Jak vypěstovat ananas? Ananasovník je tropickou bylinou, kterou můžeme pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Při troše péče ho vypěstujeme doma za oknem z listové růžice, která je na vrcholu každého plodu. Ananas je nepravý plod, je to zdužnatělý stonek květenství. Zralý je tehdy, když zežloutne a výrazně voní.
Ananasovník (Ananas comosus) patří mezi broméliovité tropické rostliny, proto i jeho nároky na pěstování jsou podobné. Miluje jasné světlo, vyšší teploty a vzdušnou vlhkost.
Stanoviště
Rostlina je především značně náročná na světlo, jen dáváme pozor, abychom ji nevystavili přímému slunečnímu žáru za oknem. V létě Ananasovník můžeme přemístit na terasu či na zahradu. Pokud však teplota vzduchu klesne pod 10 °C, rostlina se poškodí nebo zcela zahyne. Teplota vzduchu by měla být vyšší než 25 °C, Přezimuje při teplotě okolo 18 °C.
Pěstování
Pěstební nádoba nemusí být hluboká, protože kořeny rostou spíš pod povrchem. Kromě teploty je Ananasovník náročný i na výživu a vlhkost. Zaléváme ho nejen na povrch zeminy, ale také do růžice listů, a to vždy, když oschne povrch substrátu v nádobě. Rostlinu přihnojujeme každých čtrnáct dní. Kvetení začíná růstem tenkých červených listů v růžici.
Tip
Jediným větším problém při pěstování Ananasovníku je možnost, že nebude chtít za oknem vykvést. Protože ke kvetení potřebuje etylén, můžeme mu napomoci tím, že rostlinu umístíme do velkého mikroténového sáčku s několika jablky. Ta totiž během zrání uvolňují etylén a způsobí, že rostlina do dvou měsíců jistě vykvete.
Množení Ananasovníku
Ananas rozmnožujeme při zemi se tvořícími odnožemi. Mateřská rostlina po odplození umře. Můžeme ho s úspěchem vypěstovat i z listové růžice na vrcholu plodu. Ta by měla být zdravě zelená, ne příliš malá ani přerostlá. Plody s pomačkanými a zahnědlými listy raději nekupujeme.
- Vrcholovou růžici opatrně odřízneme ostrým nožem těsně nad vrcholem plodu.
- Pečlivě okrájíme i veškerou dužninu z její spodní části. Při úpravě růžice se snažíme nepoškodit základy kořenů.
- Z báze růžice otrháme listy tak, aby asi 5 mm zdola zůstalo bez listů – jsou zde patrné základy budoucích kořínků.
- Růžici uložíme volně při pokojové teplotě na asi 3 až 5 dní, až odříznutá část zaschne. Namočíme ji do stimulátoru…
- … a zasadíme do směsi rašeliny a písku v poměru 1:1. Pak celý květináč vložíme do pootevřeného mikrotenového sáčku.
- Po dvou měsících začne růžice na okenní parapet prorůstat a vytvoří se jedna nebo dvě malé rostliny. Po roce je přesadíme.
Koupí se ananas. Vrcholovou růžici opatrně odřízneme ostrým nožem těsně nad vrcholem plodu a …..no to je vše.
Dáme ho do vody a čekáme, až zakoření. Ničim nehnojíme. To je vše.
Nedodržujeme teplotu, zalíváme sem tam a rostou nám a rostou 😉
Ještě nám ani jeden neuhnil.
http://lpqdesign.rajce.idnes.cz/Nase_Ananasovniky/