Kalibrachoa, Milion bells

Balkonová letnička Milion bells, Kalibrachoa s žlutými, modrými a purpurovými květy.
Milion bells, Kalibrachoa, foto med

Balkonová letnička Kalibrachoa, Milion bells se často nazývá také minipetúnie, kterým je podobná. Vídáme ji v truhlíkách na oknech a balkonech, v závěsných koších nebo v přenosných nádobách na terase. Převislé rostliny jsou obsypané malými zvonkovitými květy v mnoha barvách od května až do zámrazu.

Milion bels, foto med

Kalibrachoa (Calibrachoa x hybrida) je známější pod obchodní značkou Milion bells. Rostlina má slabé převislé výhony, které dorůstají délky až dvou metrů, se střídavými drsnými listy, trubkovité květy jsou o něco drobnější, než mají petúnie, a vyskytují se v barvách bílé, žluté, oranžové, růžové, červené, fialové, modré, a vícebarevné. Rostlina je samočistící, což znamená, že nemusíme odkvetlé květy odstraňovat, odpadnou samy.

Odrůdy a kultivary

Million Bells, foto med

Kalibrachoa, Milion bells má mnoho kultivarů: Trailing ice má květy bílé; Callie White bílé se žlutým středem; Banana žluté; Mango žluté s oranžovým středem; Caliplosion purple růžové se žlutým středem; Pumpkin spice a Dream kisses orange sunset oranžové; Dream kisses magnolia světle růžové se žlutým středem; Trailing fuchsia růžové a Fancy fuchsia tmavě růžové; Neon rose růžové s červeno-žlutým středem; Red červené; Superbells sweet tart fialové se žlutým středem; Trailing topaz a Indigo modré; Velvet blue modré se žlutým středem a Chameleon sunshine berry je žluto-růžovo-červený.

Stanoviště

Kalibrachoa, Milion bells upřednostňuje slunné stanoviště na oknech a balkonech orientovaných na jih nebo na východ. Snesou i polostín, ale méně kvetou. Jsou velmi odolné vůči dešti i větru (nepříliš silnému), neboť květy se uzavřou (stejně jako na noc). Chráníme je před poledním úžehem.

Pěstování

Žluté Kalibrachoe, foto med

Kalibrachoa, Milion bells jsou teplomilné, do venkovního prostředí je vysazujeme až po „ledových mužích“, tedy v druhé polovině května. Nádoby opatříme drenáží ze štěrku nebo keramzitu, na ni položíme netkanou textilii, aby se nemísila se zeminou. Vhodný je substrát pro surfinie a petúnie nebo zemina pro pokojové rostliny vylehčená pískem. Sazenice dáváme asi 25 cm od sebe, značně se rozkošatí. Kalibrachoa vyžaduje bohatou zálivku, ale až poté, co povrch substrátu oschne, delší přemokření nesnáší. Ideální je dešťová voda. Přihnojujeme asi měsíc po přesazení hnojivem pro surfinie a petúnie, a to jednou týdně. Pokud rostliny v červenci seřízneme na 25 cm, rozkošatí se a remontují – znovu nasadí květy, leckdy až v dvojnásobném množství. Navíc tak rostliny chráníme před plísňovými chorobami. Jakmile na podzim teploty klesnou pod 5 °C, přeneseme Kalibrachoe, Milion bells do světlé a chladné místnosti k přezimování. Zaléváme velmi zřídka, nehnojíme. Na jaře je seřízneme a řízky použijeme k rozmnožení.

Množení

Balkonová letnička Kalibrachoa, foto med

Kalibrachoe, Milion bells snadno namnožíme řízky dlouhými asi 15 cm, které namoříme do stimulátoru a zapíchneme do pěstebních nádob, které udržujeme v pokojové (nebo i vyšší) teplotě. Druhým způsobem je pěstování ze semínek, která vyséváme na přelomu ledna a února podobně jako semínka petúnií.

Použití a přínos

Kalibrachoe, Milion bells s bohatými převisy a velkým množstvím zvonkovitých kvítků rozzáří naše okna, balkony, terasy a v závěsných koších i zahradní pergoly či altány. Jejich pěstování je snazší než pěstování petúnií, neboť jsou samočistící. Každoročně se šlechtí nové kultivary rozmanitých barev.

Přejít nahoru