Cyperus papyrus – Šáchor je dekorativní pokojová rostlina, která se ponejvíce hodí do vlhkých prostor koupelny, krytého bazénu nebo alespoň poblíž velkého akvária. Velmi dobře se pěstuje i jako hydroponie. Šáchor je velmi náročný na vodu a vlhkost. Pokud mu tyto podmínky dopřejeme, poroste jako z vody. Cyperus vypadá jako paraple – na vysokém stonku vyrůstají paprskovitě trávové nebo niťové listy, nad nimiž se čas od času objevují drobné hnědé květy.
Cyperus neboli Šáchor je původně pobřežní rostlina rostoucí podél řek a potoků. Odedávna byl tento africký papyrus využíván jako užitková rostlina, sloužící k pokrytí střechy primitivních obydlí, k výrobě nádob, provazů a jednoduchého papíru. Pravý papyrus – Šáchor papírodárný by se však do většiny interiérů nevešel, neboť dorůstá až pětimetrové výšky. Proto byly vyšlechtěny druhy pro pokojové pěstování. Většinou tuto pokojovou rostlinu pěstujeme pro její celkově zajímavý vzhled.
Druhy a odrůdy
Odrůd rodu Cyperus – Šáchor existuje okolo šesti set, z toho převážnou část nalezneme v subtropech.
- V přírodě a u zahradních jezírek: V našem klimatu můžeme ve volné přírodě jako bahenní rostlinu objevit Šáchor hnědý (C. fuscus), Šáchor Micheliův (C. michelianus) a Šáchor žlutavý (C. flavescens). Na břeh zahradního jezírka můžeme vysadit Šáchor hlíznatý (C. rotundus), Šáchor jedlý (C. esculentus) a další.
- Pokojové rostliny: Šlechtěním byly vypěstovány nejrůznější varianty pro interiéry. Některé jsou i pruhované nebo se žlutými listy, jedny jsou v mohutných trsech, jiné samostatné silné stonky s paprskovými listy a květy. Nejčastěji se pěstuje Šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius) s dlouhými úzkými listy. Dorůstá výšky okolo 90 centimetrů. Šáchor zakrslý (C. involucratus) je poněkud nižšího vzrůstu. Šáchor papírodárný (C. papyrus) má stvoly s trsem trávových listů zakončené klasy drobných kvítků. Odrůda Variegatus má bílé proužky na listech, Gracilis je nízký asi 40 centimetrů a Cyperus esculentus pouhých 30 centimetrů. Nejkrásnější květenství vytváří Cyperus haspan. Cyperus esculentus – Šáchor jedlý tvoří jedlé podzemní hlízky, jejichž chuť připomíná mandle, a také se místně podzemní mandle nazývají. Podávají se syrové nebo upravované jako zelenina. Ve Španělsku se z mléka těchto hlíz vyrábí zmrzlina a osvěžující nápoj horchata.
Stanoviště
Šáchor jako bahenní rostlin má rád vodu a jeho substrát nikdy nesmí vyschnout. Dobře se mu bude dařit i v otevřeném akváriu, kdy kořeny jsou ve vodě a stvoly s listy a květy nad hladinu. Kromě vody by stanoviště mělo být i světlé a teplé (teplota nesmí klesnout pod 10 °C).
Jak pěstovat Cyperus papyrus – Šáchor
Šáchor dobře poroste jako hydroponie, případně zajistíme, aby měl v květináči stálé vlhký substrát (květináč by neměl mít odtok, anebo by měl stát v obalu plném vody. Prospívá mu pravidelné rosení, zejména v období, kdy se interiér vytápí. Neuděláme chybu, když ho čas od času osprchujeme. Kromě vody nemá zvláštní národy, optimální je pro něj pokojová teplota okolo 20 °C, světlo, ale ne přímé slunce. Za dobrých podmínek bujně roste a kvete. V případě, že Cyperu vyschne substrát, seschnou mu konečky listů, což už nezachráníme. Ale když poškozené stvoly odstřihneme, z kořenů vyrazí nové a zdravé.
Množení
Šáchor nejsnáze množíme dělením při přesazování, což bychom měli dělat každé jaro.
Použití a přínos
Šáchor můžeme v květináči kombinovat s půdopokryvnými nebo převislými drobnolistými rostlinami, které pomáhají udržet vlhkou zeminu. Cyperus – Šáchor zlepšuje kvalitu vzduchu v bytě. Příjemná zelená barva uklidňuje. Jedlá varianta obohatí náš jídelníček.