Jak si vyrobit paraván

dřevěný mořený a zdobený paraván
Dřevěný paraván, foto med

Paraván byl dříve nezbytnou součástí každého interiéru, poté na dlouhou dobu upadl v zapomnění a byl považován za zcela zbytečnou věc. Dnes je však již opět v módě a jeho popularita roste. Na trhu si lze vybrat z nejrůznějších typů paravánů, které se liší ztvárněním, použitými materiály i barevností. Paraván si ale při troše šikovnosti snadno vyrobíme sami a také si ho vyzdobíme podle našich představ.

Paraván je mobilní zástěna, jejíž kostru tvoří pevné tyče z různých materiálů, vyplněné neprůsvitnou plochou různého materiálového provedení. Známe ho ze starých filmů, z ordinací lékařů, ale málokdo ho používá v domácnosti. Přitom má mnoho nesporných výhod. V současné době zaznamenávají paravány skutečný boom, a to především díky otevřeným a prostorným místnostem, kde se nachází mnohá uplatnění.

Výhody paravánu

Paraván s čínskými malbami, foto med
  1. Rozdělí obytný prostor podle naší momentální potřeby. Přesvědčivě rozdělí prostor podobně jako interiérová příčka, přitom se s ním velmi snadno manipuluje.
  2. Bleskově vytvoří kousek soukromí – například zakryjeme vířivku, opalovací lehátko, dětskou postýlku před světlem, pracovní kout… Paraván je zejména zástěna, může navazovat na šatní skříň, čímž získáme plnohodnotnou šatnu nebo převlékárnu u bazénu apod. Také spolehlivě zakryje nevzhledné části v bytě, např. radiátor, kotel, bojler, ohřívač vody, skříň s pojistkami…
  3. Paraván je dokonale mobilní – během vteřiny ho rozložíme a stejně rychle ho složíme a uklidíme třeba za skříň nebo do komory.
  4. Může se stát významným estetickým doplňkem interiéru.
  5. Pozvedne nám sebevědomí a přinese uspokojení, zvlášť pokud jeho výrobu zvládneme sami. Navíc významně ušetříme.

Jak vypadá paraván

Vyplétaný paraván, foto archiv

Jednoduché typy paravánů se skládají ze zástěny složené z několika vzájemně propojených dílců, které jsou pospojovány pohyblivými panty (pianové panty). Kostra bývá nejčastěji ze dřeva, z bambusu, z ratanu, z kovu, případně z plastu. Výplň tvoří jednoduché nebo bohatě zdobené tkaniny, ale také to může být barevné či bělavě matné sklo, dřevo, rákos, plast, netkaná textilie nebo materiál připomínajícího ruční papír. Stojící paraván mívá výšku 160 – 200 cm a šířku jednoho křídla 60 cm. Počet křídel je individuální, standardně bývají tři.

Vlastnoruční výroba paravánu

Výrobu jednoduchého skládacího paravánu s dřevěnou konstrukcí a textilní výplní, kterou si můžeme nabatikovat, ručně malovat či potisknout vyrobenými razítky zvládne každý, kdo umí sešroubovat vruty k sobě pár hranolků a latí. Máme-li výtvarný talent, plátěné výplně si sami pomalujeme, případně je potiskneme, nabatikujeme, anebo rovnou koupímw zajímavě dekorovaný textil.

Pracovní postup

Paraván k dozdobení , foto archiv
  1. Připravíme si 6 dřevěných hranolů 2,5 x 2,5 cm v délce 160 – 180 cm. Jejich horní konce zaoblíme bruskou nebo smirkovým papírem. Do každého hranolu uděláme dva vybrané otvory pro boční lišty. Umístíme je 7 cm od horního konce a 14 cm od spodního.
  2. Hranoly (stojiny) pospojujeme pianovými panty, potřebujeme 4 ks přibližně 5,5 cm dlouhé. Druhý hranol spojíme s třetím, stejně jako čtvrtý s pátým ve vzdálenosti přibližně 15 cm od obou konců nahoře i dole.
  3. Hranoly pak spojíme příčnými spojovacími latěmi zvolené délky mezi 40 – 60 cm a profilu např. 0,7 x 2,9 cm (může být i jiný profil, ale měl by odpovídat velikosti vybraných otvorů ve stojinách). Celkem jich potřebujeme šest. Hrany latí také zaoblíme.
  4. Plátno nebo jiný textil vybereme podle zvolené šířky a výšky křídla, potřebujeme tři stejné obdélníky (+ s přidáním na tunýlky nahoře a dole). Boční okraje zaentlujeme a na horním a spodním ušijeme tunýlek pro navlečení příčných latí. Pozorně volíme délku textilu, aby všechny výplně byly dobře vypnuté.
  5. Vzhled plátěných výplní záleží jen na našem nápadu – plátno můžeme ještě před upevněním batikovat. Také je pomalujeme barvami na textil, jako je to například na malovaných polštářích ZDE. Případně je ozdobíme ručním tiskem tiskátky, která vyrobíme například z pěnové houby, polystyrénu nebo zbytku miralonu anebo na ně našijeme textilní aplikace. Romanticky a zároveň luxusně vypadají křídla paravánu vyplněná například krajkami, vytvořenými filetovým háčkováním  nebo paličkováním a podobně.

Tip

Zajímavě působí paraván, jehož výplně jsou barevně odstupňované. Vzor vytvoříme jednoduchým tiskátkem, které vyřízneme třeba z kousku polystyrénu. Také se můžeme se pustit do ručního malování. V takovém případě raději zvolíme světlé plátno a pestré kombinace barev. Výsledek určitě stojí za to.

Přejít nahoru