Správné pěstování citrusů

zralé žluté citrony
Citroník limonový, foto med

Citrusy jsou vesměs atraktivní pokojové rostliny. Správné pěstování citrusů nám přinese květy a posléze chutné plody. Většinou jsou to stálezelené rostliny, z nichž některé během kvetení nádherně voní.

Citrusový květ, foto med

Správné pěstování citrusů není nijak obtížné, jen potřebujeme znát některé důležité zásady. Citrusy jsou velmi houževnaté, a i když se stane, že po přezimování nevypadají hezky, při dobrých podmínkách se znovu vzpamatují a jejich koruny můžeme snadno tvarovat.

Druhy a odrůdy

Mandarinky, foto med

Mezi druhy citrusů patří Pomerančovníky, které mají voňavé bílé květy a tmavě zelené listy s křídlatými řapíky; Mandarinkovníky s úzkými, špičatě oválné listy a bez křídlaté řapíky; Grapefruity (Citroník rajský), které mají oválné, tmavě zelené listy u špičky zaokrouhlené, a jejichž řapíky jsou křídlaté a bílé květy velké. Dále citrony (Citroník limonový), který se vyskytuje ve více než sta druzích a mají listy elipsovitého tvaru, jež vyrůstají na trnitých větvích. Lajmy a limety s malými listy se slabě okřídlenými řapíky na trnitých výhonech; cedráty (Citroník médský) nebo také Budhova ruka, listy částečně zvlněné, s okrouhlými čepelemi a vyrůstají na mírně trnitých větvích, jeho plody dosahují váhy až dvou kilogramů. K citrusům patří i atraktivní Kumkvat s drobnými plody; trnitý Citronečník trojlistý má jednoduché bílé květy, jež slabě voní, listy jsou opadavé. Existuje velké množství dalších odrůd citrusů, např. Angelo, Citražekvat, Limekvat, Lipo, Adamovo jablko, Rusk citranž apod.

Stanoviště

Pomerančovník, foto med

Správné pěstování citrusů může být i v přenosných nádobách, což je záruka zvolení optimálního místa pro růst. Do venkovního prostředí je můžeme umístit již v teplém dubnu, případně v druhé polovině května. Na nová stanoviště je navykáme postupně. Nevýhodnější jsou slunná místa chráněná před větrem a silným deštěm (např. balkony, terasy a verandy). Ale pozor: na přímém slunečním žáru by mohlo dojít ke spálení listů.

Vhodné nádoby

Letnění citrusů, foto med

Zvolený materiál má různé výhody i nevýhody. Plastové nádoby jsou lehké na přemisťování a udržují déle vlhkost, ale příliš se zahřívají, což může způsobit poškození kořenů. Dřevěné nádoby vyložíme fólii (nezapomeneme na odvodňovací otvory). Keramické (terakotové) květináče jsou krásné, ale těžké a při přezimování snáze promrzají. Dobře se z nich odpařuje voda a kořenový bal se v nich nezahřívá tak jako v plastových nádobách. Kovové nádoby v případě osazování by měly být smaltované. Při jarním přesazování máčíme nové květináče ve vodě, abychom je zbavili škodlivých látek a solí.

Pěstování

Dozrávající citrusy, foto med

Substrát pro citrusy koupíme hotový, případně ho namícháme: z třetiny jemný křemenný písek, z třetiny humus a mulčovací kůra zajišťující živiny a kyselost a z třetiny zahradní zemina. Nádobu opatříme drenáží, neboť citrusy nesnášejí přemokření. Zaléváme nepravidelně, když je suchá vrchní vrstva substrátu nebo povadlé listy, a to nepříliš tvrdou vodou, nejlépe odstátou dešťovou. Optimální vodu na zalévání si připravíme tak, že do konvice zavěsíme sáček s rašelinou, která pohlcuje část vápníku. Snížení pH dosáhneme pár kapkami octa. Zaléváme shora, aby všechny důležité látky pronikly až ke kořenům. Jestliže je substrát příliš vyschlý, celou nádobu ponoříme do vody na dobu, než se začnou tvořit bublinky. Přihnojujeme od května do srpna tekutým hnojivem, obsahujícím dusík, fosfor a draslík. Při nedostatku dusíku se zastaví růst, při nedostatku fosforu špatně pokvetou, při nedostatku draslíku se na listech vytvářejí hnědé skvrny a špatně vyzrává dřevo.

Přesazování a řez

Citrusy, foto med

Koncem září ukládáme nádoby s rostlinami na světlá větraná místa s teplotou okolo 15 °C. Vhodné jsou skleníky, zimní zahrady či světlé sklepy. V přílišném chladnu opadají listy. To i tehdy, jsou-li ve stejném prostoru uskladněna jablka, která uvolňují ethylen. Přesazujeme v předjaří, před začátkem vegetace. Déle pěstované citrusy přesazujeme jednou za tři až pět let. Novou nádobu pořizujeme jen o něco málo větší, aby měla rostlina možnost dobře prokořenit. Dáváme pozor, abychom nepoškodili hlavně u mladých rostlinek jemné kořínky. Výchovný řez je důležitý pro tvorbu plodného dřeva. Loňské výhony zkracujeme na konci zimy až o třetinu, ty pak intenzivně obrazí. Řez na výhonech vedeme šikmo, tak aby rovina řezu začínala na úrovni nasazení pupenu směřující ven a končila těsně nad vrcholem. Větší řezné rány zatíráme štěpařským voskem. Výhony na nežádoucím místě zaštipujeme prsty. Další rok tvarujeme větve do koruny, k jejímu vytvoření postačí tři silné větve.

Množení

Citrus limon, foto med

Citrusy nejsnáze vypěstujeme ze semínek, anebo řízkováním a roubováním. Semínka, která získáme z plodů, očistíme od dužiny, usušíme při pokojové teplotě a poté skladujeme při asi 10 °C v uzavřených ve sklenici. Před samotným vysazením necháme semínka nabobtnat ve vlažné vodě. Semínka vysazujeme do hloubky 1 cm v odstupech asi 2 cm. Teplota by měla být 25 °C. Semena vyklíčí za 2–6 týdnů. 5 cm vysoké citrusy přesadíme do samostatných květináčů.

1 názor na “Správné pěstování citrusů”

  1. jan hora

    Mam 2 stromky mandarinek,,ci klementynek,,,neustale nasazuji behem veget.obd.na kvet maji i male plody,ale ty hned opadaji,,,stromy jsou venku kryte,zavlaha i hnojeni dobre,,,nevite co stim?

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru