Rohožky a škrabky aneb Nezouvejte se

Rohožka z juty, foto med

Rohožky a škrabky jsou tu proto, že nechceme-li mít doma mokré, zablácené podlahy nebo spoustu smetí na zemi. Užitečná je i venkovní rohož v podobě kovové mřížky. Máme-li škrabku a kvalitní rohožku, můžeme velkoryse návštěvy před vstupem do bytu nezouvat z bot. Jsou země, kde se zouvání bot na návštěvě považuje za neomalenost a hosté k tomu nucení se mohou cítit právem uražení.

Rohožka, foto archiv

Ve větší části světa se totiž lidé po příchodu domů zouvají jen v případě, chtějí-li si udělat pohodlí. Strkat návštěvě svoje obnošené papuče většinou nesedící velikosti by bylo chápáno jako nezdvořáctví. V kontrastu k světu je zouvání spíš slovanský, ba možná přímo českomoravský zvyk. Jako bychom nevěděli, že podle odborníků správně vybraná a kvalitní rohožka naprosto stačí: chození po bytě v botách prý pak z hygienického pohledu už nebude představovat problém.

Správný výběr

Dekorativní škrabka, foto med

Vhodná rohožka nám ušetří práci s úklidem: na špinavých botách totiž naneseme do bytu na podlahy až 80 % všech nečistot. Správně zvolený materiál a velikost rohožky hrají základní roli, proto si některé instituce dokonce nechávají od specializovaných firem vyrobit na zakázku celý systém rohoží – šetří tak za čisticí prostředky i úklidovou službu.

Škrabka u vstupních dveří

Škrabka, foto med

Nejen na venkově lidé znovu začínají oceňovat škrabky, které slouží k odstranění hrubých nečistot a bláta na podrážkách a na jejich hranách. Dříve bývaly umístěny velmi často především u vchodů do činžovních domů, později i domů panelových, ale pak jakoby zcela zmizely. Dnes zažívají renesanci. Nejobyčejnější škrabky mají tvar písmene H, jsou z kovu a pevně zapuštěné do země. Ve stylu retro se však začínají vyrábět i škrabky, které jsou nejen praktické, ale také velmi pohledné. Bývají ve tvaru zvířat, často jezevčíka, kachny nebo protahující se kočky.

Rohože před domem

Venkovní rohož , foto archiv

Před vstupem do budovy je vhodné nainstalovat venkovní rohož. Bývá zapuštěna v rámu či dlažbě, aby získala dostatečnou stabilitu a nečistota měla kam propadávat. Nejčastěji se setkáme s kovovými rošty, rohožemi z recyklovaného polypropylénu nebo betonu plněného sekanými skleněnými vlákny. Slouží k tomu, aby odstranila nejhrubší špínu z podrážek bot, tedy bláto, hlínu, písek, kamínky nebo sníh v zimě. Venkovní rohože bývají trvanlivé a nerozbitné. Po zaplnění rohož prostě zvedneme a nahromaděnou nečistotu vymeteme. Tyto čistící zóny – stačí chvilku postát a párkrát „zašoupat“ nohama – odstraní většinu hrubé špíny z bot. U rodinných domků, kde bývá menší frekvence, stačí rohožka z hrubé gumy, kterou můžeme při úklidu opláchnout vodou. Rohožky se dělí podle použitých materiálů na voděodolné a ostatní. U pryže a syntetických materiálů nehrozí zpuchření nebo zplesnivění. Mají delší životnost. Vhodné jsou především do venkovních prostor.

Rohožka před bytem

Rohožka, foto med

Poté, co si špinavé boty oškrábeme od bláta a nahrubo očistíme na rohoži, dojdeme před vstupní dveře do bytu, kde by měla být kvalitní rohožka. Do vnitřních prostor použijeme na podlahu rohožky z hrubších vláken v kombinaci s pryží, nebo přírodní rohožky z rákosu či kokosových vláken. Může být i ze syntetických vláken a gumy, či přírodních materiálů typu juta či bambus. Zatímco po té u vchodu do budovy se člověk většinou jen projde (boty čistí při pouhé chůzi), vnitřní rohožka nás už nutí si v rámci dobrého vychování boty otřít: zde se zbavíme i jemných nečistot, jako je například prach.

Rohožka v předsíni

Pokud se rozhodneme, že zrušíme zouvání bot v bytě, je vhodné mít připravenu jednu nejjemnější rohož ještě přímo v hale nebo v předsíni. Mnohé domácnosti k tomuto účelu využijí zbytek koberce, to pak je vhodné přichytit tuto domácí rohožku k podlaze oboustrannou lepicí páskou. Kupovaná rohožka bývá ze spodní strany opatřena přilnavou gumovou vrstvou, aby se neshrnovala a neklouzala po podlaze. Všechny rohože a rohožky však pravidelně čistíme, vyklepáváme a luxujeme, jinak by brzy schopnost očistit podrážky ztratily.

Přejít nahoru