Lahodné a voňavé jahody znali jako vynikající pochoutku již pralidi v době kamenné, ovšem jejich pěstování a šlechtění je datováno až od pozdního středověku a v Evropě se objevily až po objevení Ameriky. V té době byly ovocem královským a považovaly se za vysoce účinné afrodiziakum – toto tak zvané ovoce lásky mělo po požití vyvolat chuť k milování. Jahody jsou velmi zdravé a můžeme si z nich připravit skutečné jahodové hody.
V Evropě roste více než čtyři sta kultivarů jahod. U nás se pěstují od 19. století. Zahradní jahody jsou cenné nejen pro svou chuť, ale i pro podporu zdraví. I kdy k léčivým účelům se spíše využívá jahodník lesní, a to celá rostlina – listy, plody i kořeny. Jahody patří mezi drobné ovoce, které se běžně pěstuje i na malých zahrádkách. Přestože jsou k dostání v podstatě celoročně, našemu zdraví prospívají jen ty, které dozrávají v sezoně a v přírodním prostředí mimo skleníky.
Vitamíny a prospěšné látky v jahodách
Jahody obsahují vitamín C, jehož množství je srovnatelné s plody citrusů. Mají také mnoho vitamínu A, B a E. Obsahují i organické kyseliny – citrónovou, chininovou, jablečnou, salicylovou a další. Z minerálních látek lze jmenovat ve vyšší míře draslík, hořčík, zinek, vápník, mangan, síru, železo, měď, kobalt, bór, fluór a molybden. Obsahují vlákninu a z asi 85 % vodu.
Jak jahody prospívají našemu zdraví
Jahody spolu s brusinkami a borůvkami patří k nejsilnějším potravinovým antioxidantům. Přispívají k pročištění celého organismu a podporují metabolismus. Jejich složky pomáhají s udržováním, hojením i léčbou jednotlivých částí:
- Krev, srdce a cévy: Jahody obsahují pektiny – vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu. Železo v nich zas účinně působí při chudokrevnosti a poruchách krvetvorby. Chrání i nervové buňky, vyživují mozek. Pomáhají při léčbě cévních nemocí a chorob srdce. Snižují krevní tlak a zvyšují imunitu.
- Kosti a klouby: Vysoký obsah kyseliny salicylové s protizánětlivými účinky pomáhá při artritidě.
- Pleť: V jahodách obsažená červená barviva bohatá na karoten pomáhají pleti dobře se vyrovnávat s ultrafialovým zářením i s volnými radikály. Jejich antibakteriální účinky pomáhají hojit akné. Potírání rozpůlenou jahodou uleví kůži spálené sluníčkem.
- Trávicí trakt: V jahodách obsažená kyselina jablečná a citronová slouží v trávicím traktu jako dezinfekce a zvyšuje se tak vstřebávání železa z potravy. Voda a řada přírodních kyselin pomáhají z ledvin a močového měchýře vyplavit ledvinové a močové kaménky a písek.
- Hormony: Vysoký obsah zinku reguluje sekreci hormonu testosteronu, může mít vliv na sexuální naladění. Konzumace jahod má údajně pozitivní účinek na tvorbu testosteronu, který aktivuje spermie. Podporuje krevní oběh v pohlavních orgánech díky vysokému obsahu zinku a antioxidantů.
Jahody a diabetes
Vzhledem k tomu, že obsahují 6 – 9 % cukrů, které tvoří fruktóza a glukóza, jsou doporučované i pro diabetiky (nemocné cukrovkou). Organismus je využije bez použití inzulínu. Jahody navíc obsahují chróm, který je právě pro diabetiky důležitý pro hospodaření organismu s cukry. Stejně prospěšný bude i pro lidi, kteří drží redukční dietu, ovšem za předpokladu, že si je neposypou cukrem a neozdobí hromadou šlehačky.
Jahody a vegetariáni
Jahody pro vysoký obsah vitaminu C, který zvyšuje vstřebávání železa, by měli kromě diabetiků konzumovat zejména vegetariáni, jimž se železo špatně vstřebává. Měli se by najíst jahod po celou sezonu dosyta.
Jahody a alergie
Aroma jahod je nenapodobitelné (všechny umělá jahodová aroma působí falešně), neboť se skládají z jednoho z nejvyšších množství látek. Právě aroma jahod bývá považováno za zdroj alergenu pro některé alergiky. Často alergie vyvolávají jahody k nám dovážené, které, aby déle vydržely a cestou nezplesnivěly, jsou ošetřovány různými chemikáliemi a vosky. Tyto jahody se musí velmi důkladně umýt pod tekoucí vodou. Těm, kterým vznikají po konzumaci jahod v ústech a na rtech puchýřky (může za to vysoký obsah tříslovin), není žel toto báječné ovoce dopřáno.
Sběr, nákup a uskladnění jahod
Jahody sklízíme nejlépe dopoledne, poté, co na nich oschne rosa, ale ještě je slunce příliš nerozehřeje. Trháme je z jahodníku i se stopkou. Zralé jahody mají svěže červenou barvu a snadno je oddělíme od stopky. Červenobílé, bílé nebo dokonce zelené jahody jsou nezralé a tedy jsou ochuzené nejen o chuť a vůni, ale i o vitamíny a prospěšné látky. Temně rudé jahody a příliš měkké na omak jsou naopak přezrálé, snadno se poškodí a hnijí. Jsou vhodné pro rychlé zpracování, nejlépe do marmelád. Při nákupu jahod dbáme na to, aby byly dobře vyzrálé, správně voněly, nebyly otlačené, nahnilé ani plesnivé. Jahody se rychle kazí a podléhají hnilobě. Skladujeme je volně rozložené v ledničce nebo chladném sklepě, kde vydrží i několik dní. Myjeme a odstraňujeme stopky až těsně před zpracováním.
Jahody v kuchyni
– Čerstvé jahody
Jahody konzumujeme čerstvé bez úpravy, vylepšené cukrem a šlehačkou nebo zakysanou smetanou, jako součást dortů a moučníků. Rozmačkané s cukrem jsou například oblíbenou příchutí lívanců. V letních vedrech osvěží tvarohový dort s jahodami.
Recept: Tvarohový nepečený dort s jahodami
- Ingredience: piškoty, 2 tvarohy, 150 g cukru, 3 plátky cukrářské želatiny (nebo jiná želatina vhodná pro ztužení), 250 ml smetany na šlehání, jahody.
- Postup: želatinu necháme ve 2 lžících studené vody nabobtnat. Dno dortové formy vyložíme piškoty. Ušleháme šlehačku. Uvaříme želatinu a zchladlou ji vmícháme do tvarohu s cukrem. Dobře vyšleháme elektrickými metlami a nakonec vmícháme šlehačku. Třetinu hmoty rozetřeme na piškoty, na ni hustě poklademe jahody, další hmotu, další jahody a končíme vrstvou hmoty. Zbylé jahody nakrájíme na plátky a ozdobíme jimi povrch dortu. Necháme ztuhnout několik hodin v chladu.
– Tepelně upravené jahody
Jahodami plníme ovocné knedlíky, ať již kynuté, tvarohové nebo z odpalovaného těsta. Ochucujeme jimi lívance. Pečeme je v koláčích a bublaninách. Zavařujeme jako kompoty nebo marmelády a džemy a tak podobně. Čerstvé jahody konzervujeme mražením nebo sušením.
Recept: Kynuté jahodové knedlíky
- Ingredience: 500 g hrubé mouky, 250 ml mléka, 20 g droždí, 1 žloutek nebo 2 lžíce škrobu (pudingového prášku), sůl. Jahody a na posyp moučkový cukr a přepuštěné máslo, případně strouhaný tvrdý tvaroh nebo zakysaná smetana.
- Postup: Z mléka, z rozdrobených kvasnic, špetky cukru a špetky mouky rozmícháme kvásek a necháme ho vzejít na teplém místě. Do mísy přesejeme mouku, přidáme ostatní přísady a hněteme vařečkou tak, aby vzniklo hladké tužší těsto, které dáme asi hodinu kynout na teplém místě. Vykynuté těsto rozdělíme lžící namáčenou do mouky na kousky, které prsty roztáhneme, naplníme odstopkovanými a opláchnutými jahodami a zakulatíme do tvaru knedlíků. Po krátkém kynutí na vále vkládáme do vroucí osolené vody stranou, na které ležely, směrem dolů. Vaříme bez zakrytí 8 – 10 minut, pak je vyjmeme a každý propícháme nebo roztrhneme dvěma vidličkami, aby se nesrazily. Podáváme ihned sypané cukrem, tvarohem a polité máslem.
– Jahodové nápoje
Z jahod se vyrábějí koktejly, mošt a používají se jako dekorace nealkoholických i alkoholických míchaných nápojů. Ve světě se těší obliby kombinace jahod se sektem. Vědecky je dokázáno, že alkoholické nápoje, v nichž jsou obsažené jahody, jsou daleko šetrnější k sliznici žaludku.
Recept: Sekt s vodkou s jahodami
- Ingredience: Sekt, vodka, jahody, cukr, led
- Postup: Z části jahod a cukru vytvoříme dřeň, kterou nejlépe v šejkru smícháme s vodkou a s ledovou tříští. Na dno sklenic nalijeme trochu této jahodové vodky, vložíme velkou jahodu i se stopkou a zalijeme sektem.