Zelenec chocholatý, Chlorophytum

Pokojová květina Zelenec chocholatý
Chlorophytum comosum, Zelenec chocholatý, foto med

Zelenec chocholatý, Chlorophytum, nebo také pavoučí rostlina, je oblíbená pokojová rostlina díky svému čistému a svěžímu vzhledu, který může přidat do interiéru. Je také známý svými vzdušnými čistícími vlastnostmi, neboť dokáže odstraňovat z interiéru některé škodlivé látky a zlepšovat kvalitu vzduchu. Rostlina je relativně nenáročná na péči, což ji činí ideální volbou pro začátečníky nebo do prostor s nižší intenzitou osvětlení.

Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) je vytrvalá bylina patřící do čeledi liliovitých (Asparagaceae). Trsy listů vyrůstají z krátkého oddenku, který se vytváří pod zemí. Jsou dlouhé, úzké a štíhlé, s výraznou žilnatinou. Mohou být zelené nebo ve vzorovaných odrůdách bíle nebo světle zeleně pruhované. Listy tvoří přízemní růžici a vytvářejí hustý a kompaktní zelený povrch. Kvete malými bílými květy na dlouhých stopkách, které vyrůstají z rostliny a mají podobu chuchvalců, odtud pochází i její druhové jméno comosum (z latiny comosus znamená chocholatý). Plody jsou drobné oranžové bobule, obsahující semena.

Druhy a odrůdy

Zelenec, Chlorophytum, foto med

Nejběžnější druhy a odrůdy Zelence chocholatého jsou: Chlorophytum comosum ‚Vittatum‘ má úzké, štíhlé listy s bílými pruhy uprostřed a zelenými okraji. Je to jedna z nejběžnějších odrůd zelence chocholatého a je snadno dostupná na trhu; Ch. comosum ‚Variegatum‘ má širší, zářivě zelené listy s bílými okraji. Je to další populární odrůda, která se vyskytuje ve mnoha domácnostech; menší odrůda Ch. c. ‚Bonnie‘ má téměř kulaté, světle zelené listy s jemným pruhem uprostřed; Ch. comosum ‚Ocean‘ má tmavě zelené listy s bílými pruhy uprostřed, které se podobají vzhledem k vodní hladině. Je to méně běžná odrůda, která může být zajímavým doplňkem do interiéru; Ch. comosum ‚Fire Flash‘ má jasně červené listy, které jsou neobvyklé a výrazné. Je to vzácnější odrůda, která může být zájmem sběratelů pokojových rostlin. Toto jsou pouze některé z mnoha druhů a odrůd zelence chocholatého, které jsou k dispozici. Rostlina se také může křížit pro další variace vzhledu.

Stanoviště

Zelenec chocholatý, foto med

Zelenec, Chlorophytum preferuje světlé rozptýlené světlo. Umístíme ho poblíž okna s východní nebo západní expozicí, ale během letních měsíců je vhodné jej chránit před přímým slunečním zářením. Rostlina snese i stín, ale v tom případě může být méně okrasná a může mít méně výhonků. Rostlina je odolná vůči suchu a snáší mírně sušší půdu, ale lépe roste v půdách s vyšším obsahem vlhkosti.

Pěstování

Zelenec chocholatý, foto med

Zelenec potřebuje propustnou a dobře odvodňovanou zeminu, např. směs zahradní půdy, perlitu a rašeliny. Také vyžaduje pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Pokud substrát vysychá rychle, zaléváme rostlinu častěji. V zimě zálivku mírně snížíme. Velmi vhodné je i rosení nebo umístění ve vlhkých prostorách, např. ve světlé koupelně. Rostlina nejlépe prospívá při teplotě 18-24 °C. Hnojíme jednou za měsíc během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Používáme univerzální tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Každé 2-3 roky Zelenec přesadíme. Použijeme květináč s drenážními otvory a kvalitní substrát pro pokojové rostliny. Rostlina není náchylná k chorobám nebo škůdcům, ale občas se mohou objevit pavoučí roztoči. Ty ošetříme insekticidem nebo přírodními repelenty, jako jsou např. česnekový extrakt nebo olej z máty.

Hydroponické pěstování

Chlorophytum. Zelenec, foto HKK

Chlorophytum lze pěstovat i hydroponicky. Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy, při kterém jsou kořeny rostlin zavěšeny ve vodě a jsou dodávány živiny prostřednictvím tekutých hnojiv. Je vhodné použít hydroponický systém s nádrží na vodu, v níž jsou kořeny rostlin ponořeny. Je důležité dodávat rostlinám vhodné množství živin a udržovat pH vody v optimální úrovni.

Množení

Zelenec, foto med

Asi po třech letech začíná Zelenec bohatě odnožovat a z mateční rostliny vyrůstají na dlouhých šlahounech nové odnože. Tyto dceřiné rostliny můžeme oddělit od hlavní rostliny a zasadit do samostatných květináčů.

Použití a přínos

Zelenec chocholatý se hodí jako solitér, ale také jako doprovodná zeleň do rostlin ve velkých květináčích, nebo do skupinek různých pokojových rostlin. Patří k rostlinám, které čistí vzduch.

Přejít nahoru