Krb na biolíh

Krb, v němž hoří biolíh
Krb na biolíh. foto archiv

S pojmem krása a útulnost otevřeného krbu jsme si vždy spojovali krb s napojením na komín, ale i práci s manipulací a uskladňováním dřeva i s odstraňováním popela a důsledným čištěním komínu. Zajímavostí na trhu je krb na biolíh – bez komínů, a ten žádné práce kolem nevyžaduje.

Palivo biolíh, foto archiv

Nespornou předností krbů na biolíh je jejich čistý design a nadčasové provedení, které leckdy vypadá takřka jako umělecké dílo. Do moderních interiérů se hodí krby z těchto materiálů: lakovaná nebo nerezavějící ocel, matná nerezová ocel v kombinaci skla (čiré, černé, mléčné), sklolaminát v barevném provedení (červená, bílá, černá atd.). Krby na biolíh lze obestavět kamenem, dřevem i OSB deskami a sádrovláknitými deskami.

Palivo biolíh

Oheň na stolku. foto archiv

Krby bez komína jsou krbové vložky spalující speciální biolíh (nebo také bioflame, bio-alkohol či denaturovaný líh – bioetanolu). Tento biolíh je upraven tak, aby hořel přirozeně žlutým, příjemným plamenem, a to bez jakéhokoli dýmu, spalin a zápachu. Smutnou zprávou je, že neuslyšíme praskat dřevo, zato krb na biolíh nepotřebuje komín a ani dřevo na topení. Můžeme ho směle postavit nejen v obývacím pokoji domu s komínem, ale i v pokoji paneláku nebo v kanceláři. Nepotřebujeme třísky na podpal, zatopíte během krátkého okamžiku a ihned se hřejeme u otevřeného ohně. Oheň si můžeme vychutnat v přímém kontaktu, ale pokud máme doma malé děti nebo zvířata, měli bychom myslet i na bezpečnost. Otevřené ohniště v tomto případě zakryjeme ochrannou skleněnou deskou.

Nekouří a přece hřeje

Krb EcoSmart. foto archiv

Oheň v krbu na biolíh není jen na okrasu, vytopí velmi dobře místnost až o 40 m2. Výhodnost takového vytápění záleží od ceny, za kterou biolíh koupíme. Většinou se ale tento krb využívá jako doplňkový zdroj tepla. Vhodný je do větších místností, protože vyžaduje dostatečný přísun vzduchu. To platí především pro obydlí s plastovými okny či eurookny, která takřka dokonale těsní, a v místnostech tak nefunguje přirozená ventilace. Spalin z hoření paliva se obávat nemusíme, protože výsledkem hoření biolihu je jen pára a oxid uhličitý (H2O a CO2), tedy to, co běžně vydechujeme.

Ovládání

Krb bez kouře. foto archiv

Krby bez komína ovládáme zcela jednoduše pomocí zapalovače na tyči. Také intenzitu plamene si regulujeme sami posuvnými křídly s ryskami. Místnost krb proteplí výkonem 3,3 kW. Topeniště s pěti litry paliva při nastavení na MAX vydrží hořet přibližně sedm hodin, při nastavení na minimum je to pak zhruba dvacet hodin. Tedy přesněji: Krby bez možnosti regulace spálí litr biolihu přibližně za tři hodiny. Ostatní modely s možností mechanické regulace spalují litr biolihu až pět hodin.

2 názory na “Krb na biolíh”

  1. Pavel

    Krb jsme koupili a vyzkoušeli už biolíh od tří různých dodavatelů. Hoří vždy jen malým modrým plamínkem. Nikdy ne žlutým. Poslední značka šíleně smrdí, obzvláště při dohořívání.

    1. KB

      Biolíh bývá cítit asi 10-15 minut po zapálení, pak by měl zápach zmizet. Modrou barvu plamenů lze změnit na žlutou, jestliže biolíh promícháte s asi 3 gramy soli. Pokud ale nejste s velikostí plamenů spokojen, krb na biolíh prostě reklamujte – nesplňuje to, co výrobce inzeruje.

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru