Mikuláš je svátek adventu a je s ním spojená mikulášská nadílka pro děti, kterou tento dobrotivý světec s bílými vousy, provázený andělem a čertem, obdarovává. V praxi to znamená, že část rodičů zavolá na číslo utržené z inzerátu na nějakém sloupu a objedná pro své děti pár studentů v tradičních maskách. Jiná část rodičů se role Mikuláše zmocní sama, a další vyjdou s potomky do ulic, kde je možné Mikuláše potkat a mezitím se doma za oknem dětského pokoje záhadně naplní připravená punčocha. A jak tomu bývalo dříve? Jaké cukroví se peklo?
První obchůzka Mikuláše s koledou se u nás uskutečnila již ve 13. století. V té době Mikuláše doprovázelo o mnoho více bytostí – v podstatě se jednalo o celý maškarní průvod, v jehož čele šel Laufer v oblečení hustě pošitém pestrými odstřižky látek a ve stejném duhu zdobené špičaté čepici, který měl průvod na povel a popoháněl ho práskáním biče. Dnes se Mikulášova suita scvrknula jen na čerta a anděla.
Staročeská mikulášská nadílka
Kromě jablíček, ořechů a medových perníčků mohly děti v punčoše nacházet i takové delikatesy jako svatojánský chléb, rozinky, figurky ze sušeného ovoce nebo z těsta, případně postavičky do betléma vyřezané ze dřeva. Obvyklou pochoutkou byla pučálka, což je pražený naklíčený hrách. Velmi oblíbené byly také mikulášské nebo vánoční vrkoče, které si můžeme vyrobit – buď pro děti, anebo jako milou předvánoční dekoraci. Ostatně vánoční vrkoč je předchůdce vánočního stromečku.
Mikulášský vrkoč
Ingredience: K výrobě této staročeské nadílky potřebujeme větší hrníček, do něj písek nebo aranžérskou hmotu Florex, špejle a spoustu drobného cukroví – i lízátka, žvýkačky, malé čokolády, dále oříšků, sušené ovoce, malované perníčky, prostě vše, co mají naše děti rády. Postup: Do hrnečku nasypeme písek a trochu ho utužíme. Sušené švestky, křížaly, meruňky, rozinky, sněhové cukroví, perníčky a tak podobně napícháme na špejle, které zapíchneme do písku. Cukroví a ořechy, které nejde napíchnout, ke špejli přivážeme nebo přilepíme izolepou.
Vánoční vrkoč
Ingredience: Vánoční vrkoč je trochu podobný mikulášskému, ale jeho základem je pletený cop z těsta na vánočku (recept ZDE). Na těsto: 500 g polohrubé mouky, sůl, 25 g kvasnic, 50 g přepuštěného másla a 50 g sádla (oleje), 100 g cukru, 250 ml mléka, vejce na potření. Na zdobení: špejle, sušené švestky, meruňky, křížaly, fíky, želé bonbony, rozinky, perníčky, ptáčky ze zbytků těsta na věnec…
Postup: Zaděláme a necháme vykynout těsto. Rozdělíme ho na 4 díly. Ze tří dílů upleteme cop, který spojíme do kruhu. Z posledního dílu vyrobíme ptáčky, hvězdy, srdíčka a kouli, do které je pak zapícháme. Potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme. Na špejle střídavě navlékáme pamlsky a do kříže je zapíchneme do vychladlého věnce, aby mírně šikmo směřovaly do středu, kde na ně napíchneme kouli z pečiva (místo ní můžeme použít pěkné červené jablko), kterou ještě dozdobíme zbylým pečivem, na paprskovitě napíchaných špejlích. Na tyto špejle navíc můžeme navázat do barevných celofánů zabalené cukroví a čokoládu, barevné stužky a zelené větvičky chvojí nebo buxusu.
Opilí čerti
Ingredience: 100 g ořechů, 300 g cukru, 150 g másla, 500 g polohrubé mouky, 250 ml mléka, 3 vejce, 1 prášek do pečiva.
Postup: Utřeme žloutky s cukrem, přidáme ostatní ingredience a sníh z bílků. Upečeme ve vymaštěném a moukou vysypaném pekáčku. Vychladlé rozkrájíme na kousky a obalujeme v čokoládě (Rozpustíme 100 g čokolády na vaření se 125 g ztuženého tuku a 2 lžícemi rumu) a strouhaném kokosu.
Perníkový Mikuláš a čert
Ingredience: 800 g hladké mouky, 1 a půl lžičky jedlé sody, 1 vrchovatá lžička perníkového koření, půl lžičky skořice, čtvrt lžičky mletého hřebíčku, čtvrt lžičky mletého badyánu, strouhanou citronovou kůru, 200 g Hery, 250 g medu, 250 g cukru krupice, 100 g, 3 vejce.
Postup: Prosejeme mouku, smícháme si se sodou, práškem do perníku, kořením a cukrem. Rozpustíme Heru s medem a vlažné nalijeme do mouky. Přidáme vejce a rukama zpracujeme těsto. Necháme ho v lednici ztuhnout mezi dvěma talíři, pak vyválíme a půlcentimetrový plát. Formičkami nebo nožem vykrájíme mikulášské postavičky, potřeme je rozšlehaným vejcem a 5 – 7 minut pečeme na navoskovaném plechu v troubě na 170 °C. Vychladlé je ozdobíme bílou polevou, kterou ušleháme z 1 bílku a 180 g prosetého moučkového cukru.