Balzamína, Netýkavka

Balzamína, Netýkavka pochází z tropických krajů a v Evropě se pěstuje již asi čtyři sta let.
Balzamína, Netýkavka, foto med

Balzamína, Netýkavka pochází z tropických krajů a v Evropě se pěstuje již asi čtyři sta let. Známá je jednak jako pokojová rostlina a některé její hybridy jsou velmi vhodné pro nádobové pěstování pro okna a balkony. Protože dobře snášejí stín, jsou vhodné i na okna, na která slunce příliš nesvítí a přesto bohatě pokvetou po celou sezónu. Převislé druhy v truhlíkách i v závěsných koších se stanou chloubou oken, teras balkonů pěstitelů.

Balzamína, Lízinka, foto med

Balzamína, netýkavka (Impatiens) je drobná vytrvalá rostlina s dužnatými stonky s tmavě zelenými listy. Jednoduché ploché květy se zeleným očkem uprostřed nebo plné květy se objevují po větší část roku a mají různé odstíny barev bílé, růžové, oranžové, fialové a často bývají i dvoubarevné. Po odkvětu se vytvářejí tobolky, které při doteku vymršťují semínka – odtud druhý název netýkavka. Rostlina dorůstá podle druhu výšky 30 až 70 cm.

Balkónové balzamíny

Bílá balzamína v truhlíku na okně, foto med

Pro pěstování v nádobách jsou nejvhodnější hybridy Impatiens walleriana a I. New Guinea. Můžeme je v truhlíku na okně či balkoně, anebo závěsné nádobě pěstovat samostatně, případně ji kombinovat například s Begónií, Lobelkami, ozdobným břečťanem a dalšími balkonovkami. I. walleriana dosahuje výšky 20–40 cm, má poměrně pravidelný, keřovitý růst a bohatě kvete. Hybridy I. New Guinea jsou poměrně nové a vznikly křížením některých druhů balzamín (I. Hawkeri, I. Linearifolia). Vyznačují se velkými, až pěticentimetrovými květy a sytou barvou listů, které mohou být žlutočerveně panašované, sytě zelené a některé tak tmavé, že se zdají být až černé. Také jsou viditelně mohutnější než I. Walleriana.

Pěstování

Plnokvětá dvoubarevná Netýkavka, foto med

Balzamína má ráda světlo, zejména v době kvetení, ale spokojí se i se stinným stanovištěm a zeminou pro pokojové rostliny s příměsí rašeliny. Zaléváme ji tak, aby zemina v zcela nevyschla, ale nerosíme. Přihnojujeme hnojivem rozpuštěným v zálivkové vodě. Rostlina je schopná přezimovat při teplotě okolo 15 °C a snížené zálivce. Při nižších teplotách hyne. Na jaře balzamínu přesadíme. Dno nádoby opatříme drenáží – hrubým štěrkem nebo keramzitem. Případný tvarující řez provádíme v létě.

Množení

Růžová Balzamína, foto med

Balzamínu můžeme množit výsevem počátkem března nebo vrcholovými, stonkovými řízky kdykoliv v průběhu roku. Řízek seřízneme pod očkem, ve spodní části odstraníme listy, z vrchní květy a poupata. Stonky namočíme do stimulátoru, zapíchneme do substrátu a překryjeme mikrotenovou fólií. Rostlina zakoření do dvou týdnů a pak ji můžeme vysadit na stanoviště.

Přejít nahoru