Zakrytí bazénu

Krytý bazén na zahradě
Krytý bazén, foto med

Už staří Římané věděli, že odpočívání ve vodě – a to uvnitř vlastního domu či paláce – je velmi příjemné. Bazény v honosných sídlech byly výsadou a jedním z odznaků vládnoucí vrstvy. Římské veřejné lázně byly také proslulé Trvalo celá staletí, než se interiérové bazény ve vilách a později i větších rodinných domech zase objevily. Toto řešení ovšem přináší řadu technických zádrhelů, a tak je většina našich bazénů mimo dům. A taky přichází na řadu zakrytí bazénu – často teprve dodatečně opatřené střechou.

Letní plachta na bazén, foto med

Jak a čím venkovní bazény zakryjeme před znečištěním, a zejména jak je ochráníme v zimních měsících? Nejlepší je zastřešení už při stavbě bazénu, ale vyřešit se to dá i dodatečně. S vývojem izolačních skel došlo v této oblasti k velkému posunu.

Tři hlavní důvody pro zastřešení bazénu

Bazénovou plachtou zazimujeme nadzemní bazén, foto archiv
  1. Ochráníme bazén před teplotními změnami. Prodloužíme koupací sezonu, o koupání pod širým nebem však nepřijdeme. Většinou stačí jen odsunout zastřešení. Teplota vody v bazénu zůstane konstantní i přes noc.
  2. Bazén střecha ochrání před částí nečistot, takže si usnadníme jeho údržbu: omezíme nutnost časté kontroly vody a dávkování chemických přípravků, čili vyšší kvalita s menší chemizací – to jistě stojí za úvahu.
  3. Zastřešení bazénů představuje navíc dokonalou ochranu proti pádu dětí a domácích zvířat do vody. A dětská pojistka je další vychytávka, která umožní plné uzamčení zastřešení bazénu.

Lehká zakrytí

Lamelové zakrytí bazénů chrání proti pádu do bazénu a přispívá k úsporám energie, foto archiv

Slouží k ochraně bazénu během sezony. Letní plachta v době, kdy bazén nepoužíváme, zabrání napadání nečistot a přes noc udrží vodu teplou. K zazimování bazénu se nehodí, tady musíme použít zimní plachtu, která je neprůsvitná, takže se do bazénu nedostane světlo, které navzdory chladu podporuje množení řas a mikrobů. Tato hodně hustá síťovina zadrží nečistoty, ale propustí déšť, takže nedojde k poškození nahromaděnou vodou. Na hladinu pod plachtu dáme plováky, které zmírní tlak ledu na bazénový skelet. Pokud k bazénu pořídíme rolety a samonavíjecí systémy, které jsou celkem užitečné v létě, na zimu je odmontujeme. Pokud v roletě mezi jednotlivými lamelami zmrzne voda a my s ní budeme chtít manipulovat, nejspíš to nepřežije. Univerzální plachty jsou vyztužené hliníkovými nosníky a proti posunu se kotví do dlažby kolem bazénu. Na trhu jsou i trojvrstvé termoizolační plachty, které sníží náklady na ohřev vody až o sedmdesát procent.

Nízká oblá střecha

Varianta Klasik má univerzální tvar, foto archiv

Proti vysokým stavbám připomínajícím v zahradě další skleník (a také vytvářející zbytečnou překážku větru) se nejlépe prosazuje super nízké bezkolejnicové zastřešení. Jeho unikátní koncepce je výsledkem dlouhodobých zkušeností a především nových materiálů využívajících jejich dobrých izolačních vlastností. Takový typ výškou jen půl metru až metr měkce splyne s okolím, nenaruší vzhled zahrady ani nezastíní dům. V bazénu se přitom plave pohodlně a dík nízké konstrukci jsou i menší tepelné ztráty bazénové vody. To, že zcela chybí kolejnice je další výhoda, protože se v bezprostředním okolí bazénu většinou pohybujeme bosí a o bolestivá zakopnutí o možnou překážku nebývá nouze.

Přejít nahoru