Stropní světla v podhledu

světla v podhledu
Stropní světla v podhledu, foto med

Není to jen záležitost konečného vzhledu. Padá vám ze stropu omítka do talíře a trvá věčně, než se místnost vytopí? Abyste pořádně viděli, musí viset osvětlovací tělesa na dlouhých tyčích. Dráty pod stropem anebo v lištách prostoru krásy také nepřidají? To jsou logické důvody pro snížení stopu a zabudování světla v podhledu. Nebude to jednoduché, ani levné, ale vyplatí se to vícenásobně. O výhodách LED žárovek jako zdrojů světla již asi není třeba nikoho přesvědčovat. Vstupní investice se nám vrátí.

LED diody, na rozdíl od starších úsporných žárovek – zářivek s předřadníkem – nemají nepřirozenou barvu světla. Také se nerozehřívají a naplno tedy svítí hned, přičemž sílu svitu lze dobře regulovat. Prehistorie, tedy klasické žárovky s mizernou životností, produkovaly navíc mnoho odpadního tepla. Není po čem tesknit. Staré žárovky svítily v průměru tisíc hodin, zářivka pětkrát tolik. Světla v podhledu – LEDky provozní životnost počítají od třiceti do sto tisíc hodin i víc. Přežijí i pád na zem. Světelný výkon čili účinnost mají desetkrát vyšší čili, počítáno od konce, je jejich spotřeba desetkrát nižší. Pokud chceme obkládat strop, který nás dělí od nevytápěné a nezateplené půdy, měli bychom ho opatřit izolační vrstvou. Třeba mezi latěmi, které budeme potřebovat k obkládání.

Materiálové možnosti jsou široké

odstranění starého rákosu
Strop s odstraněným starým rákosem, foto med

Strop můžeme obložit materiály od MDF desek po sádrokarton. Stropní panely mají tu výhodu, že se poměrně jednoduše svorkami přišroubují nebo přisponkují k podkladovým latím. Ovšem spáry mezi nimi někomu vadí (netvoří je například obkladové panely Clickboard s konečnou povrchovou úpravou). Když použijeme cementové nebo sádrokartonové desky, vzniklé spáry budeme muset zamazat. A strop vytapetovat nebo natřít, což nás bude sice stát víc času, ale rozhodně méně peněz. Sádrokartonové desky se hodí i tam, kde jsou zapotřebí zaoblené tvary. Na snížení stropu v koupelnách patří výhradně vodovzdorné cementové desky. Pokud použijeme MDF panely, práci nám usnadní kovový podhledový systém, na který namontujeme latě. MDF panely přišroubujeme na ně. Pozor: nebudou nám stačit obyčejné kladivo a hřebíky, dobře uplatníme hřebíkovačku.

Postup při použití MDF panelů

sdk
Rošt na upevnění SDK, foto med
 1. Na protilehlých stěnách vyznačíme linky pro požadovaný odstup laťování. Na stropě rozměříme umístění podpěr v asi metrovém odstupu. Pak ve stejné vzájemné vzdálenosti vyznačíme příčné linky, a v místech křížení body pro umístění závěsů.
 2. Do betonového stropu použijeme univerzální 8 mm hmoždinky nebo kovové pro 6 mm šrouby. Do stropu z dřevěných trámů budou nejlepší vruty do dřeva s plochou hlavou.
 3. Ke stropu přišroubujeme závěsy pro kovové profily. Podle předem vyznačených linek umístíme UD profily pro napojení na stěnu a samozřejmě použijeme těsnicí pásky.
 4. Ve vzdálenosti půl druhého centimetru od stěn na obou stranách zasuneme do UD profilů stropní CD profily. Tak, aby zapadly mezi příslušné závěsy a upevníme je samořeznými šrouby. Průběžně u všech dalších CD profilů kontrolujeme vodováhou stejnou výšku.
 5. Strop ovšem může být delší, než profily. Spojíme je v takovém případě příslušnou spojkou.
 6. Ke kovovým profilům rychloupínacími šrouby přišroubujeme příčné laťování, první lať umístíme přesně souběžně s UD profilem. Příčné latě by měly být v odstupu asi čtyřicet centimetrů. Pokud místo latí použijeme kovové profily, budeme potřebovat křížové spojky.
 7. U panelů odřízneme všechna podélná pera a pak panely připevníme k laťování hřebíky, vruty nebo sponkami. Na druhé straně zasuneme do drážky panelové svorky. Vsadíme šikmo panely druhé řady, naměříme si délku posledního panelu, panel zkrátíme a vsadíme. Protože panely drží vypáčené šikmo, nebudeme při montáži potřebovat pomocníka.

Zabudování světel

 1. Otvory pro zabudovaná svítidla zhotovíme děrovkou – nejlépe ještě na pevné zemi před montáží panelů. Pozor: zabudovávat svítidla musíme průběžně s montáží panelů!
 2. Tělo světla v podhledu je většinou možné jednoduše do nového stropu přisvorkovat a pak už jen zvenčí našroubovat stínidla. Pokud jsme se rozhodli pro dvanácti voltové stropní zářivky nebo jiné osvětlovací systémy na nízkonapěťové bázi, budeme potřebovat příslušná trafa.
 3. Kolem dokola stropu bychom měli nechat patnácti milimetrovou dilatační spáru. S tou musíme počítat i u posledních panelů, které většinou budeme po délce řezat. Změříme si vzdálenost mezi předposledním panelem a stěnou, odečteme dilatační spáru, panely přiřízneme nejlépe okružní pilou s vodicí lištou. Usadíme je a připevníme je k laťování na straně blíž ke stěně.
 4. Nakonec namontujeme krycí lištu. V rozích ji předem pečlivě seřízneme na pokos. Schová nám drobné nerovnosti, vzniklé případným řezáním panelů.
 5. Pokud by nám stropní plocha připadala fádní, můžeme na ni připevnit ozdobné stropní lišty z tvrzené pěny. Používají se nejen na vysoké stropy ve starých domech. Pracuje se s nimi snadno.

Na co bychom neměli zapomenout

světla v podkroví
SDK obložení stěn a stropu, foto archiv
 • A. Při snižování stropu můžeme použít i přímé závěsy, které přišroubujeme na strop v odstupu nejvýš 100 cm. Vložíme lať nebo profil, srovnáme, přišroubujeme a přesahující části ohneme nahoru.
 • B. Elektrické vedení pod stropem probíhá většinou v pravém úhlu ke stěně. Není to ovšem pravidlo a také není jisté kudy. Abychom si zbytečně nezkomplikovali život, je rozumné před vrtáním použít detektor elektrického vedení, stoprocentní jistotu nám ale nedá.
 • C. Byla by to velká náhoda, Pokud profily budou pasovat bez řezání, budeme mít prostě štěstí. Kdo ho mít nebude, nejlépe na řezání kovových profilů použije nůžky na plech.
 • D. A pro ty, kteří si nejsou jistí v kramflecích ohledně elektrotechnického minima. K sobě patří žlutozelený ochranný vodič, modrý nulák a fázový vodič – hnědý nebo černý. A napětí pro jistotu vždycky kontrolujeme zkoušečkou!
Přejít nahoru