Co potřebují pokojové hydroponie

Co potřebují pokojové hydroponie?
Begónie korálová, foto med

Co potřebují pokojové hydroponie? Nároky pokojových rostlin pěstovaných jako hydroponie se zas tak od pokojovek pěstovaných v zemině neliší. Jako všechny rostliny potřebují i hydroponie optimální teplotu, světlo, zálivku, vlhkost vzduchu, živiny a láskyplnou péči. Velkou část pokojových rostlin, které dosud rostly v květináči se zeminou, můžeme poměrně snadno převést na hydroponii.

Vodoměrka, foto med

Co potřebujeme k hydroponickému pěstování pokojových rostlin, píšeme ZDE. Poté, co jsme si opatřili pěstební systém (vnitřní nádobu pro hydroponii s vodoměrnou, vnější obal, keramzit a výživu), zasadíme rostlinu.

Světlo

Pestrolisté rostliny potřebují proti těm jen zeleným více světla. Pokud rostlině nedopřejeme příznivé světelné podmínky, dojde k nedostatečné tvorbě chlorofylu, což poznáme podle vyrůstání dlouhých a slabých výhonů. Pokud je naopak rostlina vystavena přímému slunečnímu záření, musíme ji chránit zastíněním, aby nedošlo k popálení.

Teplota

Velikonoční a vánoční kaktus hydroponicky, foto med

Optimální teplota pro hydroponické pěstování se pohybuje mezi 18 °C až 22 °C. V zimě a nočních hodinách rostlinám neublíží ani teploty kolem 16 °C, mnoho druhů sukulentů kaktusů a středozemních rostlin snese i teploty kolem 10 °C, musíme jim ale dopřát více světla. Rostliny chráníme i před studeným průvanem, a pokud v chladnějším období větráme, rostliny vždy odneseme z okenního parapetu, aby nedostaly teplotní šok – který však můžeme přivodit i velmi studenou zálivkou. Rostliny v nádobách například na kamenné podlaze mohou trpět syndromem „studených nohou“ a tak bychom měli chlad eliminovat podložením plstěnými, slaměnými nebo polystyrénovými podložkami.

Vlhkost vzduchu

Optimum je asi 60 %, v horkých dnech je proto nutné například kapradiny, palmy, orchideje a další tropické rostliny s měkkými listy rosit. Nestříkáme ale nikdy na květy, protože by předčasně odkvetly. Správnou vlhkost dosáhneme i tím, že budeme pravidelně větrat, příliš suchý vzduch podporuje u hydroponií nepříliš časté, ale možné napadení rostlin škůdci, plísněmi a houbami.

Zálivka

Molice rýmovník hydroponicky, foto med

Je závislá od druhu rostlin a poměru velikosti rostliny a nádoby. Informaci o stavu vody nám poskytují speciální měřiče umístěné v nádobách. Je-li ryska na minimu, je ten správný okamžik na dolití vody, která vydrží zpravidla 7 dní. Pokud odjíždíme na delší dobu, vodu doléváme až po rysku maximum – množství vydrží až 20 dnů. Voda by měla mít pokojovou teplotu a měla by být odstátá. Tvrdost vody není pro zalévání hydroponií podstatnou složkou, stupně tvrdosti udávají obsah vápna ve vodě, čím vyšší, tím je voda vápenatější. V některých případech mohou u rostlin nastat problémy s příjmem živin, proto použijeme k tomu určené hnojivo. Hodnota pH vody nám sděluje, jaká je její kyselost, stupeň od 5,5 do 6,5 je tím optimálním. O zálivce a rosení ZDE.

Jak se hydroponie rozmnožují

Ibišek hydroponie, foto med

Nejvhodnější doba k rozmnožování je od března do října. Vrcholové řízky, které použijeme, by měly mít alespoň 4, lépe 6 listů, stonkové 1 a 2 listy. Ty jsou vhodné pro filodendrony nebo břečťan. Listovými řízky množíme i některé fíkovníky. Řízek zapíchneme do keramzitu do hloubky 3 až 4 cm tak, aby stál vzpřímeně. Keramzit udržujeme stále vlhký, dáme však pozor, aby nedošlo k přemokření. Po dobu, než se ukáže nový výhonek, přikryjeme nádobu igelitovým sáčkem, nebo průhlednou plastovou nádobou, abychom zabránili odpařování. Aby však mohla rostlina dýchat, opatříme sáček několika otvory. Po dalších čtyřech až šesti týdnech má nová rostlina již dostatečné kořeny a v případě potřeby ji můžeme přesadit do trochu větší nádoby pro hydroponie. O přesazování ZDE

Převádění klasicky pěstovaných rostlin na hydroponii

Cyperus papyrus, foto med

Při převádění na hydroponické pěstování záleží na věku a velikosti rostlin. Mladší zdravé a silné zpravidla problém nezpůsobí. Rostliny převádíme v hlavní vegetační době, ne však v době, kdy kvetou. Vyjmeme je z květináče a ponoříme na půl hodiny do odstáté vody pro dokonalejší provlhčení, potom kořeny proudem vody zbavíme zeminy. Delší kořeny zkrátíme asi o třetinu a opět ponoříme na hodinu do vody. Prohlédneme, zda na nich nezůstaly poškozené části a zasadíme je do provlhčeného keramzitu, nasypaného do asi čtvrtiny nádoby. Po usazení rostliny zbytek kuliček dosypeme do plné výšky a dolijeme vodu. Nádobu umístíme na místo s dostatkem světla a tepla. Pro snazší aklimatizaci můžeme přes rostlinu přetáhnout větší mikrotenový sáček, a to nejvýše na měsíc. Po této době rostlinu z nádoby vyjmeme, prohlédneme kořeny, odstraníme ty odumřelé, kořenový bal po očištění propláchneme a vrátíme do nádoby: Teprve teď je vhodné začít s hnojením.

Nejvhodnější rostliny pro hydroponii

Hydroponie, foto med
Přejít nahoru