Jak se zbavit myší v domě

Kočka ulovila myš
Kočka s myší, foto TAM

Hlodavci kdysi zamořovali téměř každou domácnost. Dnes se sice situace výrazně zlepšila, ale myši v domě stále mohou být nepříjemný problém. S kalamitou nám může pomoci kočka, ale chlupatý mazlíček stejně problém nikdy dokonale nevyřeší. Podívejme se na různé další metody, jak se zbavit myší v domě

Levandule lékařská, foto med

Základem je samozřejmě hygiena. Hlodavce lákají různé zbytky a odpadky a pokud doma neudržujeme pořádek, zvláště pokud jde o neuklizené potraviny, tak  se k nám myši budou neustále vracet.

Co hlodavce láká

Kočka na lovu, foto med

Nedojedené jídlo, různé slupky, ohryzky a další biologický odpad podobného typu držíme vždy na jednom místě a pravidelně odnášíme do popelnice. Pokud máme děti, pravidelně kontrolujeme, jestli náhodou nějakou neoblíbenou večeři neschovávají pod postelí, anebo jestli školní svačinu nevyhazují cestou do školy někde na zahradě. Domácí zvířata krmíme na jednom místě a udržujeme na něm pořádek.

Myší skrýše

Kočka na střeše, foto TAM

Pokud zjistíme, že se myši v našem domě zabydlely, pokusme se zjistit, kde mají své skrýše. Stopy jejich činnosti mohou být různé. Někdy okusují dráty, jindy si všimneme ohlodaného jídla a ještě v jiné situaci nás na jejich přítomnost upozorní hromádky myšího trusu. Podle těchto náznaků zjistíme, kde se hlodavci zdržují nejčastěji a pak prozkoumáme okolí tohoto místa. Pokud jsme jejich „domeček“ nebo hlavní cestu k nám nedokázali objevit, můžeme místo které nejčastěji navštěvují jemně posypat pudrem nebo moukou a pozorovat, kam stopy směřují. Pečlivost a rychlá reakce je velmi důležitá, protože tito malí hlodavci se velmi rychle rozmnožují a nikdy nemáme doma jen jednoho.

Akce

Vratič obecný, foto med

Jak se zbavit myší v domě? Když už zjistíme, kde myši bydlí nebo kterou dírkou navštěvují naši domácnost, začneme s protiakcí. Veškeré otvory velmi pečlivě utěsníme, pokud možno takovým materiálem, který nejsou schopné prokousat. Pak jejich trasy a okolí myších děr obohatíme o nějakou vůni, která je pro ně nepříjemná. Tady máme docela široký výběr. Myškám nevoní zkažený citron, máta, heřmánek, levandule a vratič. Rozhodně jim to znepříjemní život a pokud zlikvidujeme volný přístup k potravinám (uskladněním všeho v lednici a uzamykatelných nádobách), tak je dost možné, že náš domov samy opustí. Vůně můžeme podpořit ještě použitím elektronického odpuzovače myší, který je velmi efektivní v menších místnostech. Vydává zvuk, který sice neslyšíme, ale pro hlodavce je nesnesitelný.

Pasti, pastičky a jedy

Máta peprná, foto med

Metod přímé likvidace je více. Asi každý zná klasické pastičky na myši, kde umístíme nějakou návnadu (nejobvyklejší je kus slaniny). Zvíře nalákané na pamlsek vleze do pasti, která mu pak zláme vaz. Není to příliš humánní, ale další tradiční alternativa je ještě horší. Jde samozřejmě o jed. Jeho používání v domácnostech je hra s ohněm. Zvláště pokud máme děti a nebo domácí zvířata. Myš po konzumaci otrávených granulek nepojde okamžitě, takže její mrtvolku vůbec nemusíme objevit a někde se nám začne rozkládat. Dnes čím dál tím větší popularitu získávají různé ekologické pastičky v podobě různých plastových tunelů či elektrických lapačů myší – ty druhé existují ve více verzích, většinou dokážou chytit víc hlodavců na jednu návnadu, a můžeme si vybrat, jestli zvíře bezbolestně usmrtí a nebo jestli ho jen uvězní a dá nám možnost ho odnést někam do přírody dál od domu.

Přejít nahoru