Oživení zašlých spár

obnova spár obkládaček nebo dlaždic
Obnovené spáry, foto med

Kuchyňské výpary, prach a plíseň časem zanesou každou spáru. Zašlá špína mezi obkládačkami není jen vadou na kráse, ale hlavně je nehygienická, proto bychom občas měli našim obkladům poskytnout zkrášlovací kůru. Oživení zašlých spár je poměrně jednoduchá renovace obkladů.

Nevzhledné či dokonce poškozené spáry keramických obkladů – to je běžný problém, jehož řešení není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Oživení zašlých spár snadno dáme do pořádku.

Čištění spár

Žluté spáry obkladů, foto med

Nejprve spáry důkladně vyčistíme. To je i základním krokem pro všechny renovace spár. Omyjeme je roztokem saponátu v teplé vodě nebo použijeme speciální výrobky, které se na spáry nejprve nastříkají a poté umyjí. Odstraníme tam mastné nánosy a špínu. Plíseň ovšem ne. Její lehčí nános odstraníme tužší houbičkou a roztokem octa nebo některým z dezinfekčních prostředků na bázi chlóru (Savo). Jestliže jsou však černé fleky téměř všude, pak s tímto podomácku připraveným přípravkem neuspějeme a zakoupíme prostředek na odstranění plísně. Saponát, čistící i dezinfekční prostředek spláchneme teplou vodou.

Barvení spár

Ale i pravidelné čištění obkladu má své hranice, což se projeví zejména na vzhledu spár v něm. Zpět k původní zářivé bělosti jim mohou pomoct prostředky, s nimiž je vcelku snadné pracovat:

Barvené spáry obkladů, foto med
  • Popisovač na spáry – vypadá trochu jako silný fix. Vedeme ho pečlivě po spáře, kterou tím bělíme. Použití je snadné – nejprve ho silně protřepeme, opak obrátíme, aby se tlakem barva dostala do špičky, a pak již obtahujme spáry jako s normálním fixem. Šířka zvýrazňovače je přizpůsobená šířce spár od 2 do 4 mm. Širší spáry obtáhnrmr vícekrát. V náplni zvýrazňovače je protiplísňový prostředek, který sice napadení plísní zcela nezabrání, ale alespoň jej oddálí. Pokud se hrot zvýrazňovače opotřebuje, lze ho vyměnit za náhradní. Nevýhodou je, že zvýrazňovač je na trhu pouze v barvě bílé.
  • Bílá spárovací barva – tu nanášíme houbou, případně tenkým štětcem, přetah na sousední dlaždičky nevadí, protože ho z nich později jednoduše setřeme – barva zůstane pevně sedět pouze na maltových spárách. Musíme ale dodržovat dobu schnutí (asi půl hodiny), protože jinak nebude vyčištění dlaždiček právě snadné. Zbytkovou barvu z dlaždic nakonec odstraníme hrubou stranou houbičky, kterou přitom zvlhčujeme vodou. Barva na spáry existuje ve více barevných odstínech. Hodí se k jakékoli šířce spár a snadno se s ní pracuje. Po oživení spáry jako obvykle čistíme – barvy jsou vodovzdorné a odolné proti otěru. Obsahují protiplísňové přísady.

Razantní řešení – nové spáry

Drážkovací frézka, foto med

Pokud nás výše popsané opravy spár neuspokojili, můžeme se pustit do razantnější renovace – spáry zcela odstranit a obklady vyspárovat nově. Tento způsob používáme také v případě, že chceme použít jinak barevnou spárovací hmotou. Frézku, kterou staré spáry odstraňujeme, si můžeme vypůjčit v půjčovně nářadí i s frézovacím nástavcem (pokud ji tedy nevlastníme). Původní spárovací hmotu však nemusíme odstranit zcela, stačí jen horní vrstva. Ušetříme tak na hmotě nové. Spáry po vyfrézování zbavíme prachu a zbytků uvolněné hmoty (např. vysavačem) a necháme je důkladně vyschnout. Do čisté vody nasypeme suchou spárovací hmotu a zamícháme. Po době zrání (postup přípravy je uveden na obalu) hmotu důkladně promícháme a natáhneme ji gumovou stěrkou do spáry. Spáry pak budou nejen zcela čisté, ale navíc jsme vyřešili i případný problém těch vydrolených a jinak poškozených. Frézkou také snadno odstraníme i starý a ne zcela funkční akrylátový tmel okolo vany.

Přejít nahoru