Poinsettie – Vánoční hvězda

Červené listeny se žlutými kvítky - v zimě kvetoucí pokojová rostlina Poinsettie – Vánoční hvězda
Poinsettie – Vánoční hvězda, foto med

Poinsettie – Vánoční hvězda s nápadným květenstvím je jedním ze symbolů vánoční doby. A to ještě před několika málo desítkami let byla známá jen jako vysoký keř, pro pěstování v interiéru nevhodný. Šlechtěním kompaktních odrůd a novými metodami pěstování změnily keř v dnešní tak známou Vánoční hvězdu. Atraktivní květy nejsou pravými květy, nýbrž vybarvené listeny a jejich barvu si podrží po dva až šest měsíců.

Vánoční hvězda, Poinsettie (Euphorbia pulcherrima) je oblíbená pokojová rostlina, kterou si pořizujeme v období vánočních svátků. Při nákupu dáváme pozor, abychom si vybrali zdravou rostlinu, která ještě nemá otevřené pravé květy – to jsou malé žluté svazečky uprostřed okolních barevných listenů. Vyhneme se rostlinám vystavených venku na mrazu nebo na chladném před průvanem nechráněném místě, neboť ta dlouho nevydrží. Z vánočních rostlin si můžeme dále pořídit i , Vánoční kaktusHvězdník, Brambořík, Azalku a další.

Stanoviště

Vánoční hvězda žlutozelená, foto med

Vánoční hvězdu umístíme do velmi světlé části bytu. V zimě potřebuje co nejvíce světla, v létě ji chráníme před slunečním úpalem. Teplotu snáší průměrnou, při kvetení by měla být nejméně 13-15 °C, raději vyšší. Poinsettie v květináči bývá 20-40 cm vysoká. Zaléváme ji vždy důkladně, ale před následující zálivkou necháme substrát mírně oschnout, ale ne tak, aby listy povadly.

Pěstování

Poinsettie, foto med

V létě zaléváme vydatněji a rosíme. Po odkvětu většinou rostlinu vyhodíme, což je škoda. Nedělejte to! Aby znovu vykvetla, vynaložíme určitou péči. Rostlinu zatemňujeme v říjnu a listopadu, a to podle následných pokynů: Po opadnutí listů stonky seřízneme až na 10 cm vysoké zbytky a substrát udržujeme téměř suchý. Květináč dáme na mírně teplé místo bez přímého slunečního záření. Začátkem května začneme mírně zalévat, rostlinu přesadíme a s pokračujícím růstem nových výhonů více zaléváme a pravidelně přihnojujeme. Z vyrašených výhonů ponecháme jen nejsilnějších tři až pět výhonů. Od začátku října musíme rostlině každodenně po dobu dvou měsíců upravovat délku noci na 14 hodin tak, že ji dokonale zatemníme kbelíkem, černou fólií nebo hustou černou látkou apod. Děláme to tam, že například v 17 hodin rostlinu zatemníme a následující ráno ji v 7 hodin odkryjeme. Takto ošetřená rostlina vykvete ve vánoční době, bude však vyšší nežli prodávané rostliny v obchodě.

Množení

Množíme stimulovanými vrcholovými řízky v časném létě.

Tipy a zajímavosti

Vánoční hvězdy – Poinsettie, foto med

Poinsettie – Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je druhem, ze kterého vzniklo mnoho vhodných odrůd pro pěstování v květináčích. Nejčastěji mají červené listeny – Barbara, Ecke Supreme, Mrs Paul Ecke a Angelica. Méně časté jsou odrůdy s růžovými listeny Dorothe a s bílými nebo světle krémovými Regina, Ecke’s White. Zvláštností je odrůda Marble, která má listeny tmavě krémové a při středu květenství růžově červené.

Přejít nahoru