Oblíbené pokojové květiny

různé pokojové květiny na stole
Phalaenopsis, Ananas, Cymbidium, Vriesea, Aechma, foto HKK

Zelená energie rostlin pomáhá vytvořit v interiéru příjemné prostředí. Citlivě zvolené pokojové květiny obytný prostor promění v nezaměnitelný originál, nesoucí otisk naší osobnosti. Rostliny nejen uklidňují – ty, jež jsme vybrali sami a k nimž máme blízký vztah, nám nabízejí mnohem víc…

Proč to nepřiznat: i oblíbené pokojové květiny podléhají módě. Někdo prahne po novinkách z dílen světových designérů, jiný dává přednost klasice. Většina z nás si ale hrnkové rostliny pořizuje impulsivně – jednoduše sáhne po té, která se nám líbí. Podvědomě si totiž zpravidla vybíráme takové, které harmonují s typem osobnosti. Rozhodují tvary a barvy.

Syngonanthus

Slaměnkovec, Syngonanthus, foto HKK

Slaměnkovec, Syngonanthus chrysanthus Mikado je stále něčím zajímavá rostlina, vznešená a oduševnělá zároveň, s níž se nikdy nenudíme. Nejprve růžice, potom stonky s úžasnými kuličkami na koncích a nakonec květy: jako nějaká pohádková rostlina. Vše začíná malými lesklými lístky rozloženými při zemi. Z nich vyrůstají elegantní květní stvoly s malými zlatými poupaty, rozvíjejícími se do smetanových květů. S vydatnou zálivkou a občasným přihnojením bude toto tropické tajemství dobře prospívat.

Asparagus

Asparague, foto HKK

Velmi nenáročnou rostlinou je Asparagus– vydatná zálivka mu dělá dobře, ale ani občasné vynechání mu neuškodí. Asparagus setaceus se dnes kvůli své průhlednosti objevuje téměř v každém hollywoodském filmu – je sice zelený, ale zároveň jím proniká mnoho světla, takže pomáhá vytvářet tajuplnou atmosféru. Jeho domovem je Jižní Afrika. Má velmi tenké, převislé stonky a velké množství listů připomínajících krátké, na omak měkké jehly.

Cymbidium

Orchidej Cymbidium, foto HKK

„Svůdná orientální kráska vynikne sama o sobě,” jako by pravil mahárádža. Napadne nás to už při prvním pohledu na tuto květinovou nádheru, která nás rázem přenese do jeho paláce. Cymbidium pochází z jihovýchodní Asie, kde se střídají období sucha s monzunovými dešti. Tyto orchideje se většinou prodávají jako elegantní solitéry, ale můžeme je i exponovat ve skupině, coby „baletní soubor“. Kvetou bez přestávky dva až tři měsíce a jsou nenáročné na péči – potřebují pouze světlé stanoviště a jednou za měsíc ponořit do vody. Orchidej Cymbidium je oblíbená pokojová rostlina s velkými květy, šelestícím listím a blyštivým stonkem, která přináší radost a potěšení.

Cryptanthus

Kryptantus, Cryptanthus, foto HKK

Pokojové květiny snů. Nepotřebuje téměř žádnou zálivku a rozjasní celý pokoj. Má delikátní barvy, ale železnou konstituci a zvláštně zašpičatělé listy. Se svým divokým, pohádkovým zjevem vypadá tajemný Cryptanthus jakoby utekl ze světa Narnie. Mívá listy různých barev – čím zelenější, tím méně světla rostlina potřebuje. Bledě růžová odrůda preferuje slunné stanoviště, kde se zvýrazní barevné panašování listů. Je velmi životaschopný a jediná věc, která jej může skutečně ohrozit, je přemokření.

Phalaenopsis

Orchidej Phalaenopsis, foto HKK

Vnášejí do bytu pohodu z tradičních oranžerií. A nejsou ani příliš náročné. Květ této tropické fešandy připomíná odpočívajícího motýla: elegantní a křehký, ale přesto překypující životem, a proto velmi přitažlivý na pohled. Orchidej Můrovec, Phalaenopsis potřebuje světlé stanoviště a koupel ve vlažné vodě pokaždé, když vzdušné kořeny začínají osychat – tedy přibližně jednou týdně. Přebytečnou vodu je třeba nechat odtéct – tato orchidej nemá ráda vlhko odspodu.

Cyclamen

Brambořík, Cyclamen, foto HKK

Brambořík Cyclamen persicum je perská princezna mezi pokojovými rostlinami: krásná, záhadná, barevná a trochu dramatická. Pochází z oblasti mezi řeckými horami a Iránem a pěstuje se ve všech myslitelných barvách a velikostech. Všechny bramboříky nejraději mají chladnější stanoviště bez průvanu a obden zálivku vlažnou vodou do misky. Jakmile je kořenový bal řádně nasáklý, je dobré přebytečnou vodu vylít. Pokud se o něj budete dobře starat, bohatě pokvete po velmi dlouhou dobu.

Rady a tipy

  • Pořídíme si ty oblíbené pokojové květiny, které nás osloví: tvarem, barvou, vůní nebo čímkoliv jiným.
  • Vždy zvážíme místo, kam chceme rostlinu umístit. Má dostatek světla mimo přímý slunečný svit?
  • S množstvím rostlin to nepřeháníme – květinový kout či samostatně umístěná rostlina působí lépe než neuspořádaný prales.
  • Zajímavá je i nabídka rostlin ozdobných listem. Některé nás překvapí růžovými nebo bílými listy, měkkými jako hedvábí nebo lesklými jako satén.
  • Nové květiny si zaslouží vlastní obaly, které by měly ladit s celkovým rázem bytu. Doma si podle ročních dob rostliny můžeme dozdobit: ty, které na Vánoce ozvláštníme stuhami a skleněnými korálky, v létě k nepoznání promění třeba mušličky.
Přejít nahoru