Libora měňavá, Lantana camara

Červenožlutě kvetoucí Lantana
Libora měňavá Esperanta Red, foto med

Libora měňavá, Lantana je okrasný keřík se zajímavou vlastností – během růstu mění barvu květů. Například rozkvete žlutě a najednou je obsypána květy růžovými, nebo červenými. Mimo dobu kvetení jsou Lantany nenápadné, rostou rychle a když mají dostatek slunce a vody, jsou na pěstování poměrně nenáročné. Kvetou celé léto a hodí se nejen do zahrady, ale i do balkonových truhlíků, závěsných košů u do přenosných nádob na terasu.

Lantana, Libora, foto med

Libora měňavá, Lantana camara je domovem tropů a subtropů Ameriky. Patří do čeledi sporýšovité (Verbenaceae). Pěstují se převážně jako hrnkové rostliny. Rychle rostoucí stálezelené keříky výšky 30 až 100 cm mají čtyřhranné větvičky s drobnými trny obrostlé podlouhlými, tmavě zelenými listy se zubatými okraji. Kvete od června do října početným květenstvím s proměnlivými barvami bílé, růžové, žluté, oranžové, červené a purpurové. Jednotlivé trubkovité květy se otvírají směrem od kraje. Jen málokteré kultivary mají květy barevně stálé.

Druhy a odrůdy

Libora měňavá ‚Esperanta Lemon‘, foto med

Existuje více než 100 druhů, ale pro pěstování na zahradách jsou významné jen Lantana camara a Lantana montevidensis. Z nich jsou vyšlechtěny četné kultivary: Lantana camara ‚Esperanta White‘ má květy složené do velkých strboulovitých květenství – nakvétá světle žlutě a během několika dní se květy promění na sněhově bílou; ‚Goldsonne‘ kvete zářivě žlutě; ‚Esperanta Orange‘ zářivě oranžově; ‚Bandana Cherry‘ má zářivě tmavě růžové květy; ‚Esperanta Red‘ kvete žlutočerveně; ‚Esperanta Lemon‘ světle žlutě; ‚Sonia‘ žlutě a přechází do růžové; ‚Biarritz‘ kvete žlutě a přechází do červena; ‚Esperanta Compact Yellow‘ má květy žluté; ‚Bandana Rose‘ žlutorůžové; ‚Esperanta Pink‘ kvete růžovožlutě; ‚Havana Hot Pink‘ růžově; ‚Havana Sunset‘ růžovožlutě.


Stanoviště

Libora měňavá ‚Sonia‘, foto, Dominik

Libora měňavá, Lantana camara upřednostňuje slunné stanoviště, nejlépe orientované na jih či jihozápad. Také dobře propustný, vlhký substrát. Chráníme před průvanem, není mrazuvzdorná.

Libora měňavá, Lantana – pěstování

Libora měňavá ‚Esperanta Red‘, foto med

Lantany do venkovních prostor vysazujeme až po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Vhodné jsou samozavlažovací nádoby. Rostlině stačí klasický zahradnický substrát, slunné stanoviště a pravidelná hojná zálivka. Přihnojujeme 1x týdně hnojivem pro balkonové rostliny. V přenosných nádobách můžeme Liboru tvarovat do kmínku. Odkvetlá květenství odstraňujeme, prodloužíme tím dobu kvetení. Před prvními zimními mrazíky nádoby s Lantanami přeneseme na světlé, chladné, ale bezmrazé stanoviště (o teplotě +6 až 10 °C) a necháme ji s minimální zálivkou přezimovat. Předtím je seřízneme. Anebo ji jako jednoletku po odkvětu zlikvidujeme a na jaře si pořídíme nové sazenice. Po zazimování na jaře zkrátíme výhony asi o polovinu a rostlinu přesadíme.

Množení

Plody Lantany, foto med

Množíme na jaře bylinnými nebo vrcholovými řízky na jaře, poté, co obrazí.

Použití a přínos

Libora měňavá, Lantana, foto Dominik

Lantany jsou vhodné k pěstování v nádobách nebo truhlících na balkonech, parapetech i terasách, v závěsných koších, ale i v okrasné zahradě. Můžeme je tvarovat jako stromky i jako bonsaje. Pěstujeme je samostatně nebo s převislými balkonovkami. Jako podsadba jsou vhodné i nízké, drobnokvěté Chryzantémy, modrokvěté Lobelky, barevná Kalibrachoa (Milionbells) a další. Pozor! Rostlina je ve všech částech jedovatá.

Přejít nahoru