Dřevěná terasa u domu

Venkovní dřevěné plochy působí velmi teplým dojmem, jsou útulné, dobře se udržují a jsou odolné i vůči dětským hrám.
Dřevěná terasa u domu, foto med

Dřevěná terasa u domu a další plochy působí velmi teplým dojmem, jsou útulné, dobře se udržují a jsou odolné i vůči dětským hrám. Máme-li potřebný materiál, je snadné dřevěnou terasu vyrobit. S trochou zkušeností to ve dvou lidech zvládneme dokonce během jednoho víkendu. Terasa u domu vypadá krásně, i zahradní nábytek na ní stojí líp než na trávníku.

Dřevěnou terasu můžeme postavit i na starém vybetonovaném nebo vydlážděném prostranství před domem. Nemusíme beton složitě bourat. Podklad by ale měl být relativně rovný, pak na něj můžeme rovnou položit spodní konstrukci z dřevěných trámků o rozměrech 45 x 65 milimetrů. Výchozím bodem může být roh domu. Nejprve pokládáme podélné a příčné nosníky, které navzájem spojíme kovovými úhelníky. Kompletní spodní konstrukce tak leží prostě na betonovém podkladu a není nutné ji s ním nijak spojovat. Celá kostra je v důsledku své vlastní váhy stabilní a leží velmi bezpečně.

Vhodné dřevo je Thermowood

Thermowood foto med

Pro stavbu dřevěné terasy jsou nejvhodnější tropická dřeva, která nepotřebují žádnou povrchovou úpravu. Tak jsou ale drahá, proto vyrábí alternativa – tepelně zpracované dřevo Thermowood. Impregnace dřeva probíhá cestou tepelného zpracování bez použití chemických přísad. Toto zpracování působí změnu zabarvení dřeva a jeho struktury a dřevo je mnohem odolnější a podobá se tropickému dřevu. Řezivo je nejprve po dobu dvanácti hodin vysoušeno na stejnou výchozí úroveň vlhkosti, a to z toho důvodu, aby samotný proces zpracování probíhal rovnoměrně. Poté je dalších dvanáct hodin zahříváno žárem a vodní párou až na teplotu 240 °C a následně ochlazováno. Podle údajů výrobce se pak vyznačuje obzvláště dlouhou životností, vykazuje vysokou rezistenci proti plísním, modrání a dobře odolává dřevokazným houbám. Vynikající kvalitu, oproti tepelně neošetřenému dřevu, projevuje i co do bobtnavosti, smršťování a zachovávání rozměrové stability. Nicméně Termowood není vhodné dřevo pro staticky namáhané stavební díly a nemělo by ležet přímo na zemi.

Borovice, dub nebo buk

Tropická dřeva, ale i Termowood jsou poněkud finančně náročné a na stavbu dřevěné terasy se často používá raději klasická borovice, dub nebo buk, které ošetříme hloubkovou impregnací proti vlhkosti a plísním a nakonec je opatříme nátěrem vhodným pro exteriér.

Upevňovací materiál a vhodné nářadí

Přímočará pila, foto med

K upevnění konstrukce jsme použili oboustranně zapuštěné široké úhelníky a spojovací plechy se zapuštěnými otvory. K sešroubování dílů pak nerezavějící vruty o rozměrech 3,5 x 40 a 4 x 55 milimetrů. Práci si ulehčíme použitím pokosové pily. Úhel řezu tak nastavíme naprosto přesně. Bude se nám hodil i pila přímočará, nebo okružní, čili mafl. K další potřebným výřezům je vhodná přímočará pilka. Velké množství vrutů zašroubujeme výkonným akušroubovákem. Úhelníkem s pohyblivými rameny lze přesně změřit úhel, a je tak možné přesně nastavit pokosovou pilu.

Spodní konstrukce

  1. Dřevěné hranoly musí při stavbě spodní konstrukce ležet naprosto přesně, jinak by celá terasa byla nestabilní.
  2. Konstrukci vyrobíme z dřevěných hranolů dlouhých 420 cm o rozměrech 45 x 65 mm, spojovat je budeme kovovými úhelníky a nerezavějícími vruty.
  3. Podélné nosné hranoly nesmějí mít od sebe větší vzdálenost než 50 cm. Pro zachování správných rozestupů použijeme distanční díly, které si nařežeme ze zbytků hranolů.
  4. Nosný díl navíc vložíme pro zesílení konstrukce u vchodových dveří. Celou konstrukci pokládáme v mírném sklonu (1 – 2 %) směrem od domu, aby mohla odtékat dešťová voda. Pokud to bude nutné, podložíme konstrukci klíny.

Pevná krytina

  1. Při pokládce musíme pamatovat na to, že dřevo vlivem změny teploty a vlhkosti pracuje. Proto pokládáme podlahová prkna s 10 – 20mm mezerou od domu.
  2. Distanční mezera mezi jednotlivými díly činí 3 mm. Vyrobíme si distanční zarážky z lišt. Každý podlahový díl ke každému hranolu přišroubujeme dvěma vruty. Nahrubo nařezané podlahové díly (tak, aby přesahovaly) přišroubováváme ke spodní konstrukci.
  3. Přesah jednotlivých podlahových dílů odřízneme okružní pilou s vodící kolejnicí poté, až je celá krytina připevněná. Terasu natřeme lazurou pro exteriér, a máme hotovo.
Přejít nahoru