Nový styl bydlení v Praze

Útulný pokoj
Nové bydlení, foto archiv

O tom, že Praha patří mezi nejbohatší regiony v celé Evropské unii, nikdo nepochybuje. Není tedy ani příliš divné, že bydlení v Praze zažívá zajímavý vzestup. Počet nových bytů neustále roste, a co je ještě zajímavější, tak i počet prodaných nových bytů je na vzestupu. Pražané si popřávají lepší bydlení a nezabrání jim v tom ani složitá hospodářská situace v České republice. Dle odhadů realitních makléřů a developerů by se v Praze mohlo v roce 2012 prodat o 10 % více nových bytů než v roce 2011. To je velmi zajímavé číslo, neboť celý průmysl hlásí propad výroby a dokonce i stavební firmy začínají propouštět.

Nejvíce táhnou rezidenční čtvrti

Dle developerů jsou v současnosti na vzestupu projekty rezidenčních čtvrtí, které nabízejí nové bydlení a překrásné prostředí okrajových částí Prahy. Mezi nejžádanější oblastí patří byty v Praze 10, oblast Nad přehradou, a byty v Praze 5 v Britské čtvrti. Nové byty na Praze 10 během samotné výstavby rozebrali a noví majitelé čekají pouze na kolaudaci. Pro developery je to jedna z mála dobrých zpráv, které v tomto nelehkém období dostávají. Díky velkému zájmu neustále připravují projekty výstavby nových bytů na Praze 10 nebo Praze 5. Přitom o starší byty, které jsou připravené k prodeji, není příliš velký zájem. Prodejce se musí spokojit se značnou slevou při prodeji, jinak se nemovitosti nezbaví. Samotní realitní agenti toto přičítají změně stylu bydlení. Většina Pražanů totiž vyžaduje luxusní bydlení bez starostí.

Podmínky hypoték táhnou

Klidná lokalita v Praze, foto archiv

Situaci v Praze navíc velmi podporuje aktuální úroveň hypoindexu. Ten se během léta propadl k hranici 3 %. Pro mnoho rodin to jasně signalizuje, že je vhodná doba, aby si zařídili si vlastní vysněné bydlení v klidné lokalitě na kraji Prahy. Jenom během července a srpna se prodalo více než 250 nových bytů v Praze 10 a Praze 5. Většina nových developerských projektů byla rozebrána dříve, než měly byty všechny čtyři stěny. Pakliže úrokové sazby u hypotečních úvěrů zůstanou stejné, je velmi pravděpodobné, že rok 2013 bude pro developery ještě úspěšnější.

Nové čtvrti jsou žádané

Na celé situaci s prodeji nových bytů v rezidenčních čtvrtích není nic divného. Při bližším pohledu na stavěné objekty se okamžitě pozná, že se jedná o kvalitní bydlení v Praze. Čtvrtě mají položené kvalitní kanalizační a inženýrské sítě. Jde o seskupení novostaveb s minimální kriminalitou a mnoho prostorů pro dětská hřiště. Vše doplňuje jednoduchá úprava zeleně a parkovacích prostor. Pro Pražany se jedná o klidné místo, kam se rádi uchýlí po celodenním shonu v práci.

Přejít nahoru