Barové židle – hezčí kuchyně

červené barové židle
Barové židle, foto archiv

Součástí moderní kuchyně se stal barový pult, který opticky předěluje prostor, kde vaříme, od obytné části. Barový pult se správně vysokými barovými stoličkami slouží mnohým ke stolování místo klasického jídelního stolu a židlí. Také si díky baru můžeme i během přípravy jídla povídat s rodinou nebo přáteli, které na barové stoličky usadíme.

Barový pult je vyvýšená pracovní deska a zpravidla bývá ve stejném designu, jako je pracovní deska kuchyňské linky. Barové stoličky jsou vysoké židle s opěrkou pro nohy. Barové stoličky svým tvarem a volbou materiálu často do značné míry určují styl kuchyně. Nabízejí se v mnoha variantách.

Volba materiálu

Barová židle, foto archiv

Barové židle se nabízejí z rozličných materiálů, například z masivu, kdy mohou být celodřevěné i čalouněné. Dřevo stoliček je namořené do několika barevných odstínů a povrchově ošetřené několika vrstvami ekologického laku, který zajišťuje jeho skvělou odolnost proti poškození. Čalouněné barové židle jsou polstrované tak, aby poskytovaly dokonalé pohodlí, a jsou potažené umělou kůží (ekokůží), která se snadno čistí, nebo odolnou potahovou látkou různých vzorů. K nejvíce žádaným patří barové židle v kombinaci pochromované oceli se zrcadlovým efektem a ekokůží. Kombinace dřevěného sedáku na chromované konstrukci je klasika. Ale časté jsou i nerezové stoličky s plastovými sedátky. Každopádně i barové stoličky bychom měli volit tak, aby ladily s ostatním nábytkem v daném interiéru.

Tvar barových stoliček

Barové židle, foto archiv

Optimální výška barové stoličky by měla být mezi 75 – 80 cm, přičemž mezi horní hranou sedáku židle a spodní hranou barového pultu vy mělo být nejméně čtvrt metru, lépe 40 cm. Výška desky pultu by tedy měla být okolo 110-120 cm. Takové sezení je pro uživatele komfortní. Pohodlí vzroste, pořídíme-li si stoličku s opěradlem a přímo úžasná je vysoká židle s opěradlem a s područkami. Důležitá je i stabilita barové stoličky – platí pravidlo, že čím je těžší, tím je stabilnější. Nosnost stoliček je 120 – 140 kg. Současným módním trendem jsou jednoduché linie, z nich pánové preferují spíše tvary strohé, kdežto dámy dávají zpravidla přednost liniím oblým. Židle mohou být klasické nebo otočné, hranaté či kulaté, hladké nebo velkoryse polstrované, výškově stavitelné… záleží jen na nás, co si vybereme.

Přejít nahoru