Hortenzie a jejich aranžování

Rozkvétající růžové květy Hortenzie latnaté
Hortenzie latnatá, foto med

Hortenzie a jejich aranžování v nás vyvolávají pocity letní bezstarostnosti, romantiky a prázdnin bez konce. Modré vnímáme jako svěží, a chladivé, růžové asociují štěstí a červené vášeň. Mají velké osobní kouzlo a dají se z nich vytvářet skvostné kompozice. Jejich přednostmi jsou univerzálnost a snadná využitelnost. Tyto květiny lze využít na nejrůznější způsoby od něžných až po zcela abstraktní aranžmá.

Hortenzie stromečkovitá, foto med

Hortenzie (Hydrangea)  je složené slovo (hydro – voda a anteion – sud či džbán), vystihující modrou barvu a kulatý tvar květenství. Bohatá květenství na první pohled přitahují pozornost, velké květenství lze také snadno rozdělit na několik menších. O pěstování více ZDE.

Vybíráme hortenzie pro aranžmá

Hortenzie velkolistá modrá, foto med

Pokud jde o sortiment, je víc než z čeho vybírat. Na trhu je mnoho nových kultivarů. Hydrangea jsou dostupné v celé řadě barev – jednobarevné, tón v tónu, s lemovanými okvětními plátky. Sáhnout můžeme po kterémkoliv z odstínů růžové, nachové, bílé, zelené a modré. Kromě klasických modře či růžově zbarvených odrůd jsou velmi oblíbené zelenočervené a růžové s bílými okraji. Pokud Hydrangea řežeme na zahradě, je mimořádně důležité uříznout je ve správném stádiu, s plně rozvitým, vybarveným, bohatým a pevným květenstvím. Délka stonku řezaných hortenzií dosahuje 30 až 50 cm, ale nejvýstavnější kusy mají stonek dlouhý i více než 80 cm. Hortenzie vydrží ve váze zpravidla od tří do čtyř týdnů. Jedinečné je na květech hortenzií také to, že se vybarvují po celou dobu kvetení až do zelenavé s pozůstatkem všech ostatních barev, které postupně ovlivnily původní barvu. Plně vybarvené hortenzie se výborně hodí i k sušení.

Jak nejdéle vydrží

Hortenzie velkolistá červená, foto med
 1. Stonky šikmo seřízneme a odstraníme spodní listy.
 2. Hydrangea umístíme do čisté vázy s větším množstvím čerstvé vody.
 3. Do vody přidáme výživu pro řezané květiny, která prodlouží jejich životnost více než o týden.
 4. Řezané nemají rády přímé slunce, umístíme je někam, kam nedopadají přímé sluneční paprsky.
 5. Jsou ideální i k sušení. Vložíme je do vázy s malým množstvím vody, a jakmile dosáhnou konečné barvy, můžeme je z vody vyjmout.

Příklady jednoduchých aranžmá

Hortenzie Sargantova, foto med
Modrá kvítka, foto HKK
 • Elegantní dárková kytice: Dlouhý stonek hortenzie omotáme kontrastní barvy a dozdobíme přírodním materiálem, například suchou, zajímavě tvarovanou větvičkou, nebo odřezkem dýhy apod.
 • Tři řezané zelené hortenzie obložíme do tvaru okruží listy bergénie, které dobře ladí s oblými liniemi. Celkový dojem kytice je moderní a svěží.
 • Vytvoříme pestrou směsici uvázanou do snopu – základnu tvoří Polygonum, řezané hortenzie jsou použité celé, včetně stonků. Aranžmá je vhodné pro nejrůznější příležitosti. Stonky hortenzií jsou v uprostřed ukrytých ampulích naplněných vodou.
 • Sedm velkých, plně vybarvených řezaných hortenzií zasadíme do základny z větviček. Květy postupně uschnou a získáme tak suchou vazbu, která je vhodná třeba do předsíně nebo do kanceláře, kde vydrží velmi dlouho.
 • Temně fialové kombinujeme s bílými a růžovými. Tuto kytici doplníme o větvičky Rosa multiflora a umístíme ji nejlépe do kamenné nádoby..
 • Vázu obalíme kůrou z břízy a převážeme lýkem nebo stuhou. Dovnitř naaranžujeme růžové hortenzie a bílé růže. Vznikne tak klasická romantická kytice.
Přejít nahoru