Uskladnění a konzervace vlašských ořechů

Uskladnění a konzervace vlašských ořechů
Vlašské ořechy, foto med

Sklidili jsme (nebo dostali) vlašské ořechy a přemýšlíme, co s nimi dělat, aby nezplesnivěly, jak je správně sušit a skladovat. Kromě uskladnění ořechů celých můžeme také jejich jádra konzervovat, různě nakládat a mrazit.

Dozrávající ořech, foto med

Sklizené ořechy s odstraněnou zelenou slupkou vytřídíme a sušíme rozložené v jedné vrstvě na slunci nebo v suché místnosti. Zvlášť dbáme na správné sušení první týden, kdy prosychá skořápka. Ideální je sušit je v průvanu nebo ve větru a na slunci. Nikdy je neomýváme ani nenamáčíme do vody, neboť by voda mohla proniknout skořápkou k jádrům a ořechy by zplesnivěly. Při nepříznivém počasí sušíme ořechy na hřejících radiátorech, u kamen nebo v troubě s pootevřenými dvířky zapnuté na 50 °C. Usušené ořechy při mnutí dlaněmi šustí. Nasypeme do sáčků, na přepravky, větší množství do jutových pytlů, které zavěsíme. Uskladnění ořechů je vhodné v suché, chladné a temné místnosti.

Skladování celých ořechů

Ořechy ve skořápkách vydrží nejdéle. Na suchém, temném a chladném místě až čtyři roky. Uschováváme jen ty dobré, bez známek plísně a bez zápachu. Vyřadíme zkažené ořechy, ty mají hodně tmavou skořápku a žlukle páchnou; ořechy napadené hmyzem mají na sobě pavučinky a někdy z nich vyletují drobní motýlci; plesnivé jsou nebezpečné, obsahují toxické látky, které nám mohou poškodit játra, a navíc jsou karcinogenní.

Skladování vylouskaných ořechů

Vlašské ořechy, foto med

Vylouskaná jádra ořechů mají tu výhodu, že zabírají méně místa a jsou hned po ruce. Jejich skladování má však svá úskalí. Jedna vydrží daleko kratší dobu než ořechy celé, poměrně rychle žluknou, ve vlhku plesniví a jsou často vyhledávané potravinovými moly, kteří je za krátký čas znehodnotí. V ledničce vydrží vylouskané ořechy nejvíce půl roku, v mrazničce rok i déle. Ukládáme je v uzavíratelných nádobách, nebo i v igelitových sáčcích se zipem.

Skladování ořechů v mrazničce

Nejjednodušším způsobem uchování vylouskaných jader je jejich zmrazení. Můžeme si připravit i mleté ořechy na vánoční cukroví tak, že je odvážíme na jednotlivé druhy cukroví a uzavřeme do malých sáčků se zipem nebo do malých nádob. Mrazit můžeme i celá jádra. Asi tak po roce ztrácejí ořechy v mrazničce svou charakteristickou chuť, proto je dobré je do této doby zpracovat.

Zavařování jader ořechů

Vlašské ořechy, foto med

Zavařit ořechová jádra nasucho lze dvěma způsoby – klasicky v zavařovacím hrnci, nebo v mikrovlnce. Do vyvařených, zcela suchých sklenic naskládáte ořechy asi centimetr pod okraj. Zavíčkujeme naskládáme do zavařovacího hrnce, sklenice zatížíme, aby nevyplavaly a zavařujeme při 80 °C asi 10 minut, aby víčka chytla. Nebo sklenice bez víček dáme do mikrovlnky na nejnižší stupeň a pustíme ji asi tři minuty. Sklenice vyjmeme a ihned uzavřete víčkem, otočíme dnem nahoru a necháme zatáhnout. Zavařená jádra vydrží 2-3 roky. Oblíbený způsob konzervace ořechů je také jejich nakládání do medu. Na mírném ohni a nejlépe ve vodní lázní rozehříváme med, do něhož nasypeme přibližně stejné množství ořechů. Necháme prohřát a nalijeme do vyvařených a suchých skleniček.

Přejít nahoru