Dva způsoby přezimování pelargónií

Červené pelargónie v truhlíku na okně
Dva způsoby přezimování pelargónií, foto med

Na podzim stojíme před otázkou, zda pelargónie v truhlících, závěsných koších a další nádobách vyhodit a na jaře koupit nové sazenice, nebo zda se vyplatí přezimování pelargónií a dalších oblíbených rostlin. Při správném přezimování získáme silnější a bohatěji kvetoucí rostliny, než když koupíme nové sazenice. Ze všeho nejdůležitější je nenechat je zmrznout.

Pelargónie a Bidens, Balkongold, foto med

Pelargónie po dvou až třech letech zdřevnatí a pak jen obtížně vytváří nové výhonky, proto ji v druhém roce namnožíme řízky a mateční rostlinu zlikvidujeme. Aby na jaře nasadily na květ, musíme v zimním období umístit do místnosti nebo skleníku, kde je teplota mezi 6 až 10 °C.

Klasický způsob přezimování pelargónií

Přezimování pelargónií, foto med

Pelargónie výrazně seřízneme asi na 15 cm a odneseme je z balkonu nebo ze zahrádky do chladné a světlé místnosti, kde budou přezimovat. Odstraníme suché listy a všechny rostlinné zbytky z povrchu zeminy, které by mohly hnít a stát se příčinou onemocnění rostlin. Nemáme-li chladnou místnost ani skleník, umístíme rostliny na chodbu, případně do světlého sklepa, nebo mezi špaletová okna. Zaléváme minimálně, jen aby zemina nepřeschla. Nehnojíme. V této době není žádoucí, aby rostlina rostla a už vůbec ne, aby kvetla. Případné květy vyštípneme. Pelargónie, které přezimovaly klasickým způsobem koncem února přihnojíme a jednou týdně zalijeme. Nově vyrostlé výhony zkrátíme. V polovině května je přemístíme do venkovního prostředí.

Přezimování pelargónií v krabici hlavou dolů

Vzpřímené pelargónie, foto med

Tento způsob zazimování pelargónií od nás po celou zimu nevyžaduje žádnou činnost a nikde nádoby s rostlinami nepřekáží. Na jaře budou vypadat politováníhodně, ale rychle se posbírají a budou silné a krásné. Budeme potřebovat jen velkou krabici (podle množství pelargónií). Než rostliny zazimujeme, přestaneme je zalévat a zeminu necháme vyschnout. Poté rostliny vyjmeme z nádob, lehce je oklepneme, ale necháme bal, nestříháme je ani neodstraňujeme květy. Naskládáme je do krabice hlavou dolů, a to jednu vedle druhé, pěkně nahusto.  Přikryjeme je novinami nebo podobným papírem a krabici uzavřeme. Odložíme ji do nemrznoucí místnosti, např. do sklepa, a dál se nestaráme.

Jarní příprava

Pelargónie, foto med

Koncem února vyjmeme rostliny z krabice. Nestaráme se o jejich žalostný vzhled, a tak jak jsou je zasadíme do nádob s čerstvou zeminou. Zalijeme je. Za 2-3 týdny vyraší nové výhony. Za další 3 týdny odstraníme všechny staré, suché listy a výhony. Průběžně zaléváme, od dubna hnojíme jednou týdně. Po „ledových mužích“ je přesuneme do exteriéru. Rostliny budou silné a bohatě pokvetou celou sezonu.

Přejít nahoru