Jak vyrobit velikonoční věnec na dveře

mašli vlepíme na věnec a nakonec i dekorační pírka
Velikonoční věnec na dveře, foto med

Velikonoční nebo jarní věnec na domovních dveřích všem přicházejícím i kolemjdoucím oznamuje, že tady jsou zcela připraveni skončit s nekonečnou zimou a s plnou parádou přivítat jarní sluníčko. A také koledníky. Uděláme si velikonoční věnec na dveře z vyfouknutých vajíček zdobených mozaikou ze skořápek.

Velikonočních věnců je mnoho druhů, často bývají slaměné a polepené křepelčími vajíčky, nebo vajíčky umělými, kuřátky, slepičkami, zajíčky, květinami… Věnce koupíme v květinářství nebo v hobby marketech, ale nač zbytečně vyhazovat za něco, co si levně pořídíme sami. Navíc to bude originál, který jen tak někdo nemá.

Začíná to od vejce

Polepená vyfouknutá vajíčka, foto med

Těžko celý rok střádáme vyfouknutá vajíčka, jako to dělají profesionální malérečky kraslic, ale přesto si vzpomeneme pár týdnů před Velikonocemi, a vajíčka, která přidáváme do vaření, vyfoukneme. Špičkou nože je naťukneme na obou protilehlých špičkách, do jedné dírky foukáme, druhou vytéká bílek a pak i žloutek. Pokud to nejde, propíchneme ještě blánu ve spodní dírce párátkem. Vyfouknuté vajíčko umyjeme vodou s trochou jaru, tenkým pramínkem napustíme trochu vody i dovnitř a opět vyfoukneme. Necháme uschnout a uložíme nejlépe do krabičky na vajíčka.

Mozaiková vajíčka

Připravíme si proutěný věneček, polepená vajíčka, stuhu a lepicí pistoli, foto med

Kromě vyfouknutých vajíček na mozaiková vajíčka potřebujeme i rozbité skořápky. Aby vajíčka byla pestrá, část by jich měla být bílá a část obarvíme v cibulových slupkách. Pak skořápky palcem nadrtíme na menší kousky, které přilepujeme lepidlem Herkules tak, jak je tomu na stránkách Naše hobby.

Proutěný věneček

Z ohebných jarních proutků, které odstřihneme nebo odřízneme z břízy nebo z vrby, smotáme věneček o průměru asi 20 cm (na 10 vajíček). Větvičky omotáváme kolem základního kruhu a nakonec je svážeme provázkem nebo aranžérským drátkem. Hotový věneček necháme trochu zaschnout, případně ho dotvarujeme, že ho navlékneme na příhodný válec (láhev od okurek, hrnec), nebo ho zatížíme prkénkem.

Lepení vajec

Vyfouknutá vajíčka lepíme tavnou pistolí k věnečku, foto med

K upevnění ozdobených vajíček na proutěný věnec potřebujeme tavnou lepicí pistoli, kterou vajíčka lepíme k proutí a pak je ještě slepíme po stranách k sobě. To proto, abychom věnec na dveře co nejvíce zpevnili, aby vydržel i bouchnutí dveřmi.

Mašle

Vázání mašle, foto med

Mašli nejsnáze vyrobíme tak, že stuhu skládáme do smyček, z nichž je každá o kousek menší. Dobře nám to půjde, když velkou jehlu zapíchneme ouškem třeba do korkového prostírání a smyčky ve středu napichujeme. Pak je kouskem stužky uprostřed pevně převážeme. Ze stuhy uděláme i poutko za zavěšení. Mašli pak na věnec přilepíme tavnou pistolí stejně jako dekorační pírka.

Přejít nahoru