Pletená indiánská čepice

Pletená indiánská čepice, foto med

Zima jakoby teprve začínala nabírat na síle a mráz štípe do uší. Upleteme si proto čepici, která bude nejen hřát, ale i krášlit hlavu. Pletená indiánská čepice je právě tím, co se zrovna nosí. Jednu pro sebe, druhou pro partnera a další pro děti a máme o večerní zábavu u televize postaráno.

Indiánská čepice, foto med

Aby měla čepice správnou velikost, změříme obvod hlavy, pro niž je určena. Potom upleteme zkušební vzorek, který také změříme. Zjistíme například, že 10 cm vzorku je 16 ok, obvod hlavy měří 50 cm (tzn.: (50:10) x 16 = 80 ok), na jehlice tedy nahodíme 80 ok. Na běžně velkou čepici budeme potřebovat asi 50 g základní příze a zbytky kontrastně barevných přízí na vzorek. Pokud s pletením teprve začínáme, upleteme čepici raději jednobarevnou, případně jen pruhovanou. Budeme potřebovat kruhovou jehlici č. 4 a 5 krátkých jehlic se dvěma hroty č. 4, háček.

Pletení hladce a obrace

Vyplétaný vzor 1, kresba archiv

Existují pouze dva způsoby pletení – hladce a obrace, které tvoří základ všech pletených vzorů. Při pletení hladce smyčka leží na zadní straně práce a přední strana očka je plochá. Pokud upleteme očko obrace, smyčka leží vepředu a vytvoří malou vlnku.

Vyplétaný vzor 2, kresba archiv

Hladce: Pracovní jehlici držíme v pravé ruce podobně jako tužku. Přízi vedeme přes ukazovák, pod dalšími dvěma prsty a pevně okolo malíku. Držíme ji napjatou, ale lze jí volně posunovat. Pravou jehlici zapíchneme zepředu do prvního očka na levé jehlici za, že je za ní. Obmotáme přízi zepředu přes pravou jehlici, kterou posuneme směrem dopředu a dolů a protáhneme ji zpátky pod levou jehlici. Vytvoříme tak nové oko.

Vyplétaný vzor 3, kresba archiv

Obrace: Přízi vedeme před pleteninou přes pravou jehlici. Špičku pravé jehlice zapíchneme zprava doleva do následujícího oka na levé jehlici. Přízi obmotáme okolo špičky pravé jehlice a vedeme ji přitom zprava doleva, mezi oběma špičkami a zezadu dopředu pod pravou jehlicí. Stáhneme špičku pravé jehlice dolů a za levou jehlici a stáhneme nové oko na pravou jehlici.

Patent: 1 oko hladce a 1 oko obrace.

Příklady vyplétaného vzoru:

Vyplétaný vzor 4, kresba archiv

Vzor si nakreslíme na čtverečkovaný papír. Vzor pak opakujeme na celé šíři čepice.

Pracovní postup

Vyplétaný vzor 5, kresba archiv
  1. Obtočíme dlouhý konec příze okolo kratšího (cca dvojnásobná délka obvodu hlavy) a vytáhneme hlavní přízi skrz smyčku. Navlékneme ji na složené jehlice, které držíme v pravé ruce a utáhneme kratší konec. Máme první oko.
  2. Konce příze omotáme kolem levé ruky a přízi přidržujeme v dlani. Špičku jehlice provlékneme pod přízí mezi palcem a ukazovákem, zachytíme přízi vedenou přes ukazovák a utáhneme na jehlici. Nahodíme celkem 80 ok vlny základní barvy.
  3. Na kruhové jehlici upleteme 8 řad patentem. Další čtyři řady upleteme kolem dokola hladce. Navážeme druhou zvolenou barvu a vypleteme vzor některý ze vzorů. Potom upleteme například čtyři řady základní a dvě řady další vybrané barvy.
  4. Oka rozdělíme na 4 jehlice se dvěma hroty, na každé máme 20 ok. Pátou jehlicí pleteme. Začínáme ujímat tak, že na začátku každé jehlice spleteme dohromady dvě oka. Pleteme 2 řady jedné barvy, dvě další a ještě jednou.
  5. Barvu ze středního pruhu odstřihneme a zavážeme, 6 řad upleteme druhou barvou, také odstřihneme a dále pleteme jen zbývající poslední barvou. Posledních 8 ok spleteme na 6 ok a upleteme anténku do výše minimálně 2 cm. Potom oka stáhneme a zapošijeme.
Hřejivá čepice, foto med
  1. Nyní vypracujeme postranní díly na uši. Na spodním okraji čepičky nabereme háčkem 20 ok, přesuneme je na jehlice a pleteme základní barvou žerzejem ta, že na začátku každé řady spleteme 2 oka.
  2. Poslední oko ukončíme a necháme cca 10 cm příze. Druhý trojúhelník upleteme v odstupu 14 ok od prvního stejným způsobem, tím vytvoříme zadní partii čepičky. Rub čepice začistíme.
  3. Zbývá připevnit na konce trojúhelníků střapečky nebo copánky. Na ty nastříháme 20 kousků 40 cm dlouhé příze v použitých barvách, přehneme je na polovinu, připevníme na konec trojúhelníku a upleteme cop.
  4. K vytvoření střapců zvolíme přízi buď základní, nebo na vzory použitou barvu. Tu omotáme přes prsty (nebo kousek kartonu), prsty až na jeden vysuneme a pod ním stejnou přízí několikrát omotáme a uvážeme.
  5. Na místo prstu provlékneme přízi, kterou jsme si nechali na konci trojúhelníku čepičky a střapeček jí připevníme. Zespodu omotanou přízi přestřihneme nůžkami, případně zarovnáme. Na druhé straně postup opakujeme.
Přejít nahoru