Není to jen záležitost konečného vzhledu. Padá vám ze stropu omítka do talíře a trvá věčně, než se místnost vytopí? Abyste pořádně viděli, musí viset osvětlovací tělesa na dlouhých tyčích. Dráty pod stropem anebo v lištách prostoru krásy také nepřidají? To jsou logické důvody pro snížení stopu a zabudování světla v podhledu. Nebude to jednoduché, ani levné, ale vyplatí se to vícenásobně. O výhodách LED žárovek jako zdrojů světla již asi není třeba nikoho přesvědčovat. Vstupní investice se nám vrátí.
LED diody, na rozdíl od starších úsporných žárovek – zářivek s předřadníkem – nemají nepřirozenou barvu světla. Také se nerozehřívají a naplno tedy svítí hned, přičemž sílu svitu lze dobře regulovat. Prehistorie, tedy klasické žárovky s mizernou životností, produkovaly navíc mnoho odpadního tepla. Není po čem tesknit. Staré žárovky svítily v průměru tisíc hodin, zářivka pětkrát tolik. Světla v podhledu – LEDky provozní životnost počítají od třiceti do sto tisíc hodin i víc. Přežijí i pád na zem. Světelný výkon čili účinnost mají desetkrát vyšší čili, počítáno od konce, je jejich spotřeba desetkrát nižší. Pokud chceme obkládat strop, který nás dělí od nevytápěné a nezateplené půdy, měli bychom ho opatřit izolační vrstvou. Třeba mezi latěmi, které budeme potřebovat k obkládání.
Materiálové možnosti jsou široké
Strop můžeme obložit materiály od MDF desek po sádrokarton. Stropní panely mají tu výhodu, že se poměrně jednoduše svorkami přišroubují nebo přisponkují k podkladovým latím. Ovšem spáry mezi nimi někomu vadí (netvoří je například obkladové panely Clickboard s konečnou povrchovou úpravou). Když použijeme cementové nebo sádrokartonové desky, vzniklé spáry budeme muset zamazat. A strop vytapetovat nebo natřít, což nás bude sice stát víc času, ale rozhodně méně peněz. Sádrokartonové desky se hodí i tam, kde jsou zapotřebí zaoblené tvary. Na snížení stropu v koupelnách patří výhradně vodovzdorné cementové desky. Pokud použijeme MDF panely, práci nám usnadní kovový podhledový systém, na který namontujeme latě. MDF panely přišroubujeme na ně. Pozor: nebudou nám stačit obyčejné kladivo a hřebíky, dobře uplatníme hřebíkovačku.
Postup při použití MDF panelů
- Na protilehlých stěnách vyznačíme linky pro požadovaný odstup laťování. Na stropě rozměříme umístění podpěr v asi metrovém odstupu. Pak ve stejné vzájemné vzdálenosti vyznačíme příčné linky, a v místech křížení body pro umístění závěsů.
- Do betonového stropu použijeme univerzální 8 mm hmoždinky nebo kovové pro 6 mm šrouby. Do stropu z dřevěných trámů budou nejlepší vruty do dřeva s plochou hlavou.
- Ke stropu přišroubujeme závěsy pro kovové profily. Podle předem vyznačených linek umístíme UD profily pro napojení na stěnu a samozřejmě použijeme těsnicí pásky.
- Ve vzdálenosti půl druhého centimetru od stěn na obou stranách zasuneme do UD profilů stropní CD profily. Tak, aby zapadly mezi příslušné závěsy a upevníme je samořeznými šrouby. Průběžně u všech dalších CD profilů kontrolujeme vodováhou stejnou výšku.
- Strop ovšem může být delší, než profily. Spojíme je v takovém případě příslušnou spojkou.
- Ke kovovým profilům rychloupínacími šrouby přišroubujeme příčné laťování, první lať umístíme přesně souběžně s UD profilem. Příčné latě by měly být v odstupu asi čtyřicet centimetrů. Pokud místo latí použijeme kovové profily, budeme potřebovat křížové spojky.
- U panelů odřízneme všechna podélná pera a pak panely připevníme k laťování hřebíky, vruty nebo sponkami. Na druhé straně zasuneme do drážky panelové svorky. Vsadíme šikmo panely druhé řady, naměříme si délku posledního panelu, panel zkrátíme a vsadíme. Protože panely drží vypáčené šikmo, nebudeme při montáži potřebovat pomocníka.
Zabudování světel
- Otvory pro zabudovaná svítidla zhotovíme děrovkou – nejlépe ještě na pevné zemi před montáží panelů. Pozor: zabudovávat svítidla musíme průběžně s montáží panelů!
- Tělo světla v podhledu je většinou možné jednoduše do nového stropu přisvorkovat a pak už jen zvenčí našroubovat stínidla. Pokud jsme se rozhodli pro dvanácti voltové stropní zářivky nebo jiné osvětlovací systémy na nízkonapěťové bázi, budeme potřebovat příslušná trafa.
- Kolem dokola stropu bychom měli nechat patnácti milimetrovou dilatační spáru. S tou musíme počítat i u posledních panelů, které většinou budeme po délce řezat. Změříme si vzdálenost mezi předposledním panelem a stěnou, odečteme dilatační spáru, panely přiřízneme nejlépe okružní pilou s vodicí lištou. Usadíme je a připevníme je k laťování na straně blíž ke stěně.
- Nakonec namontujeme krycí lištu. V rozích ji předem pečlivě seřízneme na pokos. Schová nám drobné nerovnosti, vzniklé případným řezáním panelů.
- Pokud by nám stropní plocha připadala fádní, můžeme na ni připevnit ozdobné stropní lišty z tvrzené pěny. Používají se nejen na vysoké stropy ve starých domech. Pracuje se s nimi snadno.
Na co bychom neměli zapomenout
- A. Při snižování stropu můžeme použít i přímé závěsy, které přišroubujeme na strop v odstupu nejvýš 100 cm. Vložíme lať nebo profil, srovnáme, přišroubujeme a přesahující části ohneme nahoru.
- B. Elektrické vedení pod stropem probíhá většinou v pravém úhlu ke stěně. Není to ovšem pravidlo a také není jisté kudy. Abychom si zbytečně nezkomplikovali život, je rozumné před vrtáním použít detektor elektrického vedení, stoprocentní jistotu nám ale nedá.
- C. Byla by to velká náhoda, Pokud profily budou pasovat bez řezání, budeme mít prostě štěstí. Kdo ho mít nebude, nejlépe na řezání kovových profilů použije nůžky na plech.
- D. A pro ty, kteří si nejsou jistí v kramflecích ohledně elektrotechnického minima. K sobě patří žlutozelený ochranný vodič, modrý nulák a fázový vodič – hnědý nebo černý. A napětí pro jistotu vždycky kontrolujeme zkoušečkou!