Jak vyrobit lampiony a lampičky

červený papírový lampion
Papírový kulatý lampion, foto med

Sedíme-li s přáteli na zahradním večírku, grilujeme, popíjíme a povídáme si, může být elektrické osvětlení příliš ostré a nepřívětivé. Jednoduché lampiony a lampičky se svíčkou mohou navodit příjemnou večerní atmosféru. Mihotavé plamínky svíček mají co to sebe a lampiony nemusí být nijak složité – stačí šikovně pomalované sklenice, lampiony z vyřezávaného kartonu nebo tvarovaného papíru či děrovaná a pomalovaná plechovka.

čínské lampiony
Čínské lampiony, foto med

Materiál na výrobu lampiček a lampionů může být různorodý, v libovolném tvaru i barvách. Vše závisí na našem vkusu, našich nápadech a šikovnosti. Zpravidla se používá papír. Až budeme lampiony rozvěšovat okolo sezení a lampičky umisťovat na příhodná místa, neměli bychom zapomínat na bezpečnost – hořící svíčky nikdy nenecháváme bez dozoru a po ukončení večírku všechny důkladně uhasíme.

Papírové lampiony

Na výrobu papírových lampionů můžeme využít různé krabičky z tvrdého kartonu, od kulatých tavených sýrů, nebo i obyčejný kancelářský papír.

Prořezávaná krabička

Do krabičky vyřízneme ostrým řezákem různě tvarované otvory – trojúhelníky, srdce, pruhy, kolečka… Otvory pak podlepíme průsvitným papírem – nejlépe pauzovacím. Krabičku natřeme barvami, nejlépe akrylovými, na její dno přilepíme oboustrannou lepicí páskou nebo tavnou pistolí čajovou svíčku nebo nějaký kalíšek na svíčku a v horní části upevníme drátek na zavěšení.

Kulatý lampion

Papírové lampiony, foto med

Potřebujeme oba díly kulaté krabičky od tavených sýrů. Do jedné krabičky vystřihneme střed, z druhé bude jako dno lampionu. Teď potřebujeme stěny – buď použijeme průsvitný (pauzovací) papír – délka obdélníku se rovná obvodu krabičky, nebo použijeme obyčejný kancelářský papír, který pomalujeme vodovkami a po zaschnutí ho natřeme olejem (stačí i běžný na vaření), čímž papír zprůhlední. Na okrajích krabičky potřeme lepidlem a papír – stěnu opatrně postupně přilepujeme. Spoj přesahuje asi 1 cm. Místo malování můžeme vystřihnout a po obvodu přilepíme barevné papírové kytičky. Lampion propíchneme v horní části a připevníme drátek.

Skleněné lampičky s falešnou vitráží

Falešná vitráž na sklenici, foto med

K lampičkám využijeme různé skleničky od marmelád a jiných produktů. Dobře je vymyjeme, pokud na ně budeme malovat, použijeme i odmašťovací prostředek na nádobí. Na skleničku černou akrylovou barvou namalujeme tenké linky, které jakoby naznačovali jednotlivé střípky vitráže. Vzniklé plošky pak vybarvíme různými barevnými odstíny – také akrylovými barvami. Případně můžeme použít i tempery, které nakonec přelakujeme bezbarvým lakem ve spreji. Dovnitř vložíme čajovou svíčku. Mihotavý plamínek dojem vitráže umocní.

Stínová lampička

Nasbíráme si drobné květinky a lístky zajímavých tvarů. Vložíme je mezi staré noviny (nebo libovolné savé papíry) a horkou žehličkou, kterou přes ně přejíždíme, je vylisujeme. Tavnou pistolí nebo disperzním lepidlem vylisované rostliny přilepíme po obvodu skleničky. Hořící svíčka pak bude vrtat stíny použitých rostlin.

Lampičky z plechovek

Lampička z plechovky, arch

Použijeme plechovku od konzervy s kompotem (vhodná je velikost např. od mandarinek). Na odpovídající pruh papíru nakreslíme jednoduchý motiv, který pak po linii budeme dírkovat. Otvory vyvrtáme vrtákem ve stojanové vrtačce, nebo použijeme hřebík a kladivo. V druhém případě, aby se se plechovka ránou nezdeformovala, použijeme jednoduchý trik: Do plechovky napustíme vodu a vložíme ji do mrazáku. Hřebíkem a kladivem pak propichujeme dírky jednu jedle druhé po linii kresby. Těmito otvory pak bude prosvítat světlo z hořící svíčky.

Přejít nahoru