Léčivé Aloe vera a Aloe stromovitá

červeně kvetoucí sukulent Aloe stromovitá
A. Arborescens, stromovitá, foto Dominik

Aloí existuje více než dvě stě druhů, z nich se většina pěstuje jako dekorační pokojové rostliny. Aloe vera a Aloe stromovitá mají ale něco navíc – jsou léčivé a lze je použít jak k domácí léčbě, tak pro kosmetické účely. Aloe má jako všechny sukulenty schopnost zadržovat vodu a využívat ji v sobě sucha. Je velmi vhodná do panelákových bytů, neboť jí vyhovuje suchý vzduch a vytápění ústředním topením.

Aloe stromovitá (Aloe arborescens)

aloe
Aloe stromovitá foto med

je sukulent keřového vzrůstu s holým kmínkem, dorůstající výšky okolo dvou metrů. Šedozelené listy jsou dužnaté, plné gelu, na okrajích jsou zubaté s ostny, délky i více než půl metru. Kmínek, který vyholuje, se tvoří po asi dvou letech. Kvete zářivě červeně asi pěticentimetrovými květy na dlouhém stonku.

Aloe Vera, A. pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis, také A. vulgaris)

Léčivá Aloe Vera – pravá, foto med

je sukulent s přízemní růžicí dlouhých dužnatých světle zelených listů na okraji řídce zubatých s ostny. Růžice mohou být přisedlé nebo nasedající na vrchol krátkého stonku, tvoří husté trsy. Tato aloe dorůstá asi 70 cm výšky, listy bývají necelý půl metr dlouhé, někdy též světle skvrnité. Dužnaté listy obsahuje ve vnitřní části šťávu i gelovou složku, obojí má léčivé účinky. Po dvou letech v létě kvete žlutě s červeným nádechem ve vysokém hroznovitém květenství, dlouhém až 30 cm, stonek s květenstvím se může větvit. Aloe Vera se průmyslově pěstuje na plantážích, dobře se jí daří ale i v domácnostech v květináčích.

Stanoviště

Aloe mají rády slunečné stanoviště, nejlépe na parapetu okna směřujícího na východ, případně na jih. V létě ji můžeme umístit do zahrady nebo na balkon, kde na čas její listy mohou získat červený nádech. Chráníme je před průvanem, vlhkem a mrazem.

Pěstování

Aloe Vera, foto med

Aloe potřebuje lehkou a dobře propustnou zeminu, stačí i zahradní s přidáním písku. Jako všechny sukulenty vydrží sice dlouho bez vody, ale upřednostní, když ji důkladně jednou za 14 dní zalijeme, a pak necháme zeminu zcela vyschnout. Aloe nesnášejí těžkou a přemokřenou zeminu, ale můžeme je úspěšně pěstovat jako hydroponie. Pěstební nádobu volíme vyšší s širokou asi jako polovina jejího listu, dno opatříme drenáží. Přihnojovat můžeme hnojivem pro sukulenty, ale jen zřídka, a většinou to ani není nutné. V létě ji letníme, ale včas ji na podzim vrátíme do bytu, není mrazuvzdorná. V zimě je vhodný vegetační klid v chladné bezmrazé místnosti a se sníženou zálivkou. Přesazujeme jednou za dva až tři roky.

Množení

Aloe Vera i Aloe stromovitá se rozmnožují nejsnáze odnožemi, dělením trsu nebo řízky. Řízky necháme zavadnout do druhého dne, než je dáme do vody zakořenit, neboť z řezu vytéká šťáva.

Obsah účinných látek

aloe
List Aloe Vera roní žlutozelenou hořkou šťávu, střed obsahuje průsvitný gel, foto med

Aloe Vera obsahuje dvě léčivé substance – povrch poraněného listu roní žlutozelenou hořkou šťávu a střed listu obsahuje průsvitný gel. V domácí léčbě používáme čistý gel, který obsahuje množství vitamínů – C, B12, kyselinu listovou, E a A, důležité aminokyseliny, minerály jako draslík, sodík, hořčík, vápník, zinek, chróm a měď, enzymy, mastné kyseliny, saponiny, polysacharidy a látky s anestetickými, antibakteriálními a antivirovými účinky. Gel získáme tak, že z dospělé aloe (staré alespoň dva roky) odřízneme část listu, který podélně rozřízneme a odstraníme vrchní vrstvu listu. Vytvořenou plochou potíráme postižená místa. Proceduru opakujeme do úplného uzdravení.

Co léčí Aloe vera a Aloe stromovitá

Aloe Arborescens, foto med
  • Gel aloe léčí potíráním popáleniny, opar, ekzémy, odřeniny, rozpraskanou kůži, říznutí, bodnutí hmyzem, záněty kůže, plísně i omrzliny, otoky revmatických kloubů i lupenku.
  • Šťáva, kterou vymačkáme z listu v poměru 1 čajová lžička na 200 ml vody, je určena k pití. Pomáhá při problémech se zažíváním, vede k redukci váhy, posiluje imunitu, očišťuje organismus, vylepšuje pleť, snižuje cholesterol i vysoký tlak, pomáhá při arterioskleróze, diabetikům snižuje hladinu krevního cukru. Je potřeba tento lék vyzkoušet v malém množství, u citlivých jedinců může způsobit průjem.

Kosmetika

Výtažky z aloe se používají také v kosmetice. Zvlhčují a zvláčňují suchou pleť, oddalují tvorbu vrásek, ulevují kůži po nadměrném opalování, hojí vyrážky, chladí, uklidňují a osvěžují.

Přejít nahoru