Vazby květin inspirované Afrikou

Výrazné černobílé pozadí spolu s africkými doplňky
Černobílé pozadí spolu s africkými doplňky vytváří působivou atmosféru, foto HKK

 Zaměříme na přírodu a životní prostředí, a to nejen v nejbližším okolí, ale v celosvětovém měřítku. Poznáváme tak jiné kultury a můžeme se nechat unášet exotickými náladami. A z vybraných řezaných květin si vytvoříme aranžmá, která vychází z krásy a rozmanitosti afrického kontinentu. Z vazby květin pro africké aranžmá použijeme Alstremérii, Kalu, Helikonii, orchidej Vandu, Klokaní tlapky a Karafiáty.

V interiérech se inspirace etnickými motivy projevuje temnou, teplou až mystickou výzdobou, v nichž jsou jsou africké vlivy výrazně zastoupené a důležitou roli hraje dřevo. Měkčího dojmu dosáhneme použitím tmavě hnědé namísto černé barvy. Přítomnost květin teplých a jasných barev dodává interiéru, který by jinak působil poněkud pochmurně, přírodní sílu a energii. Dřevo se objevuje v mnoha různých podobách – od neopracovaného po hladké, od lesklého po vzorované. Používané robustní tvary jsou často ručně opracované, vzhledově ne zcela dokonalé a pravidelné. Celek doplňují etnické vzory a výrazné, pestré tisky.

Alstremérie

Alstroemeria, Euphorbia fulgens, Dianthus, Leucospermum, Anigozanthos, Ananas, foto HKK

Alstroemérie (Alstroemeria) se zvířecími vzory květu vnáší do interiéru dotek exotické přírody. Pěstuje se v mnoha barvách a barevných kombinacích a vyznačuje se téměř grafickým vzorem na okvětních plátcích. Na zahradě dorůstá výšek od několika centimetrů až do půl druhého metru. Zvonové květy jsou podobné liliím. Existuje velké množství kultivarů a barevných kombinací.

Kala

Kala a Alstroemérií barvami a tvarem výrazně kontrastují s pozadím s africkými vzory, foto HKK

Exotickým kalichem upoutá pozornost Kala (Zantedeschia), její velmi neobvyklý tvar vynikne v každém aranžmá. Nově vyšlechtěné hlíznaté kaly mají oproti dříve známým bílým oddénkovitým kalám. Zantedeschia aethiopica odlišný způsob pěstování. Shodný mají jen pěkný tvar květů a listy, které jsou však u hlíznatých kal dekorativnější a mnohdy s bělavými či růžovými skvrnami a mramorováním.

Helikonie

Etnická stěna se sbírkou váz krásně kontrastuje s barvami květin, foto HKK

Výrazný tvar exotické krásky Helikonie (Heliconia) až budí dojem, že je umělá, příjemně kontrastuje s mnohem odlehčenější a vzdušnější Astroemérií. Helikonie jsou příbuzné Strelitzií a Banánovníků. Mají hlízovitý oddenek, z něhož vyrůstá nepravý kmen tvořený listovými pochvami, jejichž středem prorůstá květenství, které může být vzpřímené nebo převislé, často s velkými a živě zbarvenými listeny, které jsou zpravidla nápadnější než květy samy. Obtížně se pěstují, protože jsou velmi náročné na teplotu a vlhkost vzduchu.

Orchidej Vanda

Africké aranžmá, foto HKK

 Orchidej Vanda (Vanda) působí exkluzivním dojmem, a je proto ideální pro sváteční období. Zajímavý vzor na okvětních plátcích a na pohled příjemné výrazné barvy zajistí, že Vanda vynikne v každém aranžmá. Jako pokojová rostlina má ráda prosvětlené prostředí, ne však přímé slunce, zaléváme ji opatrně, neboť nesnáší přemokření, zato miluje rosení. Rostlině stačí běžná pokojová teplota okolo 20 °C, který by neměla klesnout pod 10 °C.

Klokaní tlapka

Glorioza, Klokaní tlapky, Alstroméria a karafiát, foto HKK

Klokaní tlapka (Anigozanthos) se této květině říká pro zvláštní tvar exotického květu, který do kytic vnáší bizarnost a rozmarnost, typickou pro květinový trend letošní zimy. Klokaní tlapka je velmi náročná na pěstování a v našich podmínkách vydrží většinou pouze rok. Kvete v latách na až dvoumetrových stoncích. Vyžaduje plné slunce a v době vegetačního růstu i hodně vody – používáme pouze měkkou dešťovou. Přezimuje v rozmezí teplot 10 – 15 °C.

Karafiát/Hvozdík

Veselý a lehkovážný – tak lze nejlépe charakterizovat Karafiát (Dianthus). Dokonalý tvar květu a nepřeberné množství barevných variant nabízí nekonečné možnosti při výzdobě inspirované africkými tématy. Karafiát miluje společnost a do sváteční výzdoby rozhodně patří. Hvozdík bradatý vysazujeme na záhon během června nebo července. V pozdním létě pak přesadíme mladé rostliny na slunné nebo polostinné místo, s rozestupy 20 až 25 cm. V následujícím roce dosáhnou rostliny výšky 40 až 50 cm.

Přejít nahoru