Sparmánie, Lípěnka africká, pokojová lipka

Bílé květy nad velkými zelenými listy - Sparmánie, Lípěnka africká, pokojová lipka
Sparmánie, Lípěnka africká, pokojová lipka, foto med

Keřovitá pokojová rostlina Sparmánie je známější pod názvem pokojová lipka nebo také Lípěnka africká. Roste velmi rychle, takže zakrátko zaplní prázdné prostory ale protože dobře snáší řez, držíme ji v rozměrech, které nám budou vyhovovat. Po celý rok zdobí interiér, v létě i exteriér velkými ochmýřenými listy a od podzimu do jara může kvést bílými květy nahloučenými na dlouhých stonkách. Na péči není nijak zvlášť náročná, jen potřebuje dost vody.

Sparmánie, foto med

Stálezelená keřovitá rostlina Sparmánie, Lípěnka africká, pokojová lipka (Sparmannia africana) má světle zelené listy srdčitého tvaru, dlouhé až 22 cm, které jsou ochmýřené z obou stran a budí pocit sametové hebkosti. Rostlina se větví se hned od země, rychle roste a pokud není seřezáván, stonek vyholuje a dřevnatí. Může dorůstat více než šesti metrů. Květy bývají na konci větví nebo v paždí listů, objevují se v období podzimu a otevírají se postupně. Jsou atraktivní – asi pěticentimetrové, na dlouhých stonkách, bílé s nápadně sytě žlutými tyčinkami. Sparmánie se pěstuje jako pokojová i jako přenosná rostlina do exteriéru, na zimu ji pak musíme přestěhovat na stanoviště s minimální teplotou +6 °C.

Druhy a odrůdy

Pokojovou lipku si můžeme pořídit kromě běžně pěstovaného kultivaru plnokvěté Sparmannia africana ‚Flore Pleno‘ i bíle panašovanou odrůdu ‚Variegata‚, případně zakrslou formu ‚Nana‚.

Stanoviště

Lípěnka africká potřebuje světlé stanoviště blízko okna, ale bez dopadu přímých slunečních paprsků. Také musíme počítat s dostatečně velkým prostorem pro její růst. Přezimuje v teplotě, která by neměla klesnout pod +6 °C, přičemž omezíme zálivku. Sparmánie nemá ráda suchý vzduch, proto není příliš vhodná (zvláště v zimě) pro pěstování v panelácích, pokud nemáme možnost umístit ji do chladné místnosti.

Pěstování Sparmánie

Sparmánie africká, foto HKK

Lípěnku africkou pěstujeme v zemině pro pokojové rostliny, přičemž ji od jara do podzimu alespoň dvakrát do měsíce přihnojujeme. Od jara do podzimu ji důkladně zaléváme, tak, aby kořenový bal nevyschnul, ale ani nebyl přemokřený, proto hodinu po zálivce vylijeme vodu z misky. Rosení je nevhodné, ochmýřené listy zadržují vody a mohly by hnít. Vzhledem k rychlému růstu je nutné lipku každoročně přesazovat, aby měla dostatečně velký květináč, který vždy opatříme drenáží. Pokud půda přeschne, není dostatečně výživná, anebo při výrazných změnách teploty rostlina reaguje tak, že shodí listy. Při vhodných podmínkách jí na jaře opět vyraší. Sparmánii tvarujeme podle potřeby, problémem není ani hluboký řez starší rostliny. Seříznutí po odkvětu může vyvolat opakované kvetení. Do doby prvního kvetení – ve třech letech – rostlinu neseřezáváme.

Množení

Pokojovou lipku si snadno namnožíme vrcholovými řízky, které odebíráme z postranních větviček. Dáme je zakořenit do vody, nebo lépe do nádob se zeminou promíchanou s hrubým pískem, kde je přikryjeme sklenicí odpovídající velikosti. Při pokojové teplotě zakoření do čtyř týdnů.

Použití a přínos

Sparmánie je dekorativní pokojová nebo přenosná rostlina vhodná do velkých prostor, např. světlých chodeb, hal, obývacích pokojů, v létě na terasu, do okrasné zahrady, u vstupu do domu, na balkony apod. Květy zvláštně voní.

Přejít nahoru