Kolo v bytě

zavěšení kola v bytě
Kola, foto Fan

Jízdní kola jsou drahá a sklepy nebo kočárkárny v domech nejsou příliš bezpečné – pro zloděje neznamenají takřka žádnou překážku. Pokud nebydlíme v domě s garáží nebo místností pod zámkem vhodnou pro parkování kola, nezbude nám většinou jiné řešení, než garážovat kolo v bytě. Jak to udělat, aby zabralo minimum místa, ale zároveň bylo stále v pohotovosti?

Upevnění kola
Upevnění kola ve výklenku, foto med

Mnozí majitelé balkonů a teras parkují kola zde. Takové řešení je možné, i když má své nevýhody – nechrání kolo před deštěm, sněhem (hrozí koroze kovových částí) a sluncem (UV záření má vliv na vyblednutí laku nebo poškození gumových a plastových částí kola). Je tedy pro bicykl potřeba vymyslet takové skladování, kde se udrží v dobrém provozuschopném stavu a přitom nebude až přes míru překážet.

Zavěšení kola v bytě
Výlet na kolech, foto archiv

Pokud připustíme, aby kolo nebo dokonce kola (našeho partnera i potomků) bylo s námi v bytě, měli bychom pro všechny zavést neměnné pravidlo, které by měli všichni bez výjimky dodržovat – kolo smí do bytu pouze čisté! Zablácený bicykl prostě do obytné místnosti nepatří, už proto, že je to nehygienické a špína z ulice obsahuje množství choroboplodných zárodků, které nám mohou poškodit zdraví.

Nejvíce znečištěné bývají zejména pohyblivé části – řetěz, ráfky, pastorky, přehazovačka a blatníky. Čištění kola se musí stát významnou součástí ukončení projížďky, a to bez ohledu na to, jak moc jsme unavení a kolik kilometrů máme v nohách.

Ruční mytí nebo tlakový čistič

zavěšení kola v bytě
Věšení kola za rám – plast, foto archiv

Nejběžnější je vynést si před dům kbelík s vodou a celé kolo hodně vydíravým hadrem otřít. Máme-li takovou možnost, můžeme největší bláto a špínu opláchnout hadicí. Nikdy špínu neodstraňujeme nasucho, bez předchozího navlhčení kola vodou, protože bychom mohli odřít lak rámu a povrch komponentů. Šikovným pomocníkem je tlakový čistič, který využijeme i jinak. Mytí s ním je jednoduché, avšak v případě kol poněkud rizikové – musíme totiž chránit středy kol, aby tlakové proudění nemohlo pronikat přímo do ložisek. Po této očistě kolo pečlivě očistíme vlhkou pěnovou utěrkou.

Olejování řetězu

věšení za přední kolo
Držák na zeď – kolo věšení za přední kolo, foto archiv

Pokud jsme mytím odmastili řetěz a ostatní pohyblivé části kola, po oschnutí ho naolejujeme. Řetěz mažeme z vnitřní strany, po aplikaci maziva chvíli počkáme (nejlépe do druhého dne), aby mohl prostředek důkladně pronikl do řetězu.

Přebytky odstraníme. U přehazovačky dáváme pozor, abychom nenanesli prostředku příliš, přebytečné mazivo způsobuje usazování špíny a prachu. Občas namažeme i čepy brzdových pák a čelistí. Dáváme pozor, aby se mazací prostředky nedostaly na pláště, ráfky, brzdové špalíky nebo kotouče kotoučových brzd.

Typy držáků kol

Podle toho, jakým způsobem chceme kolo v bytě umístit, volíme příslušné držáky na kola, kterých se na trhu objevuje stále více typů, a ty nejlevnější pořídíme už i do dvou stokorun. Nemáme-li komoru či podobnou neužívanou místnost, mělo by být kolo umístěno v pokoji jeho vlastníka (nebo uživatele). Vybereme nejvhodnější držák, který připevníme vruty do vrutů, které jsme umístili do předem navrtaných otvorů, a to na strop nebo na zeď. Výběr vhodných držáků poměrně bohatý a je i z rozlišných materiálů.

Věšení kola v bytě
Věšení kola za rám – kov, foto archiv

Rovnoběžný držák

Rovnoběžný držák umožňuje zavěšení kola na zeď za horní rámovou trubku. Může být vyroben z oceli, s použitím progresivních technologií, povrchově upraven práškovou barvou a háky opatřené měkčeným PVC, které nereaguje s lakem rámu a zabraňuje jeho poškození při zavěšení. Může být z plastu různých tvarů i barev. A může být i ze dřeva. Dřevo lze namořit na odstín ostatního nábytku v místnosti. Rovnoběžný držák využijeme i k provádění drobné údržby (seřízení řazení a brzd nebo výměně komponentů).

Kolmý držák

zavěšení kola v bytě
Kolo kladkou vytažené ke stropu, foto archiv

Kolmý držák patří k univerzálním – umožňuje zavěšení jízdních kol všech typů, včetně celoodpružených či dětských, na zeď. Nastavení pod různými úhly zajistí bezpečné zavěšení všech druhů jízdních kol za přední nebo zadní kolo.

Kladkostroj

Skvělým výrobkem je kladkostroj, který oceníme nejvíce v bytech s vyšším stropem. Kolo upneme do držáku a kladkou ho vytáhneme až pod strop. To znamená, že nám nikde nepřekáží a přesto se s ním snadno manipuluje, potřebujeme-li vyjet ven.

Další držáky

K dalším držákům patří i takový, který umožňuje zavěšení jízdních kol všech typů (včetně celoodpružených) na zeď za pedál, což je velice úsporné uložení kola.

Přejít nahoru