Stárneme všichni, tak si to usnadněme

koupelna vybavená madlem nad vanou
Madlo na vaně, foto med
Madlo, foto archiv

Za posledních třicet let se délka našich životů zvýšila o 5,5 roku u žen a téměř o 5 let u mužů. Všichni tedy můžeme očekávat poměrně dlouhé stáří, v němž ovšem naše kroky znejistí a vstávání i sedání bude těžší a těžší… Zajistíme si tedy co nejpohodlnější domácnost, abychom se v ní ve vyšším věku cítili bezpečně. Důležitými místnostmi z tohoto hlediska je zejména toaleta a koupelna.

Opora zvaná madlo

Vana s madly a schůdkem, foto med

Důležité je mít se za co chytit, případně o co se opřít – a nemělo by to být jen umyvadlo nebo nábytek. Ideální řešením jsou madla, která slouží jako opora při usedání a vstávání z toalety, při vstupu do vany nebo do sprchového koutu. Vyrábějí se z nerezu, oceli, s povrchovou úpravou komaxit (bílá). Šrouby a hmoždinky jsou přiložené, potřebujeme již jen vrtačku s příslušným vrtákem. Madla pevně ukotvíme do zdi. K dostání jsou i plastová madla, určená k montáži přímo na vnější okraj vany. Ta usnadňují vstup do vany i výstup z ní, a mají i protiskluzovou úpravu. Snadno se na vanu montují, a to bez použití nářadí.

Jak usnadnit pohyb v koupelně

Sklápěcí sedátko do sprchového koutku, foto med

Stárneme všichni, proto máme-li na to místo, v nově budované nebo rekonstruované koupelně instalujeme kromě vany i sprchový kout s vaničkou. Její výška bude rovnoměrná s podlahou, uvnitř by nemělo chybět sedátko (bývá sklopné). Madla jsou zde samozřejmostí. Máme-li starost, aby se starší člověk (nebo i dítě) neopařil, můžeme pořídit termostatickou baterii, díky které si navolíme teplotu vody. 

Snadná koupel

Vanové sedátko, foto archiv

Máme-li jen vanu, i zde můžeme pro bezpečnost starších osob něco udělat – například k vaně přistavíme schůdek pro snadnější vstup a dno vany opatříme protiskluzovou podložkou. Ostatně protiskluzová by měla být celá podlaha koupelny. Případná předložka před vanou se by rozhodně neměla ani pohnout, aby nebyla příčinou pádu. Pořídit si můžeme sedací vanu, jejíž dno je přizpůsobeno sezení a přitom je díky dostatečné hloubce celé tělo ponořené ve vodě. Anebo alespoň sedačku do vany či do sprchy, která špatně pohyblivému člověku usnadní provádění osobní hygieny osobám se sníženou pohyblivostí. 

Pomůcky na WC

Opěrky na WC, foto archiv

Záchodovou mísu pak můžeme pro snadnější dosedání zvýšit nástavcem na WC. Na mísu se upevňuje klipsy nebo profilovými drážkami. Madla jsou samozřejmostí.

1 názor na “Stárneme všichni, tak si to usnadněme”

  1. David

    Typy bydlení co jsme měli ještě v 90.letech byli aspoň lepší, dnes typy bydlení jsou až moc přepychové, a už to vůbec není hezký§
    To jsou typy pro lidi kteří si myslí že na to mají vůbec peníze.
    Tak jako kde to žijeme?!?!

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru