Obložení stropu kazetami

Strop obložený polystyrénovými kazetami
Obložení stropu kazetami, foto med

Obložení stropu kazetami má mnoho výhod. Jednou z hlavních je, že tento způsob je poměrně levný, navíc zakryjeme nevzhledné praskliny, trhliny a spáry. Ty se zejména v panelových domech přes všechny opravy opakovaně objevují. Dalším důvodem je tepelná a zvuková izolace stropu, což znamená, že v létě nám nebude pod střechou tak strašné horko a v zimě zima (1 cm tloušťky polystyrénu tepelnými vlastnostmi odpovídá 6,5 cm cihelného zdiva). Nebydlíme-li přímo pod střechou, polystyrénové kazety poněkud ztlumí hlučné sousedy.

Stavebním řešením zmíněných problémů je finančně náročnější a často vyžadující odbornou firmu – zpevnění stropů perlinkou a stavebním lepidlem, montáž sádrokartonových desek, nebo potah sklovláknitou tapetou.

Stropní kazety

Dřevěný kazetový strop, foto med

Stropy můžeme snížit nebo pohledově zkrášlit dřevěnými, minerálními nebo třeba i polystyrénovými obklady, stropními panely či kazetami. Dřevěné kazety bývaly z ušlechtilého dřeva a měly i vyřezávané různé motivy. Spatříme je především na zámcích. Minerálními nebo polystyrénovými obklady upravujeme především strop, případně také stěny. Zakryjeme jimi i poškozené omítky, spáry mezi panely a podobně.

Výběr polystyrénových kazet

Polystyrénová kazeta, foto archiv

Obložením stropu nejen že zakryjeme nevzhledný strop, ale můžeme dát místnosti i zcela nový charakter, protože výběr z obkladů ražených, pěněných, extrudovaných či potažených fólií je skutečně bohatý. Polystyrénové kazety dobře vypadají, jsou cenově dostupné a snadno s nimi manipulujeme. Mezi levnější varianty patří stropní kazety s PVC nábytkovou fólií. Jsou plně omyvatelné, zdravotně nezávadné a vhodné do každého interiéru včetně koupelen. Extrudované kazety a panely imitují dřevo s plastickým vzorem. Imitovat lze samozřejmě i kámen či jiné povrchy. Stropní kazety mají rozměry 50 x 50 x 1 cm, tedy čtyři kusy na čtvereční metr. K některým vzorům se vyrábí i hladké dokončovací kazety, které jsou ve stejné barvě a lepí se v místech, kam se již celá kazeta nevejde. Na nerovný podklad raději použijeme kazety se zámkem pro lepší a přesnější spojení.

Lepení

Lepení kazet, foto med

Je několik variant, jak kazety lepit. Provázek namočíme v práškové křídě a brnknutím označíme jednotlivé čáry pro postup. Začneme od středu (tam by také měl být lustr). Měříme od okna ke dveřím (do kříže), a desky rozpočítáme tak, aby u okna byla kazeta celá. Při celkovém pohledu ode dveří bude strop vypadat celistvě, ale budou vidět všechny nerovnosti spár. Lepením po úhlopříčce, bude strop vypadat plastičtěji. Na kazety lepidlo nanášíme zubatou stěrkou na celou plochu, nebo bodově na okraj po dvou až třech centimetrech, a ještě doprostřed. Zakončení u stěn nebo lišt přesně odměříme a lámacím nožem odřízneme. Do případných mezer můžeme zatlačit asi dvoumilimetrový pásek odříznutý z kazety, případně menší štěrbinu zaretušujeme bílým akrylátovým tmelem.

Pozor na nekvalitní kazety

Dekorační kazetový strop, foto med

Při výběru dekoračních desek dáváme pozor, abychom pro levnou cenu nakonec neprohloupili. Kvalita odpovídá ceně – nízké ceny mohou výrobci dosáhnout za cenu extrémního ztenčení desek, což se občas děje u ražených dekoračních kazet nabízených některými supermarkety. Mohou jimi, pokud jsme použili jiný odstín než bílý, prosvítat body naneseného lepidla. Když už se nám něco takového stane, přetřeme takové kazety vysoce bílou disperzní barvou.

Natíráme kazety

Polystyrénové kazety můžeme natírat běžnými disperzními malířskými barvami. To děláme, když kazety stářím zešednou. Přestože je kupujeme jako antistatické, prach odpuzují několik let a pak tato vlastnost vymizí. Členité kazety s hrubým povrchem natíráme malířskou štětkou a ne válečkem. Ale i při práci se štětkou nepoužíváme obvyklé dlouhé tahy, ale jemně kroužíme zápěstím, aby se štětiny dostaly do každé škvíry.

1 názor na “Obložení stropu kazetami”

  1. Pavlína

    Dobrý den chtěla jsem zeptat kolik stojí jedna ta deska na ten strop,předem děkuji Pavlína

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru