Dřevěné obklady stěn

obložení stěn palubkami
Dřevěné obklady stěn, foto med

Místnosti obložené dřevěnými obklady působí velmi přívětivě a udržuje se v něm dobré klima. To proto, že masivní dřevo dokáže přijímat vlhkost ze vzduchu a znovu ji do prostoru postupně uvolňuje. Také jsou takto upravené stěny v podstatě bezúdržbové, takže si ušetříme spoustu práce s malováním nebo tapetováním.  Obkládat stěny i strop můžeme různými druhy profilovaného dřeva (palubky) nebo deskami. Nakonec dřevěné obklady napustíme voskem, olejem, nebo obložení nalakujeme.

Stěny budeme v našem případě obkládat klasickými palubkami, tedy profilovaným dřevem. Dřevo dodá každé místnosti specifický charakter. Nejčastěji obkládáme stěny nebo strop dřevem proto, že dřevěný obklad můžeme upevnit na jakýkoli nosný podklad a dřevěnou plochu nebudeme muset léta renovovat. Základním předpokladem pro dřevěný obklad je suchý prostor – proto aby dřevo nezahnívalo, zhotovíme nejdříve ze střešních latí spodní konstrukci. Na ni pak upevníme palubky. Vždy je nutné, abychom ponechali u podlahy a u stropu spáru. Pro chycení prvního prkna použijeme spony na palubky.

Spony na palubky

spony-na-palubky
Spony na palubky, foto archiv

Pro neviditelné upevnění palubek se používají spony na palubky. Prodávají se v různých velikostech podle tloušťky stěny, drážky palubek a desek. Pro první řadu prken jsou určeny tzv. okrajové spony. Stejně tak si ale můžeme obstarat spony pro panely, do nichž se dodatečně vkládá pero. Kromě palubek a spon s příslušnými hřebíky nebo vruty budeme potřebovat metr a vodováhu, středně těžké kladivo, akušroubovák nebo šroubovák, svěrky, úhelník, pilku, nejlépe přímočarou.

Způsoby upevnění palubek

Nejsnáze desky nebo palubky upevníme hřebíky se zápustnou hlavou, které zatlučeme do jejich středu nebo do drážky. Přitom však hrozí, že dřevo praskne. Proto raději použijeme spony na palubky. Ty nasuneme na zadní stěnu drážky (stěna drážky, která přiléhá k latění) a hřebíky spojíme se spodní konstrukcí. Dřevěné obklady můžeme také upevnit montážním lepidlem, to však použijeme jen tehdy, máme-li k dispozici dřevo, které již nebude pracovat, tj. sesychat nebo bobtnat.

drevene-palubky-na-strope
Dřevem obložený strop, foto med
  1. Ze střešních latí si vyrobíme spodní konstrukci. Připevníme ji vruty do hmoždinek. Ty vsuneme do předvrtaných otvorů o průměru 60 mm v rozmezí po 40 cm. Hmoždinky zatlučeme do latí i zdi. Aby se dřevo nekřivilo, neměla by být vzdálenost střešních latí větší než 50 cm.
  2. Stěny pod obkladem můžeme také tepelně izolovat tak, že prostor mezi zdí a palubkami vyplníme například izolační pěnovou hmotu.
  3. První palubku zkrátíme přímočarou pilou podle výšky prostoru. Délku si vyznačíme na zadní straně prkna. Tuto palubku upevníme okrajovými sponami do libovolného rohu místnosti. Pero první palubky musíme odříznout tak, aby hrana přiléhala ke stěně.
  4. První kus upevníme sponami na palubky, přičemž strana drážky směřuje do prostoru. Musíme pracovat přesně, neboť podle prvního kusu vy se mohl vychýlit celý obklad. Dál připevňujeme kus za kusem. U vnitřních rohů zkrátíme poslední kus ještě o tloušťku palubky.
  5. U prvního kusu následující stěny odřízneme pero a hranu ohoblujeme. Oba přířezy potom na zadní straně spojíme hřebíky a nasadíme na roh. Dál už můžeme snadno přikládat další palubky a připevňovat je již zmíněnými sponami.
  1. Při obkládání vnějších rohů začneme s kusem přiříznutým na přesný rozměr tak, aby poslední kus (bez drážky) přesahoval vnější roh o tloušťku palubky.
  2. Na navazující stěně pak začneme s novým kusem, jehož pero rovněž odřízneme. Prkna u vnějších rohů spojíme hřebíky se zápustnou hlavou. Nebo styky v rozích zakryjeme lištami.
  3. Ukončení u stropu provedeme podobně. Jednotlivé kusy můžeme upravit frézou na spáry na stejnou délku. Pro ukončení můžeme použít i profilovou lištu. Tou zakryjeme případné chyby vzniklé přiřezáváním. Lištu připevníme hřebíky se zápustnou hlavou a otvory zatmelíme. K ukončení spodní části u podlahy poslouží jedno prkno spodní konstrukce, které pod obložením vyčnívá maximálně o 10 cm. Okraj zakryje profilová lišta, připevněná hřebíky.
  4. Zásuvky v krabicích určené do dutých prostor se ukládají mezi dvě střešní latě. Na zadní stěně palubky si vyznačíme kruh a vyřízneme vrtačkou s vhodným nástavcem.

Přejít nahoru