Bylinkové máslo a olej využijeme na grilované i jinak tepelně upravené maso, drůbež, ryby i grilovanou zeleninu nebo sýry. Je vynikající i na jednoduché chlebíčky nebo domácí pečivo (např. bagety). Bylinné oleje různých chutí se skvěle hodí na přípravu marinády, dresinků, do zálivek na saláty, do omáček, polévek, nebo jimi jen pokapeme tousty. Bylinkové máslo vydrží v chladničce týden, ale můžeme ho i zmrazit. Bylinkový olej vydrží v chladnu asi rok.
Másla můžeme ochutit čerstvými zelenými bylinkami, které nasekáme nadrobno, sušeným kořením, česnekem… Z čerstvých bylin se nejčastěji používá tzv. polévkové bylinky, jako petrželka, pažitka, libeček, kopr, dále šalvěj, bazalka, tymián, provensálské koření, mletý paprika, chilli, kmín, česnek medvědí… Oleje většinou ochucujeme bazalkou, bobkovým listem, kuličkami nového koření, pepřem, koprem, česnekem, mátou, dobromyslí, rozmarýnem, saturejkou, tymiánem, chilli, kmínem římským, anýzem, fenyklem…
Základní bylinkové máslo
Jemně ochucené máslo se dá připravit z většiny čerstvých bylinek. Jejich výběr záleží na našich možnostech si byliny opatřit a na tom, co nám chutná. Z koření si můžeme vybrat např. kmín římský, černý pepř, kardamom, nové koření, papriku nebo cayenský pepř, a to v poměru dvě polévkové lžíce koření na 150 g másla. Jestliže budeme přidávat i bylinky, dáme tohoto koření jen jednu lžíci.
Výroba bylinkového másla
150 g změklého másla utřeme do pěny se šťávou z 1 citronu, přidáme koření a nadrobno nasekané zelené bylinky podle výběru (asi 4 polévkové lžíce) a vyšleháme. Máslo napěchujeme do malé mističky, anebo ho zabalíme jako salám do potravinářské fólie nebo do alobalu, oba konce zkroutíme a zajistíme zastrčením dospod a tlakem ho zformujeme do podlouhlého tvaru. Uložíme do chladničky nebo na mrazák.
Česnekové máslo
Smícháme 150 g másla s 2-3 stroužky jemně utřeného česneku, špetkou mletého nového koření, špetkou mletého pepře, dvěma polévkovými lžícemi jemně nasekaných bylinek typu např. šalvěje, bazalky, tymiánu. Vyšleháme do pěny, vychladíme a tuhé krájíme na tenké plátky.
Bylinkový olej
K přípravě bylinného oleje používáme celé snítky bylin, které trochu pomačkáme, abychom uvolnili chuť a vůni. Potřebujeme jich celkem 60 – 100 gramů. Z oleje dáme úřednost lisovanému za studena, ale není to podmínkou, ochutit lze každý jedlý olej. K nejoblíbenějším olejům patří ořechový, panenský olivový, slunečnicový, ze semen vinné révy, sezamový aj.
Výroba bylinkového oleje
Do zavařovací sklenice vložíme vybrané byliny nebo koření vcelku a zalijeme je půl litrem oleje a necháme tři týdny macerovat. Poté olej scedíme a uzavřeme do lahviček, do kterých pro ozdobu přidáme čerstvou bylinnou snítku. Můžeme též opatřit nálepkou, na kterou poznamenáme datum výroby a složení. Uchováváme v chladnu.
Olej ochucený čerstvými bylinami
Fantazii se při výrobě meze nekladou. Můžeme si připravit olej s příchutí máty, šalvěje, tymiánu, rozmarýnu, saturejky, dobromysli, meduňky, bazalky, kopru, majoránky, estragonu… Pomačkané snítky zalijeme olejem – viz výše. Budeme-li používat více než jeden druh bylinek, měly by se k tobě hodit chutí i vůní.
Ostrý olej
Množství koření, které použijeme na výrobu tohoto oleje, záleží na chuti, které chceme docílit. Na výrazně ostrý olej dáme 3-5 stroužků pokrájeného česneku, lžička barevných pepřů, 1 menší cibule nakrájené na kolečka, 2-3 pokrájené feferonky nebo chilli papričky na půl litru oleje. Z dalších typů přísad lze použít křen, bobkový list, citronová nebo pomerančová kůra, hřebíček, hořčičná semínka, celerová a petrželová nať, estragon, libeček, apod.