovaného papíru, který špatně saje. Dále tekuté lepidlo na tapety, štětec, nafukovací balonek, krabičku, do níž balonek umístíme, misku, na modelování částí obličeje se nám hodí buničitá vata. K výtvarnému ztvárnění použijeme barvy, které máme po ruce – může to být balakryl, temperové barvy, akrylové barvy, barva ve spreji nebo jakékoli krycí barvy.
Pracovní postup

- Nafoukneme balonek a umístíme ho do krabice tak, aby se volně neotáčel. Noviny a různé savé papíry natrháme na asi dvoucentimetrové proužky.
- Lepidlo na tapety nalijeme do misky, pokud je suché, namícháme ho podle návodu.
- Do lepidla namočíme část proužků a necháme je trochu nabobtnat.
- Bereme proužek po proužku a lepíme je na polovinu balonku jeden za druhým tak, aby se překrývaly. Uhlazujeme je štětcem, anebo lépe to jde rukou.
- Přidáváme proužky a lepíme, až máme alespoň čtyři vrstvy. Povrch důkladně vyhlazujeme. V této fázi máme hotový základ masky.

- 6. Můžeme skončit, balonek propíchnout, masku nechat do dalšího dne důkladně vyschnout (pokud spěcháme, urychlíme schnutí fénem na vlasy). Do suché masky řezákem či nůžkami vystřihneme otvory pro oči a ústa a nakonec masku libovolně pomalujeme.
- 7. Chceme-li masku dokonalejší, namočíme do lepidla část buničité vaty, vymačkáme přebytečné lepidlo a ze vzniklé hmoty vymodelujeme nos, uši, pusu, obočí apod. Nakonec celou vymodelovanou masku překryjeme vrstvou buničité vaty a uhladíme. Poté masku necháme vysušit a nakonec ji pomalujeme podle svých představ.

Tip: Pokud použijeme jednodušší masku, můžeme k ní tavnou lepicí pistolí připevnit místo nosu malou polystyrénovou kouli nebo na čumáček půlku, z vlny nebo koudele přilepíme vlasy, případně vousy a tak dále – vše podle fantazie.
Diskuse uzavřena.