Moderní rozkládací jídelní stoly

Jídelní stůl by měl být velký a bytelný. Rozhodně by se k němu měla pohodlně vejít celá rodina a mělo by na něm být dost místa
Moderní rozkládací jídelní stoly, foto archiv

Jídelní stůl by měl být velký a bytelný. Rozhodně by se k němu měla pohodlně vejít celá rodina a mělo by na něm být dost místa i pro umístění košíku s pečivem, slánky a ochucovadel, vázy s květinami, svíček a dalších drobností, které stolování zpříjemňují. Co když je byt malý? A co když se rodina společně schází jen o víkendu? Co když přijde návštěva? To vše, ale i něco navíc řeší moderní rozkládací jídelní stoly.

Rozkládací jídelní stoly, foto archiv

Do různých prostor se hodí různé tvary stolů a je na nás, jaký zvolíme. K nejžádanějším materiálům stolů patří masivní a dýhované dřevo. V moderní době nejsnáze moderní nábytek kupujeme přes internet. Minimální plocha stolu pro jednoho člověka by měla činit alespoň 60 x 40 centimetrů.

Historie stolů a stolování

Stůl a židle, foto archiv

Zprvu lidstvo nepoužívalo ani stůl, ani jídelní příbor. Ještě ve starém Řecku se jedlo rukama a u jídla se pohodlně leželo. Stůl se začal ke stolování používat až v raném středověku, a po jídle se zas postavil do kouta, aby nepřekážel. Místo stolu dlouhou dobu také sloužila truhla, která se podle potřeby měnila v lavici, skříň či kufr. Polévky a kaše se jedly dřevěnými lžícemi, maso rukama, později se krájelo nožem a ještě později se přidržovalo dvouzubou vidličkou. Rozvoj stolování, jak ho známe dnes, začal až v 17. století. Příbory se vyráběly ze dřeva a ze stříbra, stoly, které sloužily i jako pracovní plochy, měly spoustu různých zásuvek na kuchyňské potřeby a spodní desku s volným prostorem ze všech stran, na které bývaly kuchařské knihy, ale i noviny a další tiskoviny.

Co nabízí MT Luxusní nábytek

Stoly, foto archiv

Bohatou nabídku rozkládacích jídelních stolů z masivu najdeme například e-shopu MT luxusní nábytek v kategorii jídelní stoly. Tyto stoly se vyznačují vysokou jakostí a precizním řemeslným zpracováním. Materiál je kvalitní – většinou se jedná o bukové nebo olšové dřevo, povrchově ošetřené zdravotně nezávadným lakem, odolným proti poškození. Přes vysokou kvalitu a nadčasový design je cena moderních rozkládacích stolů příznivá. Stoly jsou určené nejen do jídelny či kuchyně, ale můžeme je umístit i do pracovny. Mezi poskytované služby patří možnost výběru barvy stolu z široké škály odstínů bez navýšení ceny. Zakoupené zboží firma rozváží vlastní dopravou po celé České republice.

Tvary jídelních stolů

Tvary jídelních stolů, foto archiv

* Kulatý stůl

Možná to někomu bude připadat nepravděpodobné, ale nejvíce prostoru zabírá stůl kulatý. Zato interiér s kulatým stolem vypadá útulně a žádný stolovník zde není upřednostněn. Rozkládací kulatý jídelní stůl bytelné konstrukce z kvalitního bukového masivu snadno rozložíme například z průměru 200 centimetrů na 250 centimetrů, čímž získáme dvě místa k sezení navíc.

* Oválný stůl

Oválný tvar jídelního stolu patří v řebříčku oblíbenosti na druhé místo. Je vhodný do každé kuchyně nebo jídelny, kde sedává čtyř až šestičlenná rodina. Stůl z kvalitního masivu olše, který mimo jiné MT Luxusní nábytek nabízí, lze na délku rozložit ze 160 na 200 centimetrů.

* Obdélníkový a čtvercový stůl

Obdélníkový stůl, foto archiv

Nejoblíbenější, nepohodlnější i nejvíce praktické jsou stoly obdélníkové, nejlépe pro šest osob, nebo takové (i čtvercové), které lze pro šest osob rozložit. Tedy délky 120, 150, 180 nebo 210 centimetrů a šířky 70, 90, 120 centimetrů.

Přejít nahoru