Hydroponické pěstování pokojovek – pěstební systém

květináče pro hydroponické pěstování pokojových rostlin
Hydroponické pěstování, foto med

Hydroponické pěstování je pěstování rostlin, v našem případě pokojových, ve vodě obohacené o živiny. Zemina, která rostliny v přírodě kromě výživy také ukotvuje, je nahrazena keramickou granulovanou hmotou. Odpadají problémy muškami a některými dalšími škůdci pokojovek, i obavy z nesprávného zalévání nebo přelití. Rostliny tak vlastně vracíme o miliony let, do jejich původního přirozeného životního prostředí.

Milovníci pokojových rostlin někdy rozmnožují své oblíbené květiny tak, že nechávají odstřiženou větvičku zakořenit ve vodě. Z té za čas vyraší kořeny, které poměrně rychle plní použitou nádobu a i nadzemní části rostliny se brzy rozrůstají. Přitom velmi dlouho nedostávají žádnou výživu.

Žijí z vody

Voskovka, Hoja, hydroponicky, foto med

Voda obsahuje minerální látky, mimo jiné dusičnany, které mohou po nějakou dobu stačit při fotosyntetické reakci k tvorbě stavebních látek. Ve skleněné nádobě můžeme sledovat hladinu vody, avšak různé bakterie a řasy, které se rychle ve vodě na světle rozmnožují a zakalují vodu, která pak poškozuje kořeny. Při použití neprůhledné nádoby zase ztratíme přehled o hladině. Potřebujeme tedy pěstební systém, který nám pozorování hladiny vody umožní.

Nádoby pro hydroponické pěstování

Hydroponický květináč, foto med

Vnější nádoby pro hydroponii se vyrábějí ve všech velikostech a tvarech hodících se do každého prostoru. Jsou z plastů, keramiky, kovu, kameniny, dokonce i z plexiskla. Můžeme použít i nádoby určené původně k zcela jinému účelu, čímž dosáhneme někdy i zcela překvapivých výtvarných efektů. Každopádně se však do nich musí vejít vnitřní nádoba, a musí být vodotěsné. V případě nutnosti je vyložíme pevnou fólií. Sestava pro hydroponické pěstování se skládá z vnitřní nádoby a obalu. Ve vnitřní plastové nádobě jsou v keramzitu uloženy kořeny rostliny, dále je zde místo pro měřič stavu vody a ve dně výduť pro možné umístění výživné tablety. Vnější nádoba, obal, by neměla být příliš těsná, aby kořeny do ní mohly případně prorůstat.

Keramzit

Hydroponické sázení, foto med

Keramzit – speciální keramické granule, které dokážou výborně zadržovat vodu, do kořenů převádět z vody živiny a zároveň zajišťují jejich dobré provzdušnění. Kořeny v něm nezahnívají a zamezují rozvoji bakteriálních chorob i plevelů. Nesléhává a kořeny se v něm dostatečně rozrůstají a udržují rostlinu ve vzpřímené poloze. Dá se dobře vymývat nejlépe teplou vodou, lze ho používat i několik let – pouze granule, které se pokryly silnou vrstvou usazenin, vyhodíme. Navíc tento přírodní materiál můžeme likvidovat i přidáním do kompostu nebo biologického odpadu. Na trh je keramzit dodáván ve třech velikostech. Čím nižší mají zrnitost, tím větší nabízí vzlínavost: Jemný granulát o zrnitosti 2–4 mm je vhodný pro rozmnožování a výsev rostlin, zrnitost 4–8 mm používáme pro pěstování mladých rostlin v nádobách do výše 9 cm. Velikost granulí 8 – 16 mm je vhodná pro dlouhodobé pěstování v nádobách vyšších než 9 cm, protože poskytuje nejlepší podmínky pro přístup vody a vzduchu.

Výživa hydroponií

Orchideje hydroponicky, foto med

Každá z rostlin potřebuje k růstu jak hlavní živiny – dusík, fosfor a draslík – tak stopové prvky v malém množství jako například mangan a bór. V zimních měsících množství hnojiva omezíme, začneme s intenzivnějším až od března. Hnojivo přidáváme do vody. V závislosti na tvrdosti vody volíme typ hnojiva. Tablety s vápníkem jsou vhodné pro měkkou vodu, jednotlivé tablety vkládáme na dno vnějších květináčů. Účinek vydrží asi šest týdnů, pak dáme tabletou novou. Tekutá hnojiva přidáváme do zálivkové vody. Zásobní hnojiva obsažená v malých kuličkách z pryskyřice jsou vhodná pro dlouhodobé použití, živiny jsou díky nim dodávány po dobu až tří měsíců. Prázdné spotřebované obaly v podobě kuliček je možné nechat v nádobách mezi keramzitem.

Přejít nahoru